Dziennik wszystkich kolonii

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Terra ludź
Posty: 8
Rejestracja: śr 18 lis, 2020
Kontakt:

pt 19 mar, 2021

Siemka! Z racji iż dostaję dużo pytań w wiadomościach prywatnych np. "co u twojej Pseudoneoponera", " jak tam Monomorium" itd. postanowiłem napisać dziennik całej mojej mrówczej hodowli.
No to lecimy z tym
1. Odontomachus monticola - Q+20w i dużo potomstwa
Moja przygoda z tą kolonią rozpoczęła się w październiku, brałem udział w Zamówieniu z Chin. Kolonia przeżyła , byłem bardzo szczęśliwy bo często takie mrówki padają z racji tego ,że są wykopkami. No i co kolonia żyje już 5 miesięcy ma się bardzo dobrze, królowa czerwi mają dużo pakiecików jajeczek , kilka poczwarek no i 2 larwy są. Dostały terrarium 20x20x20 z gniazdem z gazobetonu ale po 4 dniach postanowiły przeprowadzić się pod ziemię i teraz tam siedzą.
2. Odontoponera transversa - Q+3w
Kolonię tą mam już 2 miesiące no i jajeczek jak nie było tak nie ma. Kolonia składa się z Królowej + 3 robotnic. Kolonia ta jest bardzo aktywna ( z doświadczenia wiem ,że Odontoponera są raczej skrytymi mrówkami) zawsze 1 robotnica patroluje arenę.
3. Odontoponera transversa - Q+2w i potomstwo
Z tą kolonią wiąże się długa historia: posiadam ją już rok zaczynałem od samotnej królowej no i po czasie udało się , wyszła pierwsza robotnica. Teraz są 2 a na dniach będzie następna bo mają poczwarkę.
4. Odontoponera transversa - Samotna Q
Królową dostałem bez żadnego potomstwa po tygodniu miała już jajeczka. Karmiłem ją co 3 dni ,aż wreszcie pierwsze jajeczka przeobraziły się w larwy. Teraz gdy są larwy karmię ją co drugi dzień. Na dniach powinna być pierwsza poczwarka.
5. Diacamma rugosum- 7w
Jak już widzicie w liczebności kolonii nie ma GG ( Diacamma rugosum nie posiadają królowych tylko Gemargate) , ponieważ okazało się ,że w kolonii jej nie było (wychodziły samce ani jednej robotnicy). Naprawdę zmartwiłem się tym bo miała być fajna kolonia dużo potomstwa było itd. Na szczęście jest gwarancja.
6. Pseudoneoponera rufipes- Samotna Q
Co tu dużo gadać. Królowa od 3,5 miesiąca jest nadal bez potomstwa. Gdy jako gniazdo miała probówkę była bardzo mało aktywna. Gdy dostała mini gniazdo z gazobetonu od razu wróciła do "żywych". Zamówiłem 3 robotnice do adopcji no i zobaczymy jak będzie.
7. Odontomachus heatmodeus - Q+1w i potomstwo
Kolonia od dwóch tygodni opłacona czeka na wysyłkę , dlatego że czekamy aż wyjdzie robotnica z poczwarki.
8. Rhytidoponera metallica - Samotna Q
Królową mam dopiero od 4 dni i ma na razie ona larwy. Jest bardzo napchana teraz tylko czekać ,aż wyjdą robotnice.
9. Messor sp. (kupione jako kasakorum)- Q+80w i masa potomstwa
Kolonię mam z Giełdy w Krakowie , zaczynałem od Q+40w no i kilku larw. W półtorej miesiąca doszło 40w i masa larw, jajeczek i poczwarek. Mrówki były oznaczone jako Messor kasakorum ale dzięki oznaczeniu Kamila Stajniaka okazało się ,że to nie one i nie da się określić gatunku. Ale to nie zmienia faktu ,że są cudowne (pomarańczowo-czarne) a majory są olbrzymami.
10. Aphaenogaster schurri – Q+15w i potomstwo
Kolonia bardzo ładnie się rozwija , królowa bardzo ładnie czerwi no i dużo robotnic przybywa. Planuję zrobić im wiwarium z gniazdem z gazobetonu ale to jak kolonia się rozrośnie.
11. Prenolepsis nintens – Q+6w i potomstwo
Tak samo jak z Odontomachus , czekamy aż wyjdzie robotnica Odontomachus bo po co 2 razy wysyłać
12. Camponotus fednetschkoi – Q+13w i potomstwo
Co tu dużo gadać piękne ,złote mrówki z raczej powolnym rozwojem. U mnie poszły jak strzała zaczynałem od 4w teraz jest 13.
13. Messor barbarus – Q+ 90w i pół probówki potomstwa
Zaczynałem od 4w a teraz jest 90 widać jaki mają piękny rozwój. Bardzo aktywne mrówki zawsze przynajmniej 10 jest na arenie.
14. Camponotus parius – Q+4w i potomstwo
Kolonia przyszła do mnie w stanie Q+4w no i niby nic się nie zmieniło a jednak , mają 4 larwy i czekam na poczwarki.
15.Crematogaster scutellaris - Q+9w i potomstwo
Za bardzo o tej kolonii nie mam co powiedzieć bo mam ją kilka dni ale jak widać ciągle dochodzi potomstwo więc królowa jest w wyśmienitej kondycji.
16. Monomorium subopacum – 10Q+200w i mega dużo potomstwa
Królowe bardzo ładnie czerwią , kolonia idzie cały czas do przodu. Zaczynałem od 2 q i 70 robotnic więc widać jaki mają rozwój. Probówka cała potomstwa. Będę myślał nad gniazdem i ładną areną.
17. Camponotus cruentatus – Q+5w i potomstwo
Zaczynałem od samotnej królowej (po dorzuceniu poczwarek) kolonia mocno ruszyła liczy teraz 10 robotnic i ma poczwarkę i dużo larw.
18. Tetramorium bicarinatum – Q+120w i masa potomstwa
Kolonia szła bardzo opornie ostatnio królowa mocno zaczęła czerwić z czego jestem bardzo zadowolony. Dalej czekam na pierwszą rójką.
19. Camponotus pilicornis – Samotna Q
Królową mam głównie na sprzedaż ale postanowiłem ją tu przedstawić ,ponieważ są bardzo piękne. Pomarańczowy z czarnym mega ładnie wygląda.
20 Camponotus sylvaticus – Samotna Q
Tak samo jak z pilicornis ale jeśli chodzi o wygląd dominuje czarny z bordowym co według mnie pod światłem wygląda cudownie.
21. Myrmica sp. - 2Q +60w i potomstwo
Tutaj nie ma co opisywać małe ,czerwone bardzo aktywne mrówki. Mają dużo potomstwa.
22. Pheidole indica – 1\2q -150w i potomstwo
Kolonia jest w trakcie rójki widziałem królową z skrzydełkami oraz kilka samców. Bardzo piękne mrówki i mega aktywne. Dostały pojemnik z gliną w ,której zamieszkały.
23. Lasius niger – Q+500w i mega dużo potomstwa
Kolonia siedzi sobie w gniazdku 3d zawsze na arenie przynajmniej jest 100 robotnic , chętnie jedzą mączniki i miód.
24. Lasius flavus – Q+50w i potomstwo
Liczebność kolonii zmniejsza się cały czas z 100 robotnic zostało 50 nie wiem co jest tego przyczyną. Mam nadzieję ,że przestaną padać i znowu zaczną się rozwijać.
25. Temnothorax – 1q-200w i potomstwo
Dostały mały pojemniczek , podłożem jest korek no i przeprowadziły się do probówki. Bardzo lubią miodek.
No i to niestety na tyle na pewno będę wrzucać aktualizacje.
Załączniki
subo.jpg
metallica.jpg
Pseudo.jpg
Myrmica.jpg
ODPOWIEDZ