Przeprowadzka

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

siwyu2
Posty: 11
Rejestracja: śr 30 gru, 2009
Lokalizacja: Przemyśl

śr 30 gru, 2009

Siemka ;)
Moje nigery mam już od prawie pół roku. Najpierw było formi za 3 złote, teraz mam podobne do takiego: http://www.mrowkoyad.pl/images/formikaria/akwaryjko.jpg
Jednakże chciałbym je zamienić na takie: http://img20.imageshack.us/i/p8090551.jpg/
Pytanie brzmi: czy mrówki przeprowadzić po zimowaniu czy jeszcze teraz? Następnie: jak je przeprowadzić? Wysuszyć korek, na arenie dać próbówkę z watą aby tam się przeniosły i wtedy dać do nowego formi?
O! dużo się napisałem jak na pierwszy post :)
Pozdrawiam.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

śr 30 gru, 2009

Witaj

Na twoim miejscu poczekałbym do wiosny (choć jedną kolonię Myrmica będę jeszcze przeprowadzać w tym roku). Chociaż jeśli Ci zależy to możesz i teraz :)

Swoją drogą ostatnio przeprowadziłem 9 różnych kolonii, w tym kilka Lasius niger. Z próbówek do próbówek. Powody miałem dwa. Próbówki były dziesięciocentymetrowe (krótkie) oraz to, że wody nie wystarczyłoby nawet na dwa tygodnie.

Pozdrawiam :)
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
siwyu2
Posty: 11
Rejestracja: śr 30 gru, 2009
Lokalizacja: Przemyśl

śr 30 gru, 2009

siwyu2 pisze:Następnie: jak je przeprowadzić? Wysuszyć korek, na arenie dać próbówkę z watą aby tam się przeniosły i wtedy dać do nowego formi?
Czyli mam rozumieć, że ten sposób na przeprowadzkę jest dobry? 8)
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

śr 30 gru, 2009

Witam ! Myślę że dobry sposobem jest położenie jakiejś probówki z wilgotną watą itp itd. I delikatne ogrzewanie gniazda ( tylko mrów nie spal ). Powinny się przenieść do probówki i wtedy cyk do nowego formi. Po za tym jeśli chcesz dowiedzieć się więcej poczytaj Formicipedie było to tam dobrze opisanie i o ile mnie pamięć nie myli to na forum też kilka razy to było wałkowane :mrgreen: . Po za tym opcja szukaj nie gryzie ( chyba ponoć jednemu jaja urwała :lol: )


Pozdrawiam
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 31 gru, 2009

siwyu2 pisze:Czyli mam rozumieć, że ten sposób na przeprowadzkę jest dobry? 8)
Ten sposób też jest dobry :wink:
Awatar użytkownika
Volxon
Posty: 101
Rejestracja: pt 03 lip, 2009
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa :p

czw 31 gru, 2009

Siemka! Takie pytanko po co je przeprowadzasz? Jedno mieszkanko od drugiego nie jest o wiele większe ;)
sodek pisze:(choć jedną kolonię Myrmica będę jeszcze przeprowadzać w tym roku)
Ps. To spiesz się sodek bo masz jescze tylko... 13 godzin ^^
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 31 gru, 2009

Volxon pisze:Jedno mieszkanko od drugiego nie jest o wiele większe ;)
Moim zdaniem też kompakt jest lepszy ale to pewnie dlatego, że jestem fanem tego typu formikarium. :)
siwyu2 pisze:Wysuszyć korek, na arenie dać próbówkę z watą aby tam się przeniosły i wtedy dać do nowego formi?
To trochę potrwa więc możesz to zrobić po przezimowaniu. No a poza tym to pierwsze zajmuje mniej miejsca np. w lodówce.
Oba podane sposoby są dobre. Jeżeli to pierwsze formi jest na tyle małe że zmieści się w kompakcie to możesz sobie podarować probówkę. Nie znam wymiarów więc piszę "gdyby" się zmieściło.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
siwyu2
Posty: 11
Rejestracja: śr 30 gru, 2009
Lokalizacja: Przemyśl

czw 31 gru, 2009

Volxon pisze:Siemka! Takie pytanko po co je przeprowadzasz? Jedno mieszkanko od drugiego nie jest o wiele większe ;)
Te moje zrobiłem na szybko, tak nieestetycznie, że się na to patrzyć nie da.
Korka mam dużo jeszcze, to zrobie spokojnie, a chcę je przezimować, ale domownicy nie zgodzą się na danie akwarium do lodówki, a na takie co jak co "płaskie" formi to się zgodzą.
Będzie mi też lepiej obserwować, nawadniać i będzie (jak dla mnie) milsze dla oka.

Jest jeszcze opcja, że to formi korkowe dam przy drzwiach balkonowych (zimno jak cholera) i będę zabierał się za nowe formi.
Dzięki za uwagi :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 31 gru, 2009

Tylko zmierz jaka jest temperatura przy tych drzwiach :wink:
siwyu2
Posty: 11
Rejestracja: śr 30 gru, 2009
Lokalizacja: Przemyśl

sob 02 sty, 2010

Chyba "zaciągnę" je do probówki i dam do lodówy, bo te formi co zrobiłem to ani nawilżyć, ani areny posprzątać, korek jest nie dociśnięty i Nigerki lubią przy otworze sobie pospacerować, a nie chcę żeby uciekły - takie nie poręczne te formi jest :D

@edit
Rozumiem, że próbówkę można dać do lodówki ?
Ostatnio zmieniony ndz 03 sty, 2010 przez siwyu2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 04 sty, 2010

siwyu2 pisze:Rozumiem, że próbówkę można dać do lodówki ?
Oczywiście :wink:
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

wt 05 sty, 2010

Dwa dni temu byłem zmuszony przeprowadzić kolonie Formica fusca i F.sanguinea z powodu potwornego przerostu pleśni. ( Druga przeprowadzka w przeciągu 3 miesięcy)
Niestety nie miałem czasu na dobrowolną przeprowadzkę mrówek i doszło do rękoczynów ...
Straty ~ 10 sztuk.
Czuję, że to jeszcze nie koniec zabawy z grzybem.
Ma ktoś sprawdzony sposób na ograniczenie pleśnienia waty?
Dla porównania kolonia L.niger od sierpnia tylko trochę zabrudziło watę.
Ostatnio zmieniony śr 06 sty, 2010 przez safa_tt, łącznie zmieniany 1 raz.
Comfortably numb
siwyu2
Posty: 11
Rejestracja: śr 30 gru, 2009
Lokalizacja: Przemyśl

śr 06 sty, 2010

Tak jak myślałem, powstał grzyb. Niestety jest blisko mróweczek, więc jestem zmuszony zmienić im mieszkanko. Tak jak mówiłem - najpierw próbóweczka, potem formi.
ODPOWIEDZ