Gipsarium, kilka pytań

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

aquu
Posty: 33
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Warszawa

sob 13 cze, 2009

Chciałem sobie zrobić takie gipsarium jak na antstore
Obrazek,
czyli część gniazdowa i arena w jednym kawałku gipsu i mam w związku z tym kilka pytań odnośnie samego gipsu jak i projektu tego formi.

1. Czy po zrobieniu gipsarium (z gipsu budowlanego) trzeba odczekać aż wyschnie ono całkiem, dogłębnie i dopiero wtedy można je z powrotem nawodnić i wpuścić mrówki czy od razu po zrobieniu? Czy ma to w ogóle jakiś wpływ na strukturę i właściwości gipsu?
2. Czy namoczony gips będzie mazisty i brudzący? Czy ma na to wpływ punkt 1?
3. W jakich proporcjach zrobić ten gips, tak jak zaleca producent czy zagęścić? Jeśli zagęścić tak to jak bardzo i jaki to ma wpływ na strukturę i właściwości gipsu?
4. W formi będą lasiusy, czyli komory 70-80% będą wilgotne, czy nie będzie to powodowało zawilgocenia areny?
5. Jak uważacie, czy na arenie potrzebny będzie wywietrznik (taka uszczelka z siatką)?

No to tyle ;)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 13 cze, 2009

Po co zakładasz 2 takie same tematy na 2 forach?
Ostatnio zmieniony sob 13 cze, 2009 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

sob 13 cze, 2009

pawelllQwE pisze:Po co zakładasz 2 takie same pytania na 2 forach?
Widocznie oba są równie dobre i trudno się zdecydować gdzie lepiej się zapytać. :-)

Jest kilka technik budowy formikarium z gipsu. Podoba mi się ta:

Potrzebna jest:
płaska płyta szklana
pudełko plastikowe do zrobienia formy (o wymiarach przyszłego gipsarium)
taśma klejąca (może być nawet ta papierowa do malowania)
coś na wypełnienie korytarzy (glina, ciasto z mąki, małe pudełka, kawałki styropianu)
resztki kartongipsu.

Pudełko plastikowe rozciąć trzeba na dwie części: boki i dno, które wykorzystanie zostanie jako podstawka do gipsarium.

Na płycie szklanej połóż płytki szklane formikarium przymocuj je taśmą (tak aby łatwo było ją oddzielić czyli aby nie było zakamarków w które wejdzie płynny gips).
Na szybkach przymocuj korytarze.
Przymocuj ramkę z pudełka.
Dopasuj spodnią część pudełka (podstawka).
W trudniejszych miejscach przymocuj kawałki kartongipsu (wyskrobane z tektury!).

Przygotuj gips (nie za rzadki bo rzadszy=mniejsza wytrzymałość). Wylej do formy, wstaw podstawkę.

Na drugi dzień odwróć to do góry nogami i delikatnie podnieś płytę szklaną...


Jest jeszcze łatwiejsza metoda.. może kiedyś zrobię fotki krok po kroku.

[ Dodano: Sob 13 Cze, 2009 ]
Lepiej dobrze wszystko przygotować przed wylaniem gipsu niż potem męczyć się w poprawianie. Najlepiej gdy uda się: wlać gips, przycisnąć podstawką i gotowe.

http://formicopedia.org/mrowki/Formikarium_gipsowe - linki na temat gipsu.
http://formicopedia.org/mrowki/Budowa_f ... _gipsowego - zobacz te filmy. Conieco pomogą.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
aquu
Posty: 33
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Warszawa

sob 13 cze, 2009

Dokładnie, nie mogłem się zdecydować :)

Trochę już o tym czytałem i od strony technicznej wiem jak to zrobić (widziałem też te filmiki), ale umknęła mi reszta linków. Słowem dzięki ;) Po przeczytaniu kazało się, że ten mazisty gips który pamiętam z dzieciństwa to był szpachlowy. Formę zamierzam zrobić z płyt wiórowych laminowanych, żeby rozmiar był idealny jak sobie zaplanowałem.
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

ndz 14 cze, 2009

Ale przecież gips nasiąka równomiernie to przecież arena też będzie wilgotna.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
aquu
Posty: 33
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Warszawa

ndz 14 cze, 2009

Jak nawadniasz na całej powierzchni (od dołu) to nasiąka równomiernie, jak z boku to nie bardzo.
link

[ Dodano: Nie 14 Cze, 2009 ]
Chciałbym zrobić od razu formikarium o rozmiarach docelowych. Jak można zablokować dostęp do części komór tak żeby mrówki mogły z czasem same go odblokować? Do głowy przychodzi mi tylko zasypanie piaskiem, ale może się okazać, że jak będzie wilgotny to przyklei się do szybki i mrówki jej nie wyczyszczą.

Czy na arenie musi być pojemnik z wodą, czy wystarczy wilgotny gips w gnieździe i pokarm płynny?
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 14 cze, 2009

Wystarczy podawanie płynnego pokarmu.

Poidełko to nie problem.
Zawsze może się gdzieś nieco woda skraplać i pełnić rolę poidełka. :-)
Kładziesz na szybkę nad wilgotną komorą kapsel z wodą i masz rosę dla mrówek. A jak nie wystarczy to kostka lodu. :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
aquu
Posty: 33
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Warszawa

ndz 14 cze, 2009

Fajny sposób ;) ale czy nie tworzą się przez to plamy na szybie? Na chłopski rozum nie, bo jak to woda skroplona z powietrza to prawie bez zw. mineralnych, ale jak to jest w praktyce?
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 14 cze, 2009

Czyściutka rosa nie to co kranówa czy przegotowana woda.

http://formicopedia.org/mrowki/images/4 ... zyki_5.jpg
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ