Pierwsze gipsarium

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

sob 17 paź, 2009

http://picasaweb.google.com/serafin8811 ... _av3iOaXYQ#

Dziś skończyłem pracę nad gipsową częścią mojego formikarium. Zostało mi wyczyścić resztki plasteliny i jak się da trochę odtłuścić całość.
Miałem jedno główne założenie: nie marnować widocznej powierzchni części gniazdowej.
Z tego powodu poszerzyłem formę do 6 cm i na obu ściankach wykonałem negatyw korytarzy i komór z plasteliny.
Do gniazda przewidziałem dwa wejścia a między komorami po obu stronach są 3 przejścia "na wylot" w tym jedno stanowiące dużą komorę centralną.
Od góry zalałem dwa wkręty, które miały za zadanie wzmocnić odlew, ale nie przewidziałem, że gips zacznie wiązać tak szybko. Efektem są wystające fragmenty...
Kolejne dwa wkręty miały służyć za uchwyt przy wyjmowaniu z formy. Na zdjęciu juz odkręcone.

Koszt: Gips budowlany 2kg - Praktiker - 4PLN
3 opakowania Carrefour'owskiej plasteliny 12szt. ~9PLN
4 wkręty na wagę (48 g ;P) - 1,30
Szklana forma - akwarium 6x21x15 : przepłacona u szklarza

Problemy:
1. Problemy przy klejeniu plasteliny w wąskim (~6cm) i zamkniętym akwarium.
2. Szybko wiążący gips - niedoszacowana ilość przy pierwszym zalaniu. Widoczna linia między warstwami. Przez to nie mogłem dopchnąć wkrętów zbrojeniowych ;)
3. Konieczność usunięcia przedniej ściany akwarium by wyjąć gips. Teraz sam będę musiał to przykleić...
4. Problematyczne czyszczenie przejść "na wylot" z plasteliny.

Został mi jeszcze jakiś kilogram gipsu, więc może juro odleję wersję beta. Planuję zwiększyć liczbę komór po każdej stronie przynajmniej o jedną.
Myślę też nad ich pogłębieniem.

Jak mrówki znoszą czerwone światło LED?

Pytania i sugestie bardzo mile widziane.formi
Ostatnio zmieniony sob 17 paź, 2009 przez safa_tt, łącznie zmieniany 1 raz.
Comfortably numb
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

sob 17 paź, 2009

Światło LED nie przeszkadza mrówkom, a nawet "przyciąga". :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 18 paź, 2009

Czerwone światło LED męczy oczy. Daj sobie spokój z LED. Wszystkie moje kolonie są przyzwyczajone do światła białego i rozwijają się pięknie. Osłaniam je tylko przed słońcem zza okna.
Sugestia nr1: przyklej drobny papier ścierny (np 360) do czegoś płaskiego i równego(najlepiej większego od formi)i wyrównaj powierzchnię stykającą się ze szkłem. Mam wrażenie, że mrówki mogą znaleźć szpary.
Sugestia nr2: następnym razem spróbój zrobić to samo z betonu komórkowego. Potrzeba Y-tong, piłę do metalu i np starą łyżeczkę do wydłubania komór(choć lepiej mieć frezareczkę)

Edit: Podziwiam pracę jaką włożyłeś w zrobienie formi, jednak gips jest moim zdaniem beznadziejny. Jak ma dostęp do wody to wypija praktycznie wszystko błyskawicznie i staje się cały mokry. Rzeźbienie w betonie to przyjemność w porównaniu do odlewów z gipsu :)
Ostatnio zmieniony ndz 18 paź, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 18 paź, 2009

Orn pisze:Rzeźbienie w betonie to przyjemność w porównaniu do odlewów z gipsu :)
Tak, to wspaniałe :mrgreen:
Gniazdko ładne. Jak dla mnie minusem betonu jest to, że szybko wysycha ;/
Awatar użytkownika
ArkadiuszA
Posty: 129
Rejestracja: śr 25 kwie, 2007
Lokalizacja: Katowice

ndz 18 paź, 2009

pawelllQwE pisze:Jak dla mnie minusem betonu jest to, że szybko wysycha ;/
Wstaw jedną część do wody - nie będzie wysychał. ( jak w formi Radisa )
Pozdrawiam
AREK
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 18 paź, 2009

pawelllQwE pisze: Jak dla mnie minusem betonu jest to, że szybko wysycha ;/
Możliwe, że miałeś na myśli gips. Beton schnie właśnie długo. Jego główna zaleta jest taka, że może stać w wodzie. Nie wchłonie jej całej i nie będzie cały mokry(przy odpowiednio dopranych proporcjach części stojącej w wodzie).
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 19 paź, 2009

Nie chodziło mi o gips tylko o beton ;P No i faktycznie jeśli stoi w wodzie to długo trzyma wilgoć, ale klasyczna rynienka nie wystarcza :wink:
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

pn 19 paź, 2009

Dziękuję za opinie o betonie :) Przy pierwszej okazji wypróbuje.
Comfortably numb
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 19 paź, 2009

pawelllQwE pisze:Nie chodziło mi o gips tylko o beton ;P No i faktycznie jeśli stoi w wodzie to długo trzyma wilgoć, ale klasyczna rynienka nie wystarcza :wink:
Testowałem dwa gatunki betonu komórkowego i oba wodę wchłaniały powoli i długo po wchłonięciu całej trzymały wilgoć. Gips bardzo szybko wchłania wodę i transportuje ją .Gips wchłaniał wodę szybko i szybko wysychał na pieprz. Kolejna wada to to, że gips wodę transportuje wysoko. Na tyle wysoko, że zrezygnowałem z niego z powodu utrudnionego osiągnięcia różnego stopnia wilgotności w całym gnieździe. Gips nie może stać w wodzie, gdyż powoli ulega powierzchniowemu uszkodzeniu(niewielkiemu, jednak mnie to irytuje, że nie jest taki stabilny jak beton). Uzależniony jest od polewania go wodą, co wg mnie jest uciążliwe. Idealne formi nawadnia się samo w stałych proporcjach. Gipsowe formi, by nie podlewać go często trzeba doszczelnić, więc jednocześnie zmniejsza się wymiana powietrza w mrowisku. Przy dużej kolonii to sprawi, że stężenie CO2 będzie na tyle duże, że mrówki będą żyły krócej(w tym królowa). Ja wolę maksymalną tolerowaną przez mrówki wentylację połączoną z automatycznym nawadnianiem.
Rozumiem, że z Twoich doświadczeń wynika odwrotnie, jednak będziesz pierwszą osobą , która uważa, że beton komórkowy ma gorsze własności od gipsu(choć nie wykluczam, że mogłeś mieć takie doświadczenie).
Ostatnio zmieniony pn 19 paź, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 19 paź, 2009

Orn pisze:jednak będziesz pierwszą osobą , która uważa, że beton komórkowy ma gorsze własności od gipsu(choć nie wykluczam, że mogłeś mieć takie doświadczenie).
Wcale tego nie powiedziałem :p

Jak dla mnie beton jest dużo ładniejszy niż gips i chodziło mi o to, że beton kiedy stoi w wodzie to długo trzyma wilgoć. A kiedy nawadniałem na "rynienkę" to szybko wysychał.

Więc wiesz, jestem za betonem ;D Już nie zrobię formi gipsowego.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pn 19 paź, 2009

Moim zdaniem gips jest o wiele ładniejszy niż beton. Przede wszystkim negatywy z plasteliny ładnie wychodzą bez żadnego szlifowania i innych zajęć. No i można zabarwić gips na dowolny kolor, a beton jedynie można pomalować.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 20 paź, 2009

no ale ile trzeba się namęczyć, żeby zrobić takie ładne formi gipsowe :wink: Osobiście po 1 formi tego typu dałem sobie spokój z gipsem :p
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

wt 20 paź, 2009

Męczyć to też pojęcie względne. Dla mnie ułożenie plasteliny na szybie to nie problem no i wylanie gipsu i a potem odklejenie całości. Jest gwarancja że będzie pasować do szyby i nie będzie szczelin.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 20 paź, 2009

Zależy. Bo jednym wychodzą fajne gniazdka gipsowe a innym do d*** ;P
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

wt 20 paź, 2009

Heh... no to nie uwzględniajmy różnych sytuacji tylko zawsze przyjmijmy tą docelową sytuację - udało się;)
Więc z własnego doświadczenia i wg mojej estetyki patrząc np. na wykonanie tego gipsarium sądzę, że można wykonywać całkiem ładne i praktyczne gniazda. W pamięci utkwiło mi najbardziej formicarium socolovskyego jako uwieńczenie osiągnięć technologicznych w dziedzinie budownictwa gipsariów :D W gipsie też można oddawać szlify, ciąć, drążyć... ale przede wszystkim można zrobić formę odlewu! I to jest piękne :mrgreen:
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

śr 21 paź, 2009

pawelllQwE pisze:do d*** ;P
Następnym razem pisz "do pampersa". :)

Można jednocześnie używać wielu materiałów. W betonie komórkowym i w gipsie da się wstawić korkowe / plastikowe / szklane podłogi w komorach i korytarzach.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 21 paź, 2009

qń pisze: Następnym razem pisz "do pampersa". :)
Ok ;)

Jeremi, dobra tu już zależy co komu się podoba. Ja nadal obstaję przy gipsie :)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 21 paź, 2009

pawelllQwE pisze:Ja nadal obstaję przy gipsie :)
I ja też :p
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 21 paź, 2009

Aaa... miałem napisać przy: BETONIE KOMÓRKOWYM :p a nie gipsie ;p no ale spam się zaczyna robić :)
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

czw 04 mar, 2010

No więc uznałem, że czas najwyższy wyjąć mrówki z chłodziarki ( bodźcem była moja przeprowadzka ).
Gipsarium z tematu nawodniłem aż do zaparowania szybek w komorach i na arenie umieściłem probówkę z królową Zbójnicy i zaadoptowanymi robotnicami Formica fusca.

Mrówki dostały dżemu i parę słodkich okruszków, tak na dzień dobry, bo w lodówce mam już tylko słoik majonezu a jeszcze nie mam kuchni... Robotnice spenetrowały teren i... wróciły do probówki ;) Ale że grzyb znów pięknie zakwitł uznałem za zasadne trochę pomóc im w decyzji i ogrzałem co trzeba lampką. Probówka jest już usunięta.

Jak wygląda sytuacja.
Królowa ze znaczną częścią robotnic wybrały sobie jedną z komór i w niej zaległy.
Na arenie zawsze siedzi parę sztuk i rozmyśla. Raz na jakiś czas któraś robi rundkę wokół. Poza tym spokój.

Moje główne pytanie:
Kiedy królowa zacznie czerwić?

Poboczne:
Jak poprawić warunki w formikarium i co mogłem do tej pory zrobić źle ;)

Królowa jest podobno z zeszłorocznej rójki.
Planuję dać im na arenę trochę piasku, żeby przebudowały sobie wszystko według ich gustu ;)
Ostatnio zmieniony czw 04 mar, 2010 przez safa_tt, łącznie zmieniany 1 raz.
Comfortably numb
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

czw 04 mar, 2010

No daj im piasku, będą miały zajęcie, możesz tez jakieś igiełki im wysypać na arenę :)
Jakieś białkowe żarło im podajesz?
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
Arth
Posty: 1
Rejestracja: pt 05 mar, 2010
Lokalizacja: Warszawa

pt 05 mar, 2010

Jak chodzi o szybkie wiazanie gipsu mozna sie z tym latwo uporac:)
Wystarczy dodac do mieszanki troche (nieduzo) mleka, gliceryny albo kwasu cytrynowego. Osobiscie polecilbym troche mleka krowiego - i gips bedzie wolniej wiazal:)
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

pt 05 mar, 2010

Dzieki, a zacznie czerwic? ;]
Comfortably numb
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 05 mar, 2010

safa_tt pisze:Jak poprawić warunki w formikarium i co mogłem do tej pory zrobić źle ;)
Jeżeli gniazdo ci zaparowało w całości to nie nawadniaj go już w takiej ilości. Mrówki potrzebują różnic wilgotności w poszczególnych częściach formikarium.
Możesz dogrzewać lampką do temperatury 27°C ale nie bezpośrednio na gniazdo.
safa_tt pisze:Dzieki, a zacznie czerwic? ;]
Zacznie na pewno. Moja zbójnica złożyła jaja po tygodniu od wyjęcia z lodówki. :p
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

śr 10 mar, 2010

Moja zaczęła czerwić raptem po kilku dniach od zakończenia hibernacji :) . Wyjąłem ją z piwnicy jakiś miesiąc temu, a w kolonii już jest ponad 100 poczwarek i drugie tyle larw. Być może taki szybki rozwój jest zasługą licznych (ponad 100) niewolnic opiekujących się królową. Ilu Twoja zbójnica ma pomagierów?
Ostatnio zmieniony śr 10 mar, 2010 przez socolovsky, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ