Czyszczenie fosy w "I"

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Guttata
Posty: 32
Rejestracja: pn 12 gru, 2005
Lokalizacja: Oświęcim

wt 07 lut, 2006

Witam, jak wylewacie wodę i czyścicie fosę w formikariach typu "I" :> Woda mi szybko paruje, także nie musiał bym fosy czyścić, wystarczyło by tylko wodę dolewać, ale mrówy wrzucają tam resztki pokarmowe itd, po jakimś czasie tam sie brudno robi :P Dzisiaj spędziłem troszkę czasu wybierając wodę strzykawką, nie wiem na ile można "przeszkodzić" mrówkom, dlatego nie chciałem ruszać formi z miejsca :) Aha, jednokrotne wybranie wody nie wystarczy, wodę ma twardą i kamień zostaje na dnie, dlatego kilka razy muszę to "odpompowywać" :P Macie jakieś komfortowe (dla mrówek i ludzi :)) sposoby?
Pozdrawiam - Guttata
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 07 lut, 2006

Witam :)
Najbardziej komfortowym sposobem, jest pozostawienie wyspy nie wklejonej na stałe w fosę a jedynie jej w niej ustawienie. W razie potrzeby umycia fory, wystarczy wyspę unieść, na dany moment wstawić w inne płasie naczynie (ja używam podstawek pod doniczki :D ), fosę zaś w tym czasie można swobodnie umyć nawet wodą z octem (rozpuszcza kamień wodny osadzony na szkle - ważne aby idealnie potem wypłukać) i wysuszyć np. na kaloryferze (dotyczy oklejanych korkiem basenów odemnie ;) ). Następnie dobrze jest też pzetrzeć gąbką okleinę wyspy i można całość ponownie scalić i zalać wodą - sugeruję używanie wody przegotowanej i odstanej jedną dobę ("zmięknie") a razie możliwości delikatne jej zakwaszenie wyciągiem torfowym (może być akwarystyczny preparat do zakwaszania wody np. dla "paletek") :)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Guttata
Posty: 32
Rejestracja: pn 12 gru, 2005
Lokalizacja: Oświęcim

śr 08 lut, 2006

witam, niestety tą wyspę mam przyklejoną do basenu :/ silikonem chyba, a boję się oderwać, jeszcze coś zepsuję :P
Pozdrawiam - Guttata
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 08 lut, 2006

No cóż... nie pamiętam co prawda abym ją wklejał, jednak nic prostrzego, nawet jeżeli wklejam, robię to delikatnie ze względu na transport :)
Wystarczy abyś obrócił wyspę dookoła jej osi , przytrzymując basen - mała kropla silikonu, użytego do jej przytwierdzenia, puści bez większego problemu :) Jeszcze raz - nie ODRYWAJ, nie CIĄGNIJ tylko OBRÓĆ dookoła :wink:
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Guttata
Posty: 32
Rejestracja: pn 12 gru, 2005
Lokalizacja: Oświęcim

śr 08 lut, 2006

ok :)
Pozdrawiam - Guttata
ODPOWIEDZ