Zajawka

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Sówka - Damian
Posty: 10
Rejestracja: ndz 29 sty, 2006
Lokalizacja: KcR

ndz 29 sty, 2006

Witam wszystkich :D
Ostatnio kiedy serwowałem sobie po necie trafiłem na stronke formicarium
i chwiciła mnie zajawka na mróki (chociaz zawsze chciałem mieć swoją małą kolonie). Chce mieć swoje formicarium i w sumie juz je mam ale mam kilka pytań :
1. Nie mam królowej to mój główny problem nie wiem skąd ją wziąć szczególnie w takim okresie jak ten teraz ??? ( a w sklepach są niestety drogie)(CBS - cenzura brzydkich slow) :?
2.Jakie mrówki będą najlepsze na początek ? Zastanawiałem sie nad L.niger no ale sam nie wiem .
3. Czy można kontrolować wielkość kolonii , bo nie chcę mieć bardzo dużej kolonii szczególnie na początku :)
4.czy wielkość kolonii Jest uzależniona od wielkości formicarium ?
Czy nie ma ktoś na zbyciu królowej ? heh
Dobra papa lece
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

ndz 29 sty, 2006

Witamy na forum ;)
Mam nadzieję że na stałe dołączysz do "koła myrmewielbicieli" :P

2. Tak, l. niger jest najłatwiejszym w hodowli gatunkiem. ,ale nie zdobędziesz teraz królowej.
3. Można po osiągnięciu interesującej nas liczebności karmić mrówki jedynie miodem - bez białka królowa przestanie czerwić
4. Nie, to raczej wielkość formicarium powinna być uzależniona od wielkości kolonii ;)
1. Tu jest największy problem... Teoretycznie można iść w las z łopatką i próbować coś znaleźć... ale przynajmniej do czasu kiedy śnieg nie stopnieje prawdopodobieństwo znalezienia kompletnej kolonii przez osobę nie najlepiej znającą się na rzeczy jest równe zeru.
W każdej innej porze roku poza zimą pozyskanie nawet całych kolonii większości gatunków jest dziecinnie proste ;).

Aha i taka ogólna rada: najwięcej dowiesz się poprzez rozmowy na gg.
mój numer to 5898911. z chęcią odpowiem na większość pytań ;)
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

ndz 29 sty, 2006

Witam,

Generalnie patrz powyżej :wink:.

Ze swojej strony tylko dodam:

1. Proponuję również zamieścić ogłoszenie w dziale "Bazar" - może ktoś będzie chciał oddać za darmo. Z drugiej strony ceny "sklepowe" L. niger kształtują się w okolicy 30 PLN i są to jedne z najtańszych mrówek.

2. Owszem, L. niger uznana jest za najłatwiejszą do hodowli mrówkę, ale z kilkoma innymi też nie powinieneś mieć problemów.

3. O to się na razie nie martw ;).

Gg jest ok, ale od czego mamy Chat - zapraszamy :D
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

ndz 29 sty, 2006

na chacie żadko ktoś jest ;)
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

ndz 29 sty, 2006

Nie jest tak źle :wink:
Jak dołączycie, będzie już nas więcej :D .
Zapraszamy :wink:
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Sówka - Damian
Posty: 10
Rejestracja: ndz 29 sty, 2006
Lokalizacja: KcR

ndz 29 sty, 2006

Hejka

DZięki za odpowiedzi i pomyśle nad chatem :D
Kurcze juz niemoge się doczekać swojej królowej ,
Cencie swoje królowe :D i jeszcze raz dzięki.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 29 sty, 2006

Witam :)
Po pierwsze, cieszę się z przybycia nowego "kadeta" na forumq ;)
Po drugie - w sklepie mam L.niger za jakieś 24zł za młodą już kolonię :twisted:
Po trzecie - zadawaj pytania na forum a nie GG czy chacie - na chat zapraszam towarzysko :P
Po czwarte - królowe czasami zdażają się i gratisowe - nie stale, ale bywają takie "promocje", jednak to iż je cenimy, nie jest czymś negatywnym - ich pozyskanie, wychów i opieka, wymagają sporo pracy, wiedzy i doświadczenia... Dodatkowo - czy lepiej zadbasz o coś za co jednak musiałeś zapłacić czy za coś co przyszło zbyt łatwo i za free :?: - nie bierz tego do siebie, jednak wielokrotnie zajmując się terrarystyką, przekonałem się o tym, że początkowy "słomiany zapał" lepiej się utrzymuje i niejednokrotnie jaśniej i dłużej "płonie", jeżeli zdobycie zwierzaka, wymagało jednak pewnego wysiłku czy wydatków... ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Sówka - Damian
Posty: 10
Rejestracja: ndz 29 sty, 2006
Lokalizacja: KcR

pn 30 sty, 2006

heh nie jestem w takich tematach pierwszy raz (miałem i mam inne zwierzaczki ) a mrówki są bardzo interesujące i potwierdzam Pana teorie
Jednak będę dążyć do swojego celu jaknajbardziej wyczerpująco, starannie i wytrwale :D
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 30 sty, 2006

:D
Opisz Swoje formicarium - może mieć cechy, ułatwiające, czy nawet determinujące dobór gatunku ;)
btw... na "Pana", to trzeba mieć wygląd i pieniądze :D:D:D Jestem Piotr ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Sówka - Damian
Posty: 10
Rejestracja: ndz 29 sty, 2006
Lokalizacja: KcR

pn 30 sty, 2006

Więc
moje formicarium to typ r ale troche przerobione ,bo arena jest na dole a reszta u góry poza tym korkowe no i to chyba wszystko
JEJE :D
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 30 sty, 2006

Bardzo fajna odmiana Rki - kolega wykonuje ją z samej plexi i prezentuje się toto rewelacyjnie :)
Model z korkowym, zamiast plexiglasowego gniazdem, ma tę przewagę iż mrówom pozwala na samodzielne rozbudowywanie gniazda :)
Mam jednak nadzieję, że do budowy użyłeś szkła a nie materiału sztucznego, w przeciwnym razie możesz z każdym miesiącem rejestrować pogarszanie się widoczności - niestety plexi bardzo szybko się rysuje i matowieje :cry:
Polecam je do chowu gatunków o niewielkim zapotrzebowaniu na wilgotność gniazda - niestety w przeciwieństwie do typowego układu Rki, nie da się utrzymać w tym tak dobrej i długotrwałej stałej środowiska - w każdym razie solidnie wykonane i zadbane, pozwoli Ci na wieloletni chów większości dostępnych gatunków ;)
Osobiście na początek polecam L.niger oraz pokrewne gatunki ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Sputnik
Posty: 4
Rejestracja: pn 09 sty, 2006

pn 30 sty, 2006

No tak Sówka, należymy jak na razie do jednej kompanii, ja również poszukuję królowej, kupić nawet chciałem ale podobno zbyt duże mrozy, i że królową niger jak i inne należy wysyłać jeśli jest poniżej -4 stopni. Niestety teraz mamy mrozy i żadna wysyłka nie wydoli, szukałem jakiegoś hodowcy mrówek z Lublina ale jak na razie jestem jedyny. A czy ty Curtus też teraz nie wysyłasz mrówek? bo już 3 hodowcy mi mówlili że trzeba będzie poczekać jakieś 3 tygodnie. A to kupa czasu jest.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 30 sty, 2006

No cóż - wysyłam i nie mam reklamacji :D
Ale te tematy, to już nie na forum.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Sówka - Damian
Posty: 10
Rejestracja: ndz 29 sty, 2006
Lokalizacja: KcR

pn 30 sty, 2006

Hmmm...

widzę że nie mam wyboru, i musze czekać na ocieplenie :|

Więc czekam :D

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi :wink:
Sówka - Damian
Posty: 10
Rejestracja: ndz 29 sty, 2006
Lokalizacja: KcR

wt 31 sty, 2006

:D Jeszcze jedno

Odcinając całkowicie dostęp do białka moge źle wpłynąć na rozwój juz wyklutych mrówek,ale tym samym zatrzymam rozwój swojej koloni, więc :
Czy moge całkowicie odłączyć dostęp białka dla mrówek ?
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 31 sty, 2006

CAŁKOWICIE to nie będą pozbawione białka;)
Po pierwsze, sam miodek zawiera sporo białka, do tego dochodzą niezapłodnione jaja składane przez królową czy robotnice - bez obaw, kolonia nie ucierpi zbyt mocno, zawsze możesz przecież od czasu do czasu jej coś z owadów podać, najwyżej w ograniczonych ilościach ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
ODPOWIEDZ