Mrowisko w ścianie

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 11 maja, 2010

Stwierdziłem że dział "Mrowisko domowe" jest idealny na ten temat :wink: . Chodzi o to że pod sufitem w salonie roją mi się L.brunneus :wink: Już trzeci dzień wylatują same samce :wtf: A po podłodze i ścianie ganiają dziesiątki robotnic.
Rójki odbywa w czerwcu i lipcu.
1. Temperatura w domu zaburzyła termin wylotu?
2. I dlaczego wylatują same samce?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 11 maja, 2010

Albo może to nie rójka i dlatego nie wychodzą królowe a samce wariują.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 11 maja, 2010

Hmmm.. ale robosie się rozlazły, jak przed rójką. Do tej pory nie miałem pojęcia że one tam są.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

śr 12 maja, 2010

Możesz fotki zrobić?
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 12 maja, 2010

U niektórych gatunków mrówek istnieje wyraźny podział płciowy kolonii - młodsze wypuszczają tylko samce, a starsze tylko samice. Dzięki temu unikają kopulacji między rodzeństwem. Tak jest z całą pewnością u L. umbratus, nie wiem, jak z L. brunneus, ale to prawdopodobne.

Co do nietypowej pory, to możliwe że nienaturalne warunki w ogrzewanym pomieszczeniu sprawiają, że mrówki mylą się co do pory roku.
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

czw 13 maja, 2010

Być może jest to stara kolonia, wtedy formami płciowymi są tylko samce.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 13 maja, 2010

A nie odwrotnie?
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

czw 13 maja, 2010

Nie, ogon, nie jest odwrotnie.
Młode królowe rozwijają się z jaj zapłodnionych, jak też i robotnice.... Królowa ma już swoj wiek, więc ilość zapłodnionych jaj jest mniejsza.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 20 maja, 2010

Artur Wrzos, sugerujesz, że kilkuletniej królowej kończy się zapas spermy i zaczyna produkować same samce? Powiesz coś więcej na ten temat? :)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 21 maja, 2010

Chwilę mnie tu nie było ( rajd PTSM :wink: ). Zdjęć nie zdążyłem zrobić, bo nie miałem akurat czym (nie miałem jeszcze Fuji, a Lumix którym robiłem zdjęcia był na wyjeździe). Cała rójka trwała około 1 dnia, a robosie już kilka dni wcześniej łaziły po całym domu.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

sob 22 maja, 2010

Lilith66, Tak właśnie jest....Po zaplemnieniu młoda królowa magazynuje spermę przez wiele lat, nawet ponad 20 lat jak u L. niger, z czasem potencjał się kończy.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 22 maja, 2010

Mógłbyś podać może jakiś artykuł naukowy w którym coś takiego jest choćby wspomniane? Bo szczerze mówiąc, pierwszy raz o czymś takim czytam.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

sob 22 maja, 2010

Królowa zapas plemników ma na całe życie. Możliwość produkcji samców tylko pod koniec życia królowej(gdy potencjał się kończy) to raczej nieciekawa strategia przetrwania gatunku. Królowa, która nie może składać zapłodnionych jajeczek właściwie może już zdechnąć. Nawet gdyby składała mniej zapłodnionych niż w sile wieku, to i tak MUSI je składać, by nadgonić ubywanie robotnic. Jeśli jednak może poświęcić te 1000 plemników na nowe robotnice, to może również poświęcić ich 50-100 na królowe. Moim zdaniem do produkcji samych samców ograniczają się kolonie, którym się nie powiodło w zdobywaniu pokarmu w kluczowym momencie. W ich przypadku karmienie larw królowych mogłoby znacznie osłabić kolonię, więc już ich nie karmiły(powstały z nich robotnice). Larwy samców nie są tak straszliwie łakome, więc pewnie w przypadku głodu część zjedzono, resztę doprowadzono do postaci dorosłej. To jest moja teoria, opieram ją na tym jak rozumiem działanie superorganizmu i jego strategie przetrwania.
dexter688 Ciekawi mnie, czy Tobie się oberwało za mrówki na ścianie;p
ODPOWIEDZ