Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Nikoska
Posty: 4
Rejestracja: pn 12 gru, 2022

pn 12 gru, 2022

Cześć,
chciałbym w tym wątku poprowadzić dokumentację rozwoju mojej kolonii C.fedtschenkoi
Z racji, że posiadam je już od dłuższego czasu, to pozwolę sobie na tyle ile pamięć mi pozwala wrócić w przeszłość.

12.06.2022: Trafiła do mnie Q C.fedtschenkoi z pakietem 8 jajeczek. Tego samego dnia została przeniesiona do większej probówki i dostała sok z agawy po podróży.

Obrazek

15.08.2022: Pojawiła się pierwsza robotnica + larwa i pakiet jajeczek.

Obrazek

22.08.2022: Po tygodniu z niewyjaśnionych przyczyn robotnica padła. Od tego momentu zaczęła się "katastrofa" - pakiet jajeczek został pożarty i nie pojawiło się przez kolejne miesiące żadne potomstwo.

14.11.2022: Samotna Q trafiła na parapet pod okno, po około 2 tyg. wróciła na półkę bez dogrzewania.

07.06.2022: Dotarło do mnie 8 poczwarek, od razu zostały zaopiekowane przez Q + włączyłem ogrzewanie.

11.12.2022: Po dorzuceniu poczwarek nadal są wygrzewane przez Q. Liczebność się nie zmienia.

Obrazek
Awatar użytkownika
Nikoska
Posty: 4
Rejestracja: pn 12 gru, 2022

pn 12 gru, 2022

12.12.2022: Mamy to! Po bardzo długim czasie samotności pojawiła się pierwsze robotnica - z podrzuconych poczwarek. W ramach ciekawostki powiem, że królowej zajęło ok. 1h otwarcie poczwarki.

Obrazek
Awatar użytkownika
Nikoska
Posty: 4
Rejestracja: pn 12 gru, 2022

pt 09 cze, 2023

09.06.2023: Trochę mnie tu nie było (a dokładnie to ze 180 dni :wtf:), dlatego wpadam z króciutką aktualizacją (pozwolę pominąć sobie wpisy opisujące te 5 msc) jak stan wygląda z dniem dzisiejszym.
Z moich wyliczeń i obliczeń wynika, że robotnic jest 51-52.
Stan potomstwa jak widać na załączonym obrazku :)
Aktualnie nadal znajdują się w probówce (od ok. 2 tyg. zasłoniętej), a w niedługim czasie chciałbym im sprawić nowe lokum (ale o tym może za niedługo).
Z dotychczasowych obserwacji pomimo tak "dużej" liczebności sprawiają raczej wrażenie strachliwych - na arenie przebywają po 1-2 w i to najczęściej w nocy. Wydaje mi się, że gdy było 5w sprawiały wrażenie bardziej aktywnych i agresywnych.

Obrazek
Obrazek

PS. Dla czepialskich nie wszystkie robotnice zapozowały do zdjęcia :p
ODPOWIEDZ