Formikarium z korka ekspandowanego

Jak karmić i zaprewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderator: Moderatorzy

Marek

pn 23 mar, 2020

Witam
Czy ktoś posiada formikarium z wypełnieniem z korka ekspandowanego ? Mam mały problem- korek nie namaka - czy trafiłem na taki pechowy materiał czy korek ten jest aż tak hydrofobowy że nie namoknie ?
MyrmeLuna
Kontakt:

pn 23 mar, 2020

Ja posiadam takie formikarium i to prawda - ciężko je nawodnić, ale z czasem robi się to łatwiejsze. :D Z tego co wiem, przy pierwszym nawadnianiu trzeba czekać aż trzy godziny (a czasem nawet dłużej!!). Jest to normalne w przypadku korka. Ja próbuję jakoś wstrzykiwać wodę pomiędzy korek a szkło. Wtedy trzeba uważać, aby zbytnio nie trząść. 8)
MymeLuna - Polska/ MyrmeLune - English/ MürmeLuna - Deutsch/ MyrmeLuna
Marek

pn 23 mar, 2020

Dzięki za odpowiedź, tyle że moje namaka już tydzień(!) i w dalszym ciągu nic z tego - chyba taki niestety lekko chybiony materiał - pożyjemy zobaczymy.
ANTek mrówczarz

wt 24 mar, 2020

Witam.
Ja zrobiłem tak:
Namoczyłem cały korek w misce, potem wysuszyłem na wiór. Po tym zabiegu już bezproblemowo absorbował wodę. :D
srebrny
Kontakt:

śr 25 mar, 2020

Marek pisze:
pn 23 mar, 2020
Witam
Czy ktoś posiada formikarium z wypełnieniem z korka ekspandowanego ? Mam mały problem- korek nie namaka - czy trafiłem na taki pechowy materiał czy korek ten jest aż tak hydrofobowy że nie namoknie ?
Korek ekspandowany nie ciągnie wody - kilka lat temu robiłem eksperyment - nalałem do wiadra 20 litrów wody włożyłem korek i zakryłem wiadro aby woda mniej parowała...ubyło 200 ml - czyli korek nie wciągnął wody.
Bodzio

śr 25 mar, 2020

ANTek mrówczarz pisze:
wt 24 mar, 2020
Witam.
Ja zrobiłem tak:
Namoczyłem cały korek w misce, potem wysuszyłem na wiór. Po tym zabiegu już bezproblemowo absorbował wodę. :D
ten sposób i ja polecam :D sam go używam :lol:
Mam:
Lasius niger
Formica cinerea
Messor structor
Tetramorium bicarinatum
Camponotus herculeanus
Harpegnathos venator
Pheidole flaveira
Miałem:
Lasius flavus
Polyrhachis dives
srebrny
Kontakt:

śr 25 mar, 2020

Bodzio pisze:
śr 25 mar, 2020
ANTek mrówczarz pisze:
wt 24 mar, 2020
Witam.
Ja zrobiłem tak:
ten sposób i ja polecam :D sam go używam :lol:
Ale miałeć korek techniczny - taki jasny ? Bo mój jest bardzo ciemny prawie brązowy i nic chusteczki nie pije wody .

Możesz pokazać zdjęcie tego korka?
ANTek mrówczarz

pn 30 mar, 2020

Witam.
Mam jasny korek i chłonie bardzo dobrze wodę. :D
srebrny
Kontakt:

wt 31 mar, 2020

ANTek mrówczarz pisze:
pn 30 mar, 2020
Witam.
Mam jasny korek i chłonie bardzo dobrze wodę. :D
To jest korek techniczny nie ekspandowany
olaf

śr 01 kwie, 2020

Ekspandowany nie jest chyba taki granulkowaty i rzeczywiscie widzę że ma problemy z trzymaniem wody.
Aktualnie eksperymentuje z dwoma sandwiczami z takowym. Namaczałem przez parę dni i potem wrzuciłem.
Wymieniać już nie będę, bo mrówki mają oprócz tego drugie gniazdo z nawadnianiem.
Pomimo tego że woda jest chyba głównie na ściankach przy korku mrówki sobie radzą. Po prostu w komorach mają też przemielony podczas prac górniczych i wg. mnie tam jest mokro.
Mrówki (F.cinearea i M.barbarus) dzielnie rzeźbią i lubią tam siedzieć, co nie zmienia faktu że następnym razem dam drobny techniczny.
ODPOWIEDZ