formikarium betonowe oraz gipsowe

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Czmielu89
Posty: 2
Rejestracja: wt 19 lip, 2022

wt 19 lip, 2022

Cześć,

nie widziałem tematu w wyszukiwarce, więc postanowiłem założyć nowy wątek :)

Mam mrówki messor barbarus.

1. Mrówki przeprowadziły sie do formikarium betonowego - herkules. Podłożyłem matę grzewczą pod arenę i jedną komorę gniazdową, inne są nieogrzewane. Formikarium zostało przeze mnie nawodnione. Poidełko stoi na arenie. Mam problem z nawadnianiem tego formikarium. Tam gdzie grzeje mata, zbierają sie krople wody na szybie. Mam wrażenie, że formikarium trochę wyschło. Zastanawiam się, czy podlewać to codziennie ok. 20ml wody (wg instrukcji raz na tydzień), czy na przykład włożyć do dużej komory małą próbówkę z wodą? Czy macie może jakieś inne metody skutecznego nawadniania betonowego formikarium. Dodam, że jest pakiet jaj oraz poczwarek - królowa coś tam produkuje.

2. Miałem messory w formikarium korkowym. Zauważyłem, że bardzo wgryzały się w wilgotny korek i tam głównie drążyły komory. Suchy pozostawał w zasadzie nieruszany. Czy ktoś z Was się spotkał z takim zachowaniem? Z czego ono może wynikać?

3. Czytałem różne źródła jak nawadniać messory. Niektóre mówią, że gniazdo powinno mieć dwie części: suchą na ziarna oraz mokrą na potomstwo. Inne źródła mówią, że w zasadzie kolonia może żyć w suchym formikarium, a wystarczy poidełko z wodą na arenie i mrówki same o siebie zadbają. Która jest bardziej prawidłowa?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 19 lip, 2022

Witam.
Czmielu89 pisze: wt 19 lip, 2022 Tam gdzie grzeje mata, zbierają sie krople wody na szybie.
Należy podgrzewać część suchą. Krople zawsze będą się zbierały tam gdzie wilgoć i różnica temperatur. Pytanie ile tego, może nawodniłeś za bardzo...
Czmielu89 pisze: wt 19 lip, 2022 Zastanawiam się, czy podlewać to codziennie ok. 20ml wody (wg instrukcji raz na tydzień), czy na przykład włożyć do dużej komory małą próbówkę z wodą?
Myślę że nie da się jednoznacznie wyznaczyć ile wlać wody i jak często, trzeba obserwować jak mokre jest gniazdo, jak się zachowują mrówki (znosząc/wynosząc piasek do/z gniazda regulują sobie wilgotność). Trzeba nabrać doświadczenia niestety. Ja rok temu pierwszy raz miałem betonowe własnej roboty i powiem że jest dużo trudniej wyczuć niż korkowe.
Czmielu89 pisze: wt 19 lip, 2022 Dodam, że jest pakiet jaj oraz poczwarek - królowa coś tam produkuje.
A ogólnie to ile robotnic kolonia liczy? Tak dla przypomnienia link.
Czmielu89 pisze: wt 19 lip, 2022 Czy ktoś z Was się spotkał z takim zachowaniem?
Tak, to normalne. Mrówki chętniej drążą w części wilgotnej.
Czmielu89 pisze: wt 19 lip, 2022 Która jest bardziej prawidłowa?
Powinny mieć część suchą by ziarna nie zaczęły kiełkować. Mrówki potrafią sobie same nawadniać gniazdo, ale kolonia raczej musi być odpowiednio duża.
Pozdrawiam
Czmielu89
Posty: 2
Rejestracja: wt 19 lip, 2022

wt 19 lip, 2022

Dzięki za odpowiedź. Właśnie zasypały dwie komory piaskiem, więc domyślam się, że było za wilgotno.

Myślę, czy tej komory nawadniającej jakąś gąbką nie wypełnić, która będzie magazynem wody lub nie umieścić probówki z wodą.
ODPOWIEDZ