Roztocza! Pomocy!

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

R
Posty: 1
Rejestracja: sob 25 lut, 2006

sob 25 lut, 2006

Witam :) Mam mały problem.

Otóż zauważyłem, że w moim formikarium pojawiły się roztocza :( Małe, milimetrowe, podłużne, białe i piekielnie szybkie. Co sprzyja ich rozwojowi? Wilgoć, temperatura, reszki pożywienia. Zagnieździły się w resztkach tego, co mrówki zaciągnęły sobie do gniazda.

Moje pierwsze pytanie brzmi - czy roztocza stanowią jakieś zagrożenie dla kolonii? Jakoś nie zdają się one przeszkadzać dorosłym mrówkom, ale jak może być to z larwami, jajeczkami?

A drugie pytanko - jak się ich pozbyć? Mam formikarium typu I...

Proszę o szybką odpowiedź :)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 25 lut, 2006

Witam :)
To nie roztocza :)
Nie będę się bawił w jasnowidza i oznaczał tych współmieszkańców mrówek (jaki gatunek?), jednak myślę że możesz sobie nimi głowy nie zaprzątać - z czasem pewnie pokażą się i inni komensale mrówek, ważne abyś uważnie obserwował co się tam dzieje. Jakiekolwiek działania podejmiemy w razie gdybyś zauważył negatywne zjawiska związane z ich obecnością ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
pafcio
Posty: 10
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 25 lut, 2006

jesli szybko biegają to na pewno nie roztocza:) stawiam na szeroko spotykane w terrarystyce i czesto mylone z roztoczami skoczogonki:) nie są groźne:)
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

ndz 26 lut, 2006

skoczogonki daaaawniej w starym mieszkaniu służyły mi za karmę dla mrówek więc to raczej nie one ;)
ja nie wiem jak to się nazywa ale to są zwykłe pasożyty i nie są specjalnie groźne. jak przeprowadzałem mrówki do korka to parę takich też wydłubałem z ziemii tak dla urozmaicenia ale one w korku nie lubią chyba żyć bo zwiały. w każdym razie w małych ilościach jak siedzą w gnieździe to niema co się przejmować a jak mrówki żyją w korku to nie trzeba sobie tym głowy zaprzątać :D
oczywiście możliwe że chodzi o coś innego ale te moje pasożyty spotykam w każdym naturalnym, ziemnym gnieździe mrówek ;)
emzar
Posty: 19
Rejestracja: ndz 16 paź, 2005
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 01 mar, 2006

a skad pomysl, ze to sa pasozyty??? i co to niby maja byc "zwykle pasozyty"? ze niby jakies inne sa niezwykle?
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

śr 01 mar, 2006

mało robaczków może żyć w gnieździe mrówek i nie zostać zjedzone ;)
ODPOWIEDZ