pytanko do doświadczonych hodowców:D

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

tomek8989
Posty: 4
Rejestracja: ndz 21 paź, 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

śr 07 lis, 2007

(moderator prosi: opisz dokładnie nie tylko w temacie ale i w treści!) mam pytanko kiedy z jaj nigerki powinny sie wykluc młode? Bo jaja juz sa i to od dawna ale sie nie wykluwaja i martwie sie ze moze maja za niska temperature(remont w domu zmiana ogrzewania)
n0b0dy
Posty: 110
Rejestracja: pt 02 lis, 2007

śr 07 lis, 2007

z tego co ja się orientuje (chociaż nie jestem doświadczonym hodowcą) to po okolo 4 tygodniach... poprawcie mnie jeśli się mylę.
Sam czekam na dzieńw którym przebudzi się1 młoda robo w moim domu :D
Awatar użytkownika
Billo
Posty: 116
Rejestracja: pt 12 paź, 2007
Lokalizacja: Rękawiec

śr 07 lis, 2007

wedłu tego co czytałem to około 3/4 tygodnie a moja l.flawus juz ponad miesiąc siedzi i sie tylko patrzy na te jaja
DzienDobry znowu
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 07 lis, 2007

to zależy jakie ma warunki. Z reguły jak jest cieplej to szybciej przebiega cały proces, może faktycznie ma za zimno? możesz dać jej również coś do jedzenia, nie wspominając o wilgoci ;)
Średnio jest to miesiąc, chociaż może być i pół roku w niesprzyjających warunkach, albo nawet dłużej.
Mini kaloryferkiem może być komputer, podobno flavus dobrze się przy takowym sprzęcie rozwija.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

śr 07 lis, 2007

Może to być spowodowane temperaturą bądź wilgocią ale możliwe że to przez lekką niechęć królówek do jedzenia przed wykluciem się 1 mrówki. :)
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

śr 07 lis, 2007

Trzeba zacząć od początku ;]
Z jaj nie wykluwają się młode, zapamiętaj!
Jaja przeobraża się po jakimś czasie w larwę, czyli takiego malutkiego białego robaczka (wielkości może 1/3 nogi królowej) w tym czasie jest karmiona (ta larwa) przez królową, a potem larwa przeobraża sie w poczwarkę, czyli taką malutką, bielutka małą mróweczkę w kokonie, a kiedy już wyjdzie z kokonu jest tzn. formą imago czyli dorosła mrówką :)
Jednym słowem:
jajko>larwa>poczwarka>imago
Mam nadzieje ze ci rozjaśniłem ten temat.

Pozdrawiam
bzyx1
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 07 lis, 2007

U mnie to trwa zazwyczaj nieco po nad miesiąc. Od dawna czyli dokładniej od kiedy?
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

czw 08 lis, 2007

Jedna moja królowa miała robotnice po miesiącu, druga zjadła część jajek i siedzi. Teraz sytuacja się ustabilizowała i nie zjada już jajeczek, ale nie widać też postępu. Pozostaje mi czekać.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 08 lis, 2007

Lasius nie potrzebuje jakiś tam specjalnych warunków, ale wiaodmo, że w mrozie nikomu by się nie chciało rozmnażać. Co innego Camponotus czy niektóre Formica, które potrzebują określonej optymalnej temperatury do składania jaj i wychowywania.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 08 lis, 2007

Oczywiście, że nie potrzebuje.. ale po co utrudniać sobie życie :D Podkarmić i lekko dogrzać - ot cała filoZofia ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Billo
Posty: 116
Rejestracja: pt 12 paź, 2007
Lokalizacja: Rękawiec

czw 08 lis, 2007

geb napisała ze moze być kąputerer jako kaloryfer moze posłużyć komp...
ale jak???
jednostka czy monitor???
a głośniki nieprzeszkadzają???
DzienDobry znowu
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 08 lis, 2007

Nie rozumiem do końca Twojego posta, ale...
Ciepłe powietrze wychodzące ze skrzyni jest potrzebne. Głośniki mogą wkurzać mrówki drganiami... ale to musisz mieć subwoofer i najlepiej ze wzmacniaczem...
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

czw 08 lis, 2007

Jeremi pisze: niektóre Formica, które potrzebują określonej optymalnej temperatury do składania jaj
Właśnie mam jakąś mrówkę Formica i tylko jedno pokolenie przyszło a drugiego nie ma. Czy to przez brak podgrzewania? W domu mam 22 stopnie. Do ile mam podgrzewać żeby królowa złożyła następne jaja?
tomek8989
Posty: 4
Rejestracja: ndz 21 paź, 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

czw 08 lis, 2007

a czym polecaCIE dokarmic?
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

czw 08 lis, 2007

Miód, jako pokarm energetyczny, a jakieś białe robaki, muchy itp. jako pokarm białkowy :)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 09 lis, 2007

Zordon pisze:Czy to przez brak podgrzewania?
Niekoniecznie. Zależy od gatunku. Może to jest jakaś Formica, której okres składania jaj jest ściśle powiązany z dostępnościa pokarmu białkowego? Więcej informacji byś musiał podać, bo na razie możliwości jest wiele. Dodam jeszcze, że dopóki jedzą, to martwić się nie trzeba. Moja kolonia Formica rufibarbis już od miesiąca lub dwóch się nie powiększa, a mimo to ogrzewam gniazdo.
tomek8989
Posty: 4
Rejestracja: ndz 21 paź, 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

sob 10 lis, 2007

to jest nigerka
ODPOWIEDZ