Pierwsze formikarium

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pn 28 wrz, 2009

Przedwczoraj mnie natchnęło, więc zbudowałem sobie formikarium dla tegorocznej kolonii L. niger.
Chciałem się po prostu pochwalić, bo to mój debiut w budowie domowych mrowisk :D

W pudełko po patyczkach do uszu umiejscowiłem box po tic-tacach, ale uwaga! to większe (100 szt.). Musiałem dociąć nożykiem do tapet (idzie w miarę gładko), bo się nie mieściło.

Gniazdo korkowe (4x 5mm), komory drążone tylko w jednej.
Arena = wyprażona ziemia z ogródka + kawałki kory.
Zrobiłem dziurkę na słomkę, żeby móc przeprowadzić kolonię z probówki.
Na górze elegancki talerzyk z karty pre-paid :D
No i czekam na pierwsze 10 robotnic (wyklują się na dniach).

Czekam na praktyczne uwagi, konstruktywne opinie, ofiary z woła, itd :P Mam nadzieję, że się nada i moi lokatorzy nie będą narzekać :)

Pozdr



Obrazek
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 28 wrz, 2009

Arena po byku xD Ogólnie podoba mi się :) Estetyczne i ładnie wykonane :wink:
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 28 wrz, 2009

A jaka jest grubość gniazda w korku? Rozumiem, że w pudełku po tictacach jest też wilgotna wata która nawilża korek czy tak?
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 28 wrz, 2009

Jak znam nigerki, to lepiej w przykrywce zrobić otwór i przykryć dodatkową przezroczystą przykrywką do przykrywki, aby dało się karmić mrówki bez ucieczek. :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pn 28 wrz, 2009

O, blyskawiczna reakcja :D dzieki :)

w gniezdzie sa 4 warstwy korka po 5mm, ale tylko w tej wierzchniej sa korytarze.
tak, to biale to gabka nasaczona woda, a w lewym gornym rogu jest tez dziurka na uzupelnianie zapasow :)

PS. wybaczcie brak ogonkow, pisze z komorki :D
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 28 wrz, 2009

Jak znam nigerki to styknie olej. :)
anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pn 28 wrz, 2009

qn, mam mala zeszloroczna kolonie nigerow (60 robo w drugim kroku, Panie przebacz :D), i nie potrafia sforsowac akwarium posmarowanego wazelina. co prawda akwarium jest... szklane :), ale chyba rodzaj podloza nie robi roznicy. zastosuje jedynie wazeline, moze na poczatek zrobie fose i zobacze czy nawiewaja :D ale za koncept dziekuje, moze cos pokombinuje z pokrywka :)

pozdr :)

EDIT: No i wykrakalem :D po 22 dniach w kokonie wlasnie pojawila sie pierwsza robotnica :D czyli niedlugo pojawi sie 7 pozostalych i robie przeprowadzke :D
Ostatnio zmieniony pn 28 wrz, 2009 przez anax, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 28 wrz, 2009

Ja mam gniazdo podobnej wielkości z nigerkami i dwie warstwy korka bez żadnej warty ani gąbki. Jest tylko wejście rurką i maleńka rurka kapilarna do uzupełniania wilgoci w gnieździe (co parę tygodni daję kilka kropli wody które rurka wsysa i transportuje do środka). Nie miałem żadnych problemów z takim gniazdem. Polecam zadbać o szczelność zamknięcia po stronie nawilżania.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pn 28 wrz, 2009

qń pisze:Polecam zadbać o szczelność zamknięcia po stronie nawilżania.
Tzn? Mam uważać na to, żeby z gąbki nie zrobiły sobie basenu? :D
Ostatnio zmieniony pn 28 wrz, 2009 przez anax, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 28 wrz, 2009

Chodzi o to żeby jakąś mikroszczeliną woda nie uciekała poza część gniazdową. Wiesz, kapilary mają magiczną moc transportowania wody (kapilarność). :)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pn 28 wrz, 2009

Aha :D Nie ma wała, dziurka będzie przysłaniana, żeby nie parowało nie w tą stronę, którą trzeba :)
anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pt 09 paź, 2009

Przeprowadzka zakończona sukcesem :) Kolonia liczy już sobie 7 robotnic. Mrówki zajęły komorę bardziej wilgotną i "zatkały" dostęp do niej grudkami ziemi. Póki co dwie z nich sporadycznie wychodzą coś przekąsić i wracają. Wychodzi na to, że wszystko jest w porządku.

, miałeś rację z ucieczkami. Jeden ze "spacerowiczów" bez problemu pokonał zaporę z wazeliny :D Pudełko przykryłem pokrywką, wyciąłem w niej prostokątną dziurę, w którą wetknąłem gąbkę, więc się nie uduszą.

Pozdro :)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 09 paź, 2009

anax pisze:wyciąłem w niej prostokątną dziurę, w którą wetknąłem gąbkę, więc się nie uduszą.
Uduszą?
Przecież nie mówimy tutaj o kolonii 5000 robotnic. W zupełności wystarcza wymiana powietrza następująca przy karmieniu. Świeże powietrze jest bardziej potrzebne by coś w środku nie zapleśniało itp..
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
anax
Posty: 58
Rejestracja: sob 01 sie, 2009
Lokalizacja: Poznań

pn 12 paź, 2009

Chodziło o ogólny dostęp tlenu :D A dziurę chciałbym w przyszłości zastąpić klapką, więc i tak musiałem wyciąć ;)

A tak z ciekawości, czy ktoś prowadził badania na temat zużycia tlenu przez owady? :mrgreen:
ODPOWIEDZ