Gipsarium mojej roboty:).

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

sob 25 lip, 2009

A ja ma jeszcze jedne pytanie. Co wypełnia, przestrzeń za gniazdem? Styropian? Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

sob 25 lip, 2009

Tak, przestrzeń za gniazdem wypełnia styropian.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

No i jak tam sprawuje się formi? Jakieś fotki może ;p? Akurat tak się składa, że sobie przypomnieliśmy o tym formi więc czekamy na relację ;P
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pt 04 gru, 2009

pawelllQwE, niestety muszę Cię zawieść, żadnej relacji na temat tego formi nie będzie gdyż... pękło :( . I to zanim zdążyłem się nim w pełni nacieszyć. Co najdziwniejsze, formikarium ani mi nie upadło, ani w nic nie uderzyło. Podejrzewam, że winowajcą może być styropian, który zbyt silnie napierał na ściany (szkło było dość cienkie). Została z niego jednak nienaruszona część gniazdowa, może znajdę dla niej kiedyś jakieś zastosowanie.

Nie ma jednak co się martwić, gdyż planuję zbudowanie w przyszłe wakacje ulepszonej wersji tego formikarium :) . Na razie kupiłem już akwarium, ma ono wymiary 80x30X40cm, więc będzie to prawdziwy kolos. Zamierzam też usunąć pewne mankamenty poprzedniego projektu. Pierwszym z nich jest system nawadniania, ta rynienka przede wszystkim psuła walory estetyczne, poza tym była raczej mało efektywna. W nowym formi najprawdopodobniej będzie plastykowa rurka wtopiona w gips prowadząca do rynienki, którą tym razem umieszczę na dolnej wąskiej krawędzi gniazda. Tym sposobem system nawadniania będzie zupełnie niewidoczny dla obserwującego. Po drugie, styropianowe wypełnienie trąci moim zdaniem pewną prowizorką, tym razem mam zamiar zrobić wariację rozwiązania zaprezentowanego przez tego niemieckiego hodowcę (jeśli ktoś jeszcze nie wdział, to zapraszam TU ).
Co do przyszłych lokatorek, to będą to F. sanguinea lub monumentalnych rozmiarów kolonia L. niger.
Planuję zrobić też fotorelację z moich prac nad formi, którą zamieszczę na forum w postaci samouczka, aby każdy mógł sobie bez trudu takie zbudować :) .
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 04 gru, 2009

socolovsky pisze:pawelllQwE, niestety muszę Cię zawieść, żadnej relacji na temat tego formi nie będzie gdyż... pękło :( . I to zanim zdążyłem się nim w pełni nacieszyć
Szkoda bo bardzo fajne było. :cry:
socolovsky pisze:Planuję zrobić też fotorelację z moich prac nad formi, którą zamieszczę na forum w postaci samouczka, aby każdy mógł sobie bez trudu takie zbudować :) .
Przeczytałem. Teraz wypada mi czekać na zdjęcia i pogratulować pomysłowości.
Powodzenia przy majsterkowaniu. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 gru, 2009

No szkoda, ale skoro dajesz nam nadzieję na coś jeszcze lepszego od tego to trzymamy Cię za słowo więc musisz się postarać :mrgreen: a samouczek spoko pomysł, myślę, że wiele osób będzie się takim formi inspirowało (ja już się nakręciłem ;P)
A co stało się z Myrmica? Nie uciekły?
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pt 04 gru, 2009

Myrmica nie uciekły, gdyż akwarium się nie rozpadło, powstało jedynie pęknięcie wzdłuż bocznej szyby. Gdyby taka olbrzymia kolonia rozlazła się po mieszkaniu, to nie byłoby za wesoło :twisted: . Wypuściłem je u mnie na działce, mam nadzieję, że mają się dobrze.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 gru, 2009

Aha, takie pytanie poza tematem. Hodujesz jeszcze jakieś takie super kolonie? ;P
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 04 gru, 2009

pawelllQwE pisze:Hodujesz jeszcze jakieś takie super kolonie? ;P
Dziwnie to brzmi "super kolonie". Jeżeli chodziło ci o superkolonię czyli kolonię polikaliczną złożoną z kilku/wielu gniazd i stacji pokarmowych to z pewnością Myrmica socolovsky'iego do nich nie należy. Zwracam na to uwagę bo już kiedyś ktoś błędnie określił Pheidole pallidula jako gatunek tworzący takowe kolonie.
Jeżeli jednak pisałeś "super kolonie" w znaczeniu duże to moja dygresja zdaje się być niepotrzebna. :D
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

sob 05 gru, 2009

Aha, takie pytanie poza tematem. Hodujesz jeszcze jakieś takie super kolonie? ;P
Nie, nie hoduję, ani nie hodowałem, Myrmica były największą kolonią, jaką kiedykolwiek miałem. Drugie miejsce przypada F. cinerea. kolonia ma ok. 400 robotnic, tyle że wystartowałem od klasztornej królowej, więc satysfakcja była o wiele większa, niż z odłowionej kolonii wścieklic. Natomiast w tym wielkim formi, które zapowiedziałem, mam zamiar zakwaterować kolonię L. niger idącą w tysiące robotnic (chyba, że mój wybór padnie na zbójnice, ale na razie skłaniam się raczej ku nigerkom).
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 05 gru, 2009

Nie, nie chodziło mi o super kolonie w sensie pierwszym, tylko tak jak napisałeś w znaczeniu 2 :) Zapomniałem tego " :p

A napisałem super bo niewielu hodowców ma takie pokaźne kolonie :wink: Wiem, że niektórzy pewnie mają i większe ale nie na co dzień się takie spotyka w hodowlach :)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 05 gru, 2009

Pękło... A moje formi jest zbudowane prawie identycznie jak twoje... :wink: Mam nadzieje że jeszcze trochę pociągnie :wink:
Ostatnio zmieniony sob 05 gru, 2009 przez dexter688, łącznie zmieniany 1 raz.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 31 sty, 2010

jestem pod wielkim wrażeniem
główny maruda
ODPOWIEDZ