xysioimrowki

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

pn 02 lis, 2020

Ciacho zapora zlikwidowana, robak świeży 1 cm od królowej , miodek 2 cm.
Raz jeszcze dzięki za możliwość podzielenia się tym wielkim małym hobby . Pozdrawiam Was serdecznie
Załączniki
20201102_203615_copy_2832x1592.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 02 lis, 2020

Xysio pisze: pn 02 lis, 2020Zdanie eksperta
Ale ja nim nie jestem ;)
Xysio pisze: pn 02 lis, 2020 Ciacho ja myślałem, ze kolejny etap to wpuszczenie kolonii do formikarium które pokazałem.
Gdy będzie ich już kilkaset to owszem, do formikarium.
Xysio pisze: pn 02 lis, 2020 Po co do nowej probówki?
Bo ta woda wiecznie tam nie będzie, w końcu jej braknie ;) A jak przeprowadzić to podałem link do Youtube już wcześniej, powtórzę:
https://www.youtube.com/watch?v=oVMsbSB ... umFormicum
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

pn 02 lis, 2020

Dzięki Ciacho 😁
Ja mam pomysł na jej uzupełnianie 😁😁😁
Ma cypel na igłę zaklejony klejem na gorąco więc można w prosty sposób wodę uzupełnić.
Ale szczerze już nie mogę się doczekać jak je wpuszczę do formikarium ale zakładam że to nastąpi nie wcześniej jak po nowym roku. Jak będę miał rozpocząć proces zimowania to daj mi proszę znać.
Pozdrowienia
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 02 lis, 2020

Xysio pisze: pn 02 lis, 2020 Dzięki Ciacho 😁
Ja mam pomysł na jej uzupełnianie 😁😁😁
Ma cypel na igłę zaklejony klejem na gorąco więc można w prosty sposób wodę uzupełnić.
Ale szczerze już nie mogę się doczekać jak je wpuszczę do formikarium ale zakładam że to nastąpi nie wcześniej jak po nowym roku. Jak będę miał rozpocząć proces zimowania to daj mi proszę znać.
Pozdrowienia
Już ktoś o tym pisał, nie możesz uzupełniać wody w probówce / strzykawce w ten sposób
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 03 lis, 2020

Xysio pisze: pn 02 lis, 2020 Ma cypel na igłę zaklejony klejem na gorąco więc można w prosty sposób wodę uzupełnić.
Tak jak Tlaloc napisał, było niedawno... Poczytaj ten temat:
viewtopic.php?f=33&t=7504
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

pt 13 lis, 2020

Cześć Chłopaki,
Tak jak zalecaliście wymieniam robala codziennie, podkładam 1 cm od królowej, wody nie dolewałem (dzięki Ciacho ). Zastanawiam się co z zimowaniem. jakie jest Wasze podejście? mam 5 robotnic, kilka larw. Czy zimować czy odpuścić w tym roku? Jeśli tak to kiedy najlepiej?
Pozdrowienia!!!!
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pt 13 lis, 2020

Xysio pisze: pt 13 lis, 2020 Cześć Chłopaki,
Tak jak zalecaliście wymieniam robala codziennie, podkładam 1 cm od królowej, wody nie dolewałem (dzięki Ciacho ). Zastanawiam się co z zimowaniem. jakie jest Wasze podejście? mam 5 robotnic, kilka larw. Czy zimować czy odpuścić w tym roku? Jeśli tak to kiedy najlepiej?
Pozdrowienia!!!!
Cześć.
Ja na Twoim miejscu nie odpuszczał bym sobie zimowania, no bo czemu miałbyś :). Hibernować możesz już teraz jeśli chcesz, masz czas do końca marca. Ja hibernuję 2 miesiące w lodówce w temperaturze 3°C, ale to dopiero jakoś w połowie grudnia.

Pozdrawiam.
L. cf. niger
F. fusca
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 16 lis, 2020

Karol Be pisze: pt 13 lis, 2020
Xysio pisze: pt 13 lis, 2020 Cześć Chłopaki,
Tak jak zalecaliście wymieniam robala codziennie, podkładam 1 cm od królowej, wody nie dolewałem (dzięki Ciacho ). Zastanawiam się co z zimowaniem. jakie jest Wasze podejście? mam 5 robotnic, kilka larw. Czy zimować czy odpuścić w tym roku? Jeśli tak to kiedy najlepiej?
Pozdrowienia!!!!
Cześć.
Ja na Twoim miejscu nie odpuszczał bym sobie zimowania, no bo czemu miałbyś :). Hibernować możesz już teraz jeśli chcesz, masz czas do końca marca. Ja hibernuję 2 miesiące w lodówce w temperaturze 3°C, ale to dopiero jakoś w połowie grudnia.

Pozdrawiam.
A ja bym właśnie odpuścił zimowanie
Jest to pierwszy sezon. Są larwy to może i będą nowe jajeczka. Po za tym to nie jest jakiś "nadwrażliwy" na brak hibernacji gatunek.
W zeszłym roku nie robiłem hibernacji u nigerek a teraz mam już kilkaset robotnic :)

No i jeszcze jedna sprawa. Malutka kolonia będzie bardziej wrażliwa na wszystkie błędy i wypadki jakie mogą się zdarzyć podczas hibernacji. Przy 5 robotnicach strata kilku może stwarzać duże problemy w przyszłości
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 17 lis, 2020

Ja chyba też bym odpuścił pierwszy rok, chyba że same wpadną w stagnację. Z tym że trzeba się liczyć z tym że mogą to zrobić np w lipcu :)
A jeśli się już zdecydujesz na hibernację to tak by je wyjąć pod koniec marca jak napisał Karol Be, czyli gdzieś w połowie lutego do lodówki na 6 tygodni?
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

ndz 13 gru, 2020

Cześć Chłopaki.
Melduję co u moich mrówek. Mam już ok 10 robotnic 5 larw itp. właśnie chciałem podpytać o zimowanie ale po przeczytaniu Waszych wpisów mam poważny dylemat. Chciałem je jutro zanieść do piwnicy gdzie temp jest ok 10st a po kilku dniach do garażu gdzie jest temp zbliżone do temp otoczenia. Dla zachowania stałej temp trzymał bym je w lodówce turystycznej z wkładami.
Ale teraz to mam już mieszane uczucia. Może faktycznie je zostawię bez zimowania?
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

wt 15 gru, 2020

Ciacho na logikę to jest logiczne 🤣.
I tak zrobię. Dzięki za kolejną podpowiedź
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

wt 26 sty, 2021

Cześć Chłopaki,
Dawno nic nie pisałem co słychać u moich mrówek więc postanowiłem podzielić się stanem aktualnym. Gdy została minimalna ilość wody w strzykawce, postanowiłem nie eksperymentować z napełnianiem jej. Rozciąłem delikatnie i umieściłem ją w formikarium. Podkładałem pod strzykawkę poidło oraz codziennie świeżego robala i miodzik.
Przedwczoraj zauważyłem, że robotnice wyszły i siedzą w poidle. Dzisiaj dołączyła do nich królowa. Przystawiłem poidło przy wejściu do gniazda i udało się, królowa weszła z kilkoma robotnicami. Zaciemniłem gniazdo i czekam z niecierpliwością co się jutro wydarzy.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 27 sty, 2021

Jaka aktualna liczebność kolonii?

Wrzuć jakieś zdjęcie :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 27 sty, 2021

Witam.
Xysio pisze: wt 26 sty, 2021 Przystawiłem poidło przy wejściu do gniazda i udało się, królowa weszła z kilkoma robotnicami.
Szkoda że nie pamiętałeś o tym poście, ani filmie... :?
viewtopic.php?p=63471#p63471
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

śr 27 sty, 2021

Zdjęcia próbowałem dodać z telefonu ale występowały błędy.
Próbuje teraz z laptopa dodać dwa zdjęcia 1.jpg i 2.jpg o rozmiarze 0,5 MB i też problem

"Plik obrazka, który próbujesz załączyć jest nieprawidłowy."

Cześć Ciacho :)
Pamiętałem i dałem strzykawkę na arenę :)

Obecnie królowa znowu wyszła do poidła a robotnice przenoszą skarby do nowego gniazda.
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

czw 28 sty, 2021

slodkie_ciacho pisze: czw 28 sty, 2021 Pokażesz całość jak to wygląda? Bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić o czym piszesz :)
Cały czas błąd przy wgrywaniu zdjęć. :(
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

pt 29 sty, 2021

Ciacho jesteś niemożliwy!!!!

https://zapodaj.net/8f622313a3254.jpg.html

https://zapodaj.net/2735be0163dae.jpg.html

Rano patrzyłem to wszystkie się do gniazda przeniosły
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pt 29 sty, 2021

Cześć. Gniazdo wydaje mi się za duże na taką małą kolonie.
:?:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 29 sty, 2021

Przecież tam masz zaledwie z 15 robotnic :? Królowa siedzi osobno co już wskazuje że jest cuś nie tak. Pisałem w tamtym poście że trzeba ich ZNACZNIE więcej, nie wiem, może od 100-200 wzwyż?

Zrób nową probówkę "pierwszy krok"
https://kb.formicopedia.org/Pierwszy_krok
Przełóż je tam jakoś i zatkaj otwór do gniazda np watą. Jak znowu braknie wody to również w tamtym poście podesłałem link do YT z przenosin.
Ta kolonia jest bodajże z końca sierpnia::
221527.jpg
Nadal nie ma areny, mrówki dopiero od kilku tygodni zaczęły się zbliżać do korka z waty (czasami jakaś wyjdzie przy karmieniu...)

Faktycznie ze zdjęciami cuś nie tak, zgłosiłem Srebrnemu :)
Xysio
Posty: 47
Rejestracja: ndz 30 sie, 2020

ndz 31 sty, 2021

Ciacho bardzo Ci dziękuję za pomoc. Królowa póki co zadomowiła się w gnieździe. Zauważyłem, że robotnice wychodzą po wodę. Postanowiłem zostawić tak jak jest. Zobaczymy. Najwyżej w.lato jak złapie królowa na działce w 100% zrobię wg Twoich porad :)
Będę na bieżąco informował co i jak. Zdobędziemy nowe doświadczenie.

https://zapodaj.net/f92718b2b9a7a.jpg.html
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 31 sty, 2021

Xysio pisze: ndz 31 sty, 2021 Postanowiłem zostawić tak jak jest. Zobaczymy.
Xysio pisze: ndz 31 sty, 2021 Zdobędziemy nowe doświadczenie.
Nie lepiej skorzystać z doświadczeń innych?
viewtopic.php?f=33&t=6982
viewtopic.php?f=33&t=7396
viewtopic.php?f=33&t=7565
viewtopic.php?f=33&t=6482
viewtopic.php?f=33&t=6493
viewtopic.php?f=3&t=6508
viewtopic.php?f=33&t=6736
Więcej nie chciało mi się szukać, jak tam wolisz... Powodzenia :)
ODPOWIEDZ