Larwy much jako pokarm dla mrówek?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

pt 20 cze, 2008

Witam zastanawiam się czy mogę karmić moje mrówki żywymi larwami much. Powiedzcie czy to dobry pomysł czy może pozostać przy bardziej popularnych formach dokarmiania.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 20 cze, 2008

Można, oczywiście, tylko muszą być wielkością dopasowane do mrówek - larwy much nie są wcale takie bezbronne jak się wydaje, a ich gruba skóra jest nie gorszą ochroną, niż pancerz chrząszcza. Małe L. niger mogą sobie nie poradzić z dużą larwą muchy domowej, i być może nie zechcą nawet spróbować, ale np. dla C. ligniperdus to żaden problem.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pt 20 cze, 2008

wiec bierzesz zyletke...... 8)
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

pt 20 cze, 2008

Moje M. scabrinodis poradziły sobie z prawie 2cm larwą :D, to też może zależeć od agresywności gatunku i od tego jak żarłoczna/głodna jest kolonia.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

pt 20 cze, 2008

Moja F. Cunicularia jakoś nie może sobie poradzić larwy uciekaja i zakopują się w piasku nie mogę się przełamać żeby je przeciąć więc podałem żywe. Ale uciekają nawet z samej części gniazdowej... :p
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

pt 20 cze, 2008

a mrówki zamiast zaatakować zwartą grupą posyłają po jednej robotnicy...
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 21 cze, 2008

W małych koloniach robotnice zawsze polują pojedynczo, najczęściej na owady znacznie mniejsze od siebie. Dopiero gdy kolonia podrośnie, czasem również mogą polować zespołowo na grubego zwierza. Znacznie chętniej zajmują się natomiast padliną cięższych od siebie owadów.
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 21 cze, 2008

U mnie niegdys l.niger baly sie muszki owocowki,a teraz czy samica komara czy samiec to bez roznicy atakuja wszystko,nawet zywa myrmice wciagaja da gniazda by tam sie nia zajac
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 21 cze, 2008

Różnica w sposobie polowania u Murmicinae a Formicinae polega na tym iz Myrmicinae posiadają żadłą które penetrują oskórek larwy <a nie skóre ognon__> i powodują paraliż, zatrucie czy co tam jeszcze, wstrzykując jad. Formicinae natomiast musza przegryźć oskórek żuwaczkami co nie jest łatwe - oskórek wysycony jest chityną lub solami mineralnymi. Dopiero po zrobieniu ranki używają kwasu mrówkowego :>.
Dlatego tez myrmica potrafia zabić larwe a lasiusom idzie to cieżko.

Fajny efekt jest jak takowa larwa natrafi na żołnierza Camponotus ligniperda... i puuuuu tak powstała mazia z robaka :D Półpłynny środek wylewa się wszedzie :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

sob 21 cze, 2008

Kiedyś tego spróbuję :D
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
ODPOWIEDZ