dziennik CAMPONOTUS LIGNIPERDA by Freewayer

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Freewayer
Posty: 10
Rejestracja: pn 01 cze, 2020

pn 01 cze, 2020

Dobry!

Postanowiłem rzucić wyzwanie swojej cierpliwości i zamówiłem kolonię Camponotus Ligniperda.

01.06.2020
Tak się prezentują w pojemniku szklanym(wiadomo-mech,kora, wszystko wypieczone i pozbawione jakichś pasożytów):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Królowa najedzona i ma elegancki tyłeczek :D
Pojemnik jest podgrzewany od dołu matą grzewczą(około 10-20 procent pojemnika jest na macie, głównie ogrzewane są okolice wylotu z probówki).

W tej chwili jest:
1 x królowa
1 x robotnica
1 x poczwarka
3/4 x małe larwy
4-6 x jajka

Nie mam doświadczenia z Ligniperdą, ktoś może powiedzieć za jaki czas mogę się spodziewać robotnicy z tej poczwarki? Jest u mnie na razie tydzień i jak widać marszczy się dość ta poczwarka :)

Pytania do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=7332
Ostatnio zmieniony czw 04 cze, 2020 przez Freewayer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pn 01 cze, 2020

Nie jestem w stanie stwierdzić, jak szybko rozwinie się Twoja poczwarka, aczkolwiek te kokony "marszczą się", aż w końcu widać dokładny zarys robotnicy. Następnie - gdy poczwarka zaczyna ciemnieć - możesz spodziewać się kolejnej mrówki w niedługim czasie (jeśli jest ona bardzo ciemna, nic się nie dzieje). Również posiadam kolonię gmachówki drzewotocznej i zauważyłem, że okres między poczwarką i robotnicą jest zmienny (w szczególności zależy to od warunków :) ).
Freewayer
Posty: 10
Rejestracja: pn 01 cze, 2020

czw 04 cze, 2020

04.06.2020
Larwy trochę urosły, można powiedzieć chyba, że są już dość duże, żeby nazwać je larwami średniego rozmiaru :D
Poza tym poczwarka jeszcze się pomarszczyła i ściemniała. Mrówki nażarte do syta :)

1 x królowa
1 x robotnica
1 x poczwarka
4 x średnie larwy
ok. 6 x jajka

Gdy coś się zmieni to dam znać :D
KMałgorzata
Posty: 11
Rejestracja: ndz 07 cze, 2020

wt 09 cze, 2020

Freewayer pisze: pn 01 cze, 2020 Dobry!

Postanowiłem rzucić wyzwanie swojej cierpliwości i zamówiłem kolonię Camponotus Ligniperda.

01.06.2020
Tak się prezentują w pojemniku szklanym(wiadomo-mech,kora, wszystko wypieczone i pozbawione jakichś pasożytów):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Królowa najedzona i ma elegancki tyłeczek :D
Pojemnik jest podgrzewany od dołu matą grzewczą(około 10-20 procent pojemnika jest na macie, głównie ogrzewane są okolice wylotu z probówki).

W tej chwili jest:
1 x królowa
1 x robotnica
1 x poczwarka
3/4 x małe larwy
4-6 x jajka

Nie mam doświadczenia z Ligniperdą, ktoś może powiedzieć za jaki czas mogę się spodziewać robotnicy z tej poczwarki? Jest u mnie na razie tydzień i jak widać marszczy się dość ta poczwarka :)

Pytania do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=7332
Ale piękna ta królowa i arena!!! :)
Freewayer
Posty: 10
Rejestracja: pn 01 cze, 2020

śr 10 cze, 2020

10.06.2020
Dzisiaj przyszła na świat druga robotnica :) jeszcze trochę niemrawa, ale jest. Królowa zaraz pęknie :P

Obrazek
Obrazek

1 x królowa
2 x robotnica
0 x poczwarka
4 x średnie larwy (jedna trochę szybciej rośnie)
0 x jajka

Jajek nie znalazłem, mrówki zjadły, albo skrzętnie ukryły gdzieś za korą. Trudno, w końcu to ligniperda, nie ma się co dziwić :/
KMałgorzata pisze: wt 09 cze, 2020 Ale piękna ta królowa i arena!!! :)

Dzięki dzięki. Pudełko szklane :P trochę mchu i kory, nie takie piękne, choć kolorystycznie się fajnie komponuje :P

Uwaga! Bardzo proszę wszelkie pytania oraz komentarze pisać w pytaniach do dziennika, żeby nie naruszać samej jego treści :) :
viewtopic.php?f=38&t=7332
Freewayer
Posty: 10
Rejestracja: pn 01 cze, 2020

pt 03 lip, 2020

03.07.2020
Dzisiaj królowa złożyła 3 jajka. Wreszcie! Mam nadzieję na więcej :)
Może pokonam wreszcie te stagnację :P
Jedzą bardzo chętnie miód, niechętnie przyjmują pokarm białkowy (muchy, mączniki, pinki). Czasem dodaję trochę krwi suszonej do miodu.
Trzy larwy nie rozwijają się w ogóle, zaś czwarta rośnie dość szybko - mrówki karmią tylko jedną larwę :/

Może chciałby się ktoś podzielić doświadczeniem; czego mogę spróbować, aby zachęcić mrówki do karmienia wszystkich larw :P a nie tylko tej jednej?

Ta największa jest widoczna tuż pod królową. Jajek niestety nie udało mi się uchwycić.
Obrazek

1 x królowa
2 x robotnice
0 x poczwarka
1 x duża larwa
3 x małe larwy
3/4 x jajka


Uwaga! Bardzo proszę wszelkie pytania oraz komentarze pisać w pytaniach do dziennika, żeby nie naruszać samej jego treści :) :
viewtopic.php?f=38&t=7332
ODPOWIEDZ