Moje mrówki Antoskowaty

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pn 12 cze, 2023

Cześć
Stworzyłem nowy dziennik, ponieważ ostatni był przypisany wyłącznie do kolonii Formica Fusca, która i tak jest już prawie martwa. Poza tym kupiłem dwa nowe gatunki: małą kolonię Lasius flavus i samotną królową Lasius niger, a kto wie co jeszcze do tego dojdzie po jakimś czasie. Gdyby ktoś dopiero odkrył mój dziennik, wcześniejsze zapisy w starym dzienniku podaję w linku:
viewtopic.php?f=38&t=8338
W tym temacie z kolei możecie wstawiać wszelkie pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

śr 14 cze, 2023

14 marzec 2023
Dzisiaj przyszła kolonia lasius flavus i królowa lasius niger. Obydwie w dobrym stanie.
Lasius niger
Królowa przyjechała już z pakietem jaj, czyli chyba jednak, mimo tego o czym pisał słodkie_ciacho w temacie z komentarzami, nowa kolonia będzie się rozwijać bez przeszkód.
1.jpg
2.jpg
Lasius flavus
Królowa przyszła z ok: 10 robotnicami. Ma też kilkanaście larw i jeszcze więcej jaj. Tak jak lasius niger nie wygląda na chorą, lub w złym stanie.
1f.jpg
2f.jpg
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

sob 17 cze, 2023

17.06.2023
Lasius niger
Kolejna katastrofa hodowlana. Wczoraj dałem królowej żółtko z miodem. Dzisiaj rano zastałem ją przyklejoną odwłokiem do resztek miodu. Odkleiłem ją i wyczyściłem całą próbówkę watą i patyczkiem, ale sama królowa ma cały odwłok i część kończyn polepioną miodem i piaskiem. W dodatku jest tak zdenerwowana, że nie poznaje swoich jaj. Obawiam się, że zdechnie. Dajcie znać proszę, czy da się coś jeszcze zrobić, bo nie mam już pomysłów.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

czw 22 cze, 2023

22 czerwca 2023
Do moich mrówek doszła jeszcze złapana przedwczoraj królowa Tetramorium. sp. Złożyła już mały pakiet ok: 4 jaj.
2n.jpg
Lasius niger
Wypłukałem królową i wsadziłem znowu do próbówki. Czuje się już lepiej, ale niestety zniszczyła jaja. Chyba będę musiał, zgodnie z radą słodkie_ciacho podrzucić jej poczwarki.
Formica Fusca
Spróbuję je przezimować, bo do niczego innego się nie nadają.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

sob 08 lip, 2023

Trochę czasu nie było uaktualnienia, więc wysyłam.
Lasius niger
Królowa zdechła, zanim znalazłem dla niej poczwarki. Wczoraj złapałem nową. Jeszcze zestresowana. Nie chce jeść, nie składa jaj.
Tetramorium.sp
Nadal jest samotna, ale ma bardzo dużo larw. Chyba ze 30.
Formica fusca
za parę dni wyjeżdżam na dwa tygodnie, więc poczekam jeszcze z zimowaniem, bo bym już nie zdążył.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pt 28 lip, 2023

Już po powrocie z Chorwacji :plaza: , uaktualnienie dziennika.
Lasius niger
Królowa czuje się dobrze, ma 6 larw.
Tetramorium.sp
Zastałem królową z siedmioma poczwarkami, z czego dwoma pięknie odbarwionymi. Lada dzień mogę się spodziewać pierwszych robotnic :D Nadal mnóstwo jaj i larw.

Lasius flavus i Formica fusca bez zmian

.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

czw 17 sie, 2023

Tetramorium.sp
Jest już 11 robotnic. Na razie nie widać nowych jaj, ale za to jest sporo poczwarek. W związku z pojawieniem się robotnic, kolonia dostała własną arenę. Na razie karmię je muchami.
Lasius flavus
Ta kolonia również dostała własną arenę.

Królową lasius niger wypuściłem. Formica fusca już definitywnie martwe.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pt 01 wrz, 2023

1.09.2023
Tetramorium.sp
Te 11 robotnic to były chyba wszystkie larwy, które dojrzały z pierwszego pokolenia, bo od tego czasu nie pojawiła się ani jedna. Mimo to dojrzewają już poczwarki z drugiego pokolenia.

Lasius flavus
Zachowują się zupełnie jak swiętej pamięci formica fusca. Próbówka brudna, poczwarki zjedzone, pokarmu białkowego nie ruszają. :wtf:
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pn 06 lis, 2023

Długi odstęp między wpisami. Uaktualnienie:
Kolonia lasius flavus też dokonała swojego żywota. Dokładnie tak samo jak u formica fusca.
Tetramorium.sp
Kolonia urosła do liczby ok 50 robotnic. Niestety dzisiaj na arenę wylała się woda z próbówki służącej za poidło. Mrówki wykorzystały okazję, że mają mokry, zdatny do drążenia korytarzy piasek i zaczęły kopać gniazdo. Nie minęła doba, a przeniosła się tam cała kolonia. Pierwsze gniazdo zlikwidowałem, ale królowa mało nie przepłaciła tego życiem. Mrówki od razu odbudowały gniazdo w innym dogodnym miejscu. Niedługo trzeba je będzie przezimować, a to stwarza kolejne trudności. No nic jakoś trzeba to będzie zorganizować...
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
ODPOWIEDZ