Formicarium dla kilku królowych

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

cyberpunx
Posty: 10
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Kraków

ndz 19 lip, 2009

Witam,

Ja jak zwykle z problemem, a Wy jak zwykle mi pomożecie ; )

Kilka dni temu zatrzymałem się przy drodze, coby zebrać trochę skoszonej trawy na podściółkę dla szczurów. Do dużego wora > bagażnik > do domu > na szafę.

Wydawało mi się, że jest tak wyschnięte, że sobie może tam leżeć. Za 2-3 dni na podłodze zobaczyłem kilka mrówek. Wniosek - przypełzły gdzieś z pola (jestem z Krakowa u nas na zewnątrz jest "pole"). Dalej, przy wyciąganiu pierwszej porcji trawy dla szczurów, okazało się, że sianko trochę "zgniło". Poszło na podłogę do wysuszenia...

Nagle po kuchni rozbiegło się stado mrówek... :mrgreen:


OK, problemów nie będę opisywał...

Teraz, mam w pudełku tymczasowym 4 królowe + jedna martwa (chyba inny gatunek) OK 4 samców i 30-40 robotnic.

Trzeba im zrobić mieszkanie.

I tu pytanie - jakie zbudować formikarium na kolonię z 4 królowymi? Mrówki nie wydają się być agresywne wobec siebie (czasami wobec samców), aczkolwiek zbierają się wokół tak jakby "swoich królowych", potem jest "przemieszanie" i np. 2 królowe siedzą razem wokół nich spora ilość robotnic, a 2 pozostałe oddzielnie też z robotnicami ale tylko np 3-4.

Ta martwa królowa jest chyba zjadana. Strzykawka z watą i wodą jest na razie "niezasiedlona". Ogólnie to jest straszny popłoch i panika, ale powoli się uspokajają. Dałem wodę, mieszankę i świeżego robaka (atakują go wszystkie które tylko go napotkają).

Pozdrawiam!

PS. Liczę na szybką odpowiedź jakie zrobić formi. bo od poniedziałku do pracy... A dziś mam wolne jeszcze.

[ Dodano: Nie 19 Lip, 2009 ]
Uspokoiło się.

Wszystkie królowe razem!

Wokół nich 90% mrówek, pozostałe na "patrolu" oraz chyba porcjowaniu nieżywej królowej.

Czy formikarium może być w takim razie zwyczajne, a królowe sobie poradzą lub zostaną zgładzone?
Ostatnio zmieniony ndz 19 lip, 2009 przez cyberpunx, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

ndz 19 lip, 2009

cyberpunx pisze:a królowe sobie poradzą lub zostaną zgładzone
Zależy od gatunku
No wystarczy zwykłe formi z wystarczającym dla mrówek gniazdem :wink:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 19 lip, 2009

A jaki to gatunek w ogóle? Podejrzewam, że Myrmica.
Ostatnio zmieniony ndz 19 lip, 2009 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
cyberpunx
Posty: 10
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Kraków

ndz 19 lip, 2009

pawelllQwE pisze:Podejrzewam, że Myrmica.
To samo mogę napisać.

Rubra? Nie mam pojęcia, nie mam nic powiększającego żeby to zbadać.
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

ndz 19 lip, 2009

Opisz wielkość, kolor itd.
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

ndz 19 lip, 2009

No dobra, wiadomo że jakaś Myrmica. Kolor i wielkość nie pomoże tutaj w rozróżnieniu gatunków spośród tego rodzaju, w momencie kiedy gatunki rozróżnia się po biczykach i trzonkach czułków.

A co do gniazda - ja mam taką niewielką kolonię (3 królowe + ok.40 robo). Gniazdo jest w pudełku po płycie CD (wypełnienie korkowe), na arenę wychodzą przez wężyk. Arena ma ok. 25 na 30cm, ale dla tak niewielkiej kolonii mogłaby być mniejsza. Jeśli tempo wzrostu kolonii nie ulegnie zmianie, to szacuję że starczy do przyszłego roku.
Ostatnio zmieniony ndz 19 lip, 2009 przez killy9999, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
cyberpunx
Posty: 10
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Kraków

ndz 19 lip, 2009

killy9999 pisze:Kolor i wielkość nie pomoże tutaj w rozróżnieniu gatunków spośród tego rodzaju, w momencie kiedy gatunki rozróżnia się po biczykach i trzonkach czułków..
Właśnie.

OK, zrobię coś z pudełka na żywność, mam takie dwukomorowe.
Ostatnio zmieniony ndz 19 lip, 2009 przez cyberpunx, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kubaser
Posty: 40
Rejestracja: wt 23 cze, 2009
Lokalizacja: ostrzeszów

pn 20 lip, 2009

Takie pudełka są najlepsze :D
ODPOWIEDZ