Początek i pare pytań

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

d3v
Posty: 1
Rejestracja: ndz 22 sty, 2023

ndz 22 sty, 2023

Witam, jestem nowy I na początku chciałbym się przywitać. Ale do rzeczy, po długich namyslach postanowiłem założyć własną kolonię mrówek I mam parę pytań początkującego. Przeczytałem na prawdę bardzo dużo forum I różnych artykułów lecz nie dowiedziałem się wszystkiego co chciałbym wiedzieć. Parę dni temu kupiłem królową Messor barbarus która złożyła już jaja (właściwie chyba jedno) trzymam ja oczywiście w probowce którą dostalem od sprzedającego. I tu moje pierwsze pytanie. Królowa praktycznie cały czas trzyma jaja w "pysku" I jest bardzo mało ruchliwa, czy to normalne? Również na wacie z którą dostałem mrówkĘ jest brud, nie wiem czy to pleśń czy nie, w kazdym razie jest to jakis nalot, czy lepiej zmienić probowke?
Idąc dalej, przygotowywuje się już na dalszy rozwój koloni(wiem że to trochę trwa Ale ja wolę mieć już wszystko kupione niż później na szybko gdyby miało czegoś brakowac). Gdy kolonia będzie trochę większa planuje dac je do czegoś takiego https://antcenter.com.pl/pl/p/Arena-S-7 ... obowka/579 . I tu moje kolejne pytanie, docelowo chce kupić takie gniazdo z przegrodami https://allegro.pl/oferta/gniazdo-formi ... 7777898324 jak duża kolonia musi być aby przełożyć je do "pierwszej przegrody" gniazda, czytałem że to zależy od gatunku mrówki. Jakie proporcje areny do gniazdka (arene bede robil sam z plexi). Kolejnym pytaniem jest wilgotność I temperatura, informacje na różnych forach oraz stronach są przeróżne. Jakie powinny być te wartości dla areny I gniazda, czy moge do grzania areny użyć żarówek grzewczych od terrarium? I ostatnie pytanie, (przynajmniej narazie) co z hibernacja? Na jednej stronie pisze że obowiązkowa, na innej ze messor barbarus nie potrzebuje. Pozdrawiam I z góry dziękuję za pomoc
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pn 23 sty, 2023

Cześć
1.Z tego co wiem, to jest to chyba normalne, że królowa trzyma jajka. Zarówno moja, jak i wszystkie, o których czytałem tak robią.
2.Spróbuj przesłać zdjęcie tego brudu, bo trudno tak określić, czy to brud, pleśń, czy grzyby.
3.Nie wiem, czy jest po co kupować to pudełko z ant center. Weź jakieś pudełko po pastylkach, czy coś podobnego i połącz z próbówką gumowym wężykiem. Nie widzę sensu, by wydać 50zł na zwykłe pudełko.
4.Co do formikarium, to myślę, że około 100 robotnic.
5.Messor Barbarus funkcjonują normalnie od temperatury ok: 28 stopni. Messorki lubią mieć sucho, więc co do wilgotności wystarczy im woda w próbówce.
6.Niektórzy, kiedy chcą pobudzić kolonię, to wrzucają je na miesiąc, półtorej do temperatury ok: 15 stopni. Nie jest to jednak "pełnowymiarowe" zimowanie.
Niestety nie mogę ci powiedzieć, co z lampą. Ja ogrzewam swoje matą grzewczą.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 23 sty, 2023

d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 czy moge do grzania areny użyć żarówek grzewczych od terrarium?
Witam.
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 Królowa praktycznie cały czas trzyma jaja w "pysku" I jest bardzo mało ruchliwa, czy to normalne?
Że jest mało ruchliwa to normalne, bo co ma robić? :) Że trzyma jaja w żuwaczkach to może oznaczać że ją stresujesz (światłem, drganiami). Owiń probówkę czymś co w ogóle nie przepuszcza światła (gruby papier jak rolka z papieru toaletowego/folia aluminiowa) i połóż na czymś co amortyzuje drgania (gąbka/zwinięty ręcznik). Messor z opowiadań innych użytkowników to panikary.
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 Również na wacie z którą dostałem mrówkĘ jest brud, nie wiem czy to pleśń czy nie, w kazdym razie jest to jakis nalot, czy lepiej zmienić probowke?
Chyba bym poczekał do pierwszych robotnic.
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 Gdy kolonia będzie trochę większa planuje dac je do czegoś takiego https://antcenter.com.pl/pl/p/Arena-S-7 ... obowka/579 .
Tak jak Antoskowaty napisał, opłaca się? Taka arenka nie wystarczy na długo. Chyba już lepiej kupić jakiś pojemnik spożywczy, wyciąć w nim otwór w pokrywce by powstał rant, wysmarować suchym smarem/fluonem i tak hodować z probówką na arenie. W każdym razie ja jestem zwolennikiem takiego rozwiązania.
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 I tu moje kolejne pytanie, docelowo chce kupić takie gniazdo z przegrodami https://allegro.pl/oferta/gniazdo-formi ... 7777898324 jak duża kolonia musi być aby przełożyć je do "pierwszej przegrody" gniazda
Możesz porobić dodatkowe przegrody tak jak zrobił nasz kolega w tym temacie. O ilości mrówek również tam wspominam.
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 Kolejnym pytaniem jest wilgotność I temperatura, informacje na różnych forach oraz stronach są przeróżne. Jakie powinny być te wartości dla areny I gniazda,
Na arenie bym się nie przejmował, pokojowe warunki+probówka z wodą raczej wystarczą, o temperaturze w gnieździe znajdziesz tu. Wilgotnością rzadko kto się przejmuje, właściwie nie trzeba jej mierzyć, w sumie Kowal już Ci tu odpisał na to pytanie :p
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 czy moge do grzania areny użyć żarówek grzewczych od terrarium?
Jak już wcześniej pisałem areny raczej nie trzeba ogrzewać w domu. Ale sama żarówka moim zdaniem jest kiepskim pomysłem, ogrzeje całość, a dobrze jest zachowywać gradient temperatury żeby mogły sobie wybrać temperaturę jaka im odpowiada.
d3v pisze: ndz 22 sty, 2023 Na jednej stronie pisze że obowiązkowa, na innej ze messor barbarus nie potrzebuje
Podobno z samotnymi królowymi jest jak z naszymi Formica-często bez zimowania nie ruszą, dla kolonii niby wystarczy wyłączyć ogrzewanie.
Antoskowaty pisze: pn 23 sty, 2023 5.Messor Barbarus funkcjonują normalnie od temperatury ok: 28 stopni.
Od? :o Chyba troszkę przesadziłeś :wtf:
Antoskowaty pisze: pn 23 sty, 2023 Nie jest to jednak "pełnowymiarowe" zimowanie.
Hmm możesz rozwinąć co znaczy "pełnowymiarowe"?
Pozdrawiam
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pn 23 sty, 2023

slodkie_ciacho pisze: pn 23 sty, 2023
Antoskowaty pisze: pn 23 sty, 2023 5.Messor Barbarus funkcjonują normalnie od temperatury ok: 28 stopni.
Od? :o Chyba troszkę przesadziłeś :wtf:
Chodziło mi o rozwój jaj. Żeby kolonia normalnie funkcjonowała, królowa musi mieć jajka, które się rozwijają, a u mnie było z tym rozwojem słabo. Dopiero, gdy Tlaloc doradził mi zwiększenie temperatury, to trochę ruszyło. Napisał, że dobre by było ok 28 stopni.
slodkie_ciacho pisze: pn 23 sty, 2023
Antoskowaty pisze: pn 23 sty, 2023 Nie jest to jednak "pełnowymiarowe" zimowanie.
Hmm możesz rozwinąć co znaczy "pełnowymiarowe"?
Miałem na myśli, że to nie jest takie zimowanie, jak dla polskich gatunków, typu "na dwa miesiące do lodówki".
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
ODPOWIEDZ