Dziennik Formica pressilabris/foreli

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

wt 18 sie, 2020

Królowę złapałem 15.07.2020
Witam królowe zaadoptowałem na kilkunastu poczwarkach Formica cinerea kilka było bez obrzędu nie wiem który z tych gatunków to ten są bliźniaczo podobne królowe złapałem na mazurach więc możliwe że to foreli
Edit: Napiszę jeszcze coś o tych mrówkach jest to bliźniaczo podobny gatunek mrówek do F. execta Te wszystkie mrówki są z podrodzaju Coptoformica który jest dosyć rzadki w Polsce ich robotnice są podobne do Końcówek tylko że one mają wciętą głowę tak jak Campo a ich królowe są czarne i też mają wciętą głowę czarne oprócz czerwonego początku odwłoka te akurat gatunki są dosyć małe ich królowe mają jakieś 7-8mm a robo tyle samo. Są to pasożyty społeczne na serviformica. Od kopcówek różnią się też tym że nie są pod ochroną i mają mniejsze że kolonie i kopce. Ogólnie to jak ktoś znajdzie czarną z czerwonym na początku odwłoka królową z wciętą głową i małym odwłokiem która ma od 7mm do 12mm to będzie to Coptoformica którą można spokojnie hodować.
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

ndz 23 sie, 2020

23.08.2020
Kolonia dałem arenę bo nie da się ich karmić jak jest kilka robo królowa i pełno poczwarek wypełniających całą probówkę jako tako to nie ma żadnej agresji więc chyba jest okej i kilka zdjęć
Wiem że słabe ale innego nie zrobię przy tym świetle
https://photos.app.goo.gl/QmRNRefheQsLLQwA6
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

sob 22 maja, 2021

22.05.2021
Aktualny stan kolonii to królowa i tak od 5 do 6 robo nadal adoptowane i masa jak i larw. Mrówki zaczęły rozwijać się dopiero po zimowaniu, ale rozwijają się dosyć szybko. Zdjęć nie dam bo mają usyfioną probówkę.
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
ODPOWIEDZ