Camponotus vagus - Gmachówka pniowa

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

ndz 10 maja, 2020

Witajcie,

Po blisko 10 latach ciszy w pisaniu o mrówkach postanowiłem że napomnę o tym co u mnie słychać(a raczej u mrówek).
Jakiś czas temu złapałem zajawkę na hodowlę mrówek w "bardziej" naturalny sposób i złapanej C. vagus dałem kawałek spróchniałego pieńka(który docelowo miał trafić do kominka). Królowej drewno przypadło do gustu i zamieszkała w środku. Po przeprowadzce kolonii mam zamiar rozciąć pieniek w celu obserwacji jak wyglądało gniazdo od środka.
W międzyczasie moja córka podrosła i chce oglądać mrówki - "więcej mrówek" przez co doszedłem do wniosku że kupię formikarium korkowe. Razem z nami będziecie mogli zaobserwować jak wygląda w rzeczywistości kolonia.

Gmachówka pniowa zachowaniem przypomina Gmachówkę drzewotoczną, natomiast w mojej ocenie ta pierwsza jest ładniejsza. Bardzo ładnie wyglądają włoski na odwłoku.

Jak będę miał okazję to pokażę Wam zdjęcie kolonii z której najprawdopodobniej pochodzi królowa, kolonia bytuje w starym drzewie, leżącym na brzegu zbiornika retencyjnego - w miejscu gdzie jest kąpielisko i ludzie bardzo często siedzą na tym drzewie. Drzewo jest długości około 5-6m, średnica pnia napewno 40-50cm. Gniazdo z tego co zaobserwowałem jest długie na około 2m(na tej długości są otwory którymi wychodzą mrówki). Furażerują przede wszystkim media i majory.

W załączniku zdjęcie na jedno z dwóch wyjść - pęknięć pieńka.
Załączniki
unnamed.jpg
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

ndz 16 sie, 2020

A jakiej godzinie i przy jakiej pogodzie złapałeś królową
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
ODPOWIEDZ