Naturalny sposób na roztocza?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 03 lut, 2008

Jak prawie każdy, mam w formi trochę roztoczy. Takie małe (1mm), białe, dosyć szybko łażące. Nie mogę zaobserwować czy atakują one larwy moich Manic czy tylko zajmują się resztkami jedzenia. Wiem jedno- Jest ich coraz więcej!
Sposób Radissa ( wdmuchiwanie oparów kw. mrówkowego) jest trochę za trudny i ryzykowny.

I wtedy przyszła mi myśl, że może takie roztocza mają naturalnych wrogów?
Te "popularne" skoczogonki przypadkiem nie wcinają ich?? Ktoś miał takie obserwacje?
Pytanie główne: Macie jakiś pomysł, jakie małe organizmy będą polować na te roztocza??
Rozwiązało to by problem nadmiaru roztoczy ,a przysporzyło okazji do nowych obserwacji podczas bytowania z formi.
pozdro
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 03 lut, 2008

Zaleszczotek często sąsiaduje z mrówkami a wcina głównie roztocza, jednak nie mam pojęcia czy M.rubida nie potraktuje go jako posiłek.
Jeżeli to jak podejrzewam "rozkruszki" - należałoby zmniejszyć wilgotność gniazda. Dopóki jest ich mało, w żaden sposób nie powinny zagrażać kolonii a namnażają się właśnie przy dużej wilgotności i nadmiarze resztek organicznych w otoczeniu.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 03 lut, 2008

Na rozkruszka dobrym eliminatorem jest dobroczynek... roztocz ktory gdy zobaczy ofiare wpada w szał i zabiwszy jednego rozkruszka leci by pozabijac inne kompletnie nie traktujac ich jako pokarmu.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 03 lut, 2008

rozkruszka, zaleszczotek, dobroczynek... ach te Polskie nazwy :lol:

Nie mniej dzięki, poszperam coś o nich w sieci.

A te rozkruszki, w odpowiednio dużej gęstości występowania, mogą zacząć atakować larwy/jaja?
pozdro
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 03 lut, 2008

Nie, są saprofitami.

BTW ja musiałem się nauczyć je rysować:D Rozkruszki, zaleszczotki, amplipygi, urynpygi, wszystkie Entomostraca, Malacostraca, Plathyhelmintes, Nematoda, Nemathelmintes, Nematoryncha, Acantocephalla, Annelida, Cnidaria, Parazoa... wymieniac dalej??
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 03 lut, 2008

Nie wymieniaj, tylko pokaż te rysunki...
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 03 lut, 2008

To jestem uspokojony. Ale poszukam tych dobroczynków i zaleszczotków na wiosne. Mam zamiar zrobić taki mini-ekosystem w dużym formi. (80cm x 40cm x 40cm) Zacząć trzeba od najmniejszych.
Oczywiście "producentem" w nim będe ja. :D
pozdro
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 03 lut, 2008

Zaleszczotków nie znajdziesz a dobroczynków zreszta tez... dobroczynki kupisz tak samo jak ci co maja szklarnie bo dobroczynki zwalczaja przedziorki i inne:D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 04 lut, 2008

Kupować tylko dla mrówek to szkoda. O! a właśnie znalałem artykuł mówiący jak znaleść i nałapać dobroczynków.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1636

Zagłębiam się:)
pozdro
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

czw 21 lut, 2008

Spotkałem kiedys zaleszczotka w mieszkaniu, wpuściłem go do wścieklic, lecz on zdołał wyjśc po ściankach formicarium pomimo talku, ciekaw jestem gdzie taraz sie podziewa...
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 21 lut, 2008

Sprawdź na półce z książkami... wpuszcza sie je do bibliotek aby zjadały szkodniki druku.
rzepa żepa ziepa ziepa
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

pt 22 lut, 2008

Zapewne go odkurzyłem sprzątajac mieszkanie, najczęściej widywałem go na ścianie, uroczo wygląda ten nasz rodzimy miniskorpion bez kolca jadowego
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 03 mar, 2008

Kurdesz :P ! Właśnie zobaczyłem różowawe roztocza w formi.
Teraz pytanie czy to jakieś gorsze i niebezpieczne roztocza czy rozkruszki zabarwiły się od ciągłego jedzenie pinek (jest taka możliwość)?
pozdro
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

ndz 09 mar, 2008

wczoraj w lesie złapałem zalesczotka, przypadkowo, kiedy szukałem czegoś dla wścieklic, żal mi go było zabrać ze sobą
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 09 mar, 2008

Mi się udało troche dobroczynków znaleść (roztocza atakujace roztocza), ale strasznie trudno je złapać nie robiąc im krzywdy a potem zmusić do wejścia do gniazda.
pozdro
ODPOWIEDZ