rozwój u L.niger -pytanie

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 05 wrz, 2008

witam mam królową L.niger i pare poczwarek to moja pierwsza mrówka i tu moje pytanie:
A co będzie po poczwarce, kokon ???? a potem moje pierwsze mrówki ??? a jesli tak to ile może trwać czas rozwoju od poczwarki do kokonu ,od kokonu do mrówki u L.niger???????????????????????????? dodam że to oczywiście pierwzse pokolenie :)
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pt 05 wrz, 2008

poczwarka - kokon :) z nich wychodzą pierwsze mrówki :) od zniesienia jaj do pierwszych mrówek czekałem trochę ponad miesiąc :)
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 05 wrz, 2008

a gdzies czytałem :poczytaj: że aby poczwarka zrobiła sobie kokon to mrówki oblepiają ja różnymi "śmieciami" żeby sobie zrobiła kokon ale jak królowa oblepi je czymś w probówce jak tam jest tylko wata to oblebi je watą?????
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 05 wrz, 2008

Tak, w probówkach mrówki zazwyczaj właśnie używają waty. Jeśli nie da rady, to też nie jest to problem, bez kokonów poczwarki również normalnie się rozwijają. Najwyraźniej jest on pewnym "luksusem", ale nie jest niezbędny.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

pt 05 wrz, 2008

Najlepiej to widać w korkowych gniazdach, jak mrówki owijają poczwarki pokruszonym korkiem. Na zdjęciu widać jak Serviformica w mojej koloni owinęły larwy F.polyctena (może nie najlepsze zdjęcie, ale coś tam widać)
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 05 wrz, 2008

fajne zdjęcie :) :) jak narazie to u mnie z tego co widzę to raczej nie owija ich moja królowa wczoraj były cztery a dzisiaj jest około 7 poczwarek i 3 larwy :) a jeśli ktos nie ma korka to można zrobić część gniazdową z obojętnie jakiegoś drewna dla L.niger ????????????wiem że to nie do tematu ale proszę o odpowiedz
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 05 wrz, 2008

Też mam coś takiego: widać larwy przykryte śmieciami, a po lewej jedna ma świeżutki, jeszcze półprzejrzysty kokon. Cały proces tworzenia kokonu przez larwę trwa mniej niż godzinę - może ci to łatwo umknąć, szczególnie jak zrobią to w nocy.

Obrazek

pawell - można i z drewna, ale zrobienie w miarę ładnego gniazda z drewna jest raczej pracochhłonne. Popularny jest też gips lub beton komórkowy. Nie wstydź się zakładać nowego tematu, jeśli masz inne pytanie, nie ma tu limitu tematów na użytkownika :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 06 wrz, 2008

A jak długo mogą tak leżeć poczwarki bez kokonu???bo u mnie już 3 dni leżą takie "nagie" ????? Jest ich 7(poczwarek) tak jak pisałem wcześniej.Czy to normalne,a jeśli normalne to pewnego rnka zobaczę jak mała biała albo czarna mrówka chodzi po probówce???I właśnie tu moje kolejne pytanie, czy mrówka kiedy się "rodzi" to jest biała czy taka jak formy dorosłe, akurat u L.niger czarne???A może widać jak poczwarka przed narodzinami się zabarwia ???Proszę o szybką odpowiedz bo nie wiem czy to normalne??? :( :niewiem:

Pozdrawiam
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 06 wrz, 2008

Pierwsze poczwarki często są bez kokonów, jeśli królowa nie obłoży ich ziemią, watą czy różnymi innymi śmieciami. Nie stanowi to żadnego problemu, rozwijają się normalnie. Stadium poczwarki trwa jakieś 10-14 dni. Kiedy zauważysz, że zaczną ciemnieć, to będzie znak, że wkrótce się "obudzą" - kolejny dzień lub dwa minie, zanim nauczą się porządnie chodzić i zaczną w ogóle coś robić. Nowe mrówki są zazwyczaj białe, kilka dni minie zanim nabiorą koloru.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 07 wrz, 2008

A jakby się nie "urodziły" po 14 dniach to co to będzie oznaczało?????Że zdechły ????
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 07 wrz, 2008

Nie, to znaczy, że im to trochę dłużej zabierze. Gdyby były martwe, zostałyby zjedzone lub wyniesione gdzieś dalej. I kup sobie wreszcie nową klawiaturę, bo wciąż zacina ci się "?" i twój tekst głupio przez to wygląda.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 08 wrz, 2008

Spokojnie ogon :) klawiatura jest ok!Narazie nie mam więcej pytań i czekam na pierwszą robotnice,juz nie moge sie doczekać.Poinformuje was jak już sie "urodzi".




Dowidzenia powodzenia :) :) :)
ODPOWIEDZ