Manica w kompakciku :)

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 08 sie, 2008

Nie wiem czy mrówki które chce hodować (Manica rubida ew.Formica sanguinea. Które byście mi bardziej polecali jetem jeszcze mało doświadczonym hodowcą jednak z czasem się uczę i dużo czytam o mrówkach głównie na internecie) nadaja się do hodowli w formikarium tego typu z wkładem korkowym. Na stronie Antmania.pl pisało
"Formikarium: Ziemne, betonowe. Formikaria korkowe i gipsowe Manica z łatwością i w krótkim czasie potrafi zniszczyć."
Nie wiem co mam sobie o tym myśleć. Albert i Ogon radziliście mi wcześniej że te mrówki będą dobre bo nie są trudne w hodowli i się nadadzą. T0wnedt ty hodujesz Manice w czym je trzymasz?
Mam jeszcze zdjęcia mojego formikarium pooglądajcie i oceńcie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 08 sie, 2008

To formicarium będzie dobre - wgryzą się w korek i zniszczą dotychczasowy układ korytarzy, jednak chyba o to idzie - będziesz mógł obserwować jak formują gniazdo :)
Postaraj się jednak o to, aby nie wyszły na mieszkanie ;>
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

sob 09 sie, 2008

No właśnie! Jak zabezpieczyć takie formikarium przed ucieczkami mrówek?
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

sob 09 sie, 2008

O zabezpieczeniach jest np. tutaj: http://formicarium.pl/open.php?p=artyku ... l=5&art=54

Formikarium ladne, nie ma co.
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

sob 09 sie, 2008

Czytałem o wazelinach, oleju ipt. ale jak to jest w praktyce? U mnie to nie działa albo coś ćle robię. Przez to muszę mieć szczelne przykrycia + siateczki do wentylacji. PRzy szczelnym przykryciu nie tak łatwo uchwycić dobry moment żeby nakarmić mrówki. Nawet jeśli zamiast podnosić szybkę tylko przesuwam aby zrobić małą szczelinę. Mógłby ktoś wymysleć coś skutecznego.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 09 sie, 2008

Mam przygotowana szybę, przycięta do rozmiarów formikarium. przykryję nią całość i myślę że to powinno wystarczyć bo Manica to dość spora mrówka i nie zdoła się przecisnąć przez niewielkie szparki. :) Ale jednak wracam do pytania którą bardziej byście mi polecali? Manica rubida czy Formica sanguinea?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

sob 09 sie, 2008

Nie wiem jakich wymiarow jest to formikarium, ale "na oko" nie jest za duze ;)
F. sanguinea w naturze opanowuje spory teren wokol swego mrowiska, a wiec i formikarium dla niej powinno byc odpowiednio duze. Te ktore masz dosc szybko mogloby okazac sie dla nich nie wystarczajace dlatego polecalbym Ci Manice rubide :D
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 09 sie, 2008

Moje sanguinea maja wybieg 40x25 juz od 8 miesiecy i jakos sie nie kwapia do zdobywania tego terenu chociaz w tym przypadku moze to byc spowodowane nie konczaca sie stagnacja. Najedza sie i siedza...
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 09 sie, 2008

Całość jest wielkości:
Obrazek

Myślę że się nada dla jednych jak i dla drugich :) ale o zakupie pomyślę po wakacjach. 16tego lecę do Kanady może tam uda mi się coś upolować:D
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 09 sie, 2008

Mysle ze spokojnie wsytarczy dla f.sanguinea
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

sob 09 sie, 2008

Noooo... to calkiem spore! nawet bym sie nie spodziewal. Na zdjeciach wyglada na duzo mniejsze :P
ODPOWIEDZ