Formi dla Myrmicea sp.

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

kamil8865
Posty: 201
Rejestracja: sob 04 lip, 2009
Lokalizacja: Olszyna

sob 24 lip, 2010

Siema. Postanowiłem zrobić formi dla moich myrmicea. Formi z pleksy.
Wymiary 25x25 cm. grubość komór 8mm, szerokość bedzie około 6 mm.

Arena pudełko po Ferrero będzie zamontowane tam gdzie stoi. Obok (ten czarny kwadrat) bedzie sie nawadniać gąbkę.
Na zielono zaprojektowałem gniazdo.

Obrazek

I moje pytania:
1. Czy to formi bedzie sie w ogóle nadawać dla tych mrówek?
2. Czym ciąć tą pleksę??
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 24 lip, 2010

pleksi można ciąć brzeszczotem do metalu, nożem (proste kształty) albo na ciepło.
Ogólnie nie uważam żeby pleksi było najlepsze dla Myrmic. lepiej spróbuj z betonem komórkowym.
główny maruda
kamil8865
Posty: 201
Rejestracja: sob 04 lip, 2009
Lokalizacja: Olszyna

ndz 25 lip, 2010

A ógłbyś jeszcze napisać dlaczego uważasz, że nie bedzie najlepsze dla myrmic?
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 25 lip, 2010

Większość naszych rodzimych gatunków Myrmic lubi stosunkowo mocno wilgotne siedliska a pleksi słabo chłonie i rozprowadza wodę. Poza tym często robią się na niej kropel rosy w których czasem topią się małe larwy.
główny maruda
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 26 lip, 2010

Wypełnienie korkowe?
Kolonia mrówek złapana z natury?
Masz już te mrówki?

Myrmice rozłażą się po całym formikarium. Oprócz areny przydałaby się jakaś komora do podawania jedzenia w taki sposób aby nie uciekały. Pudełko Ferrero to trochę mało.

Jeśli masz już te mrówki to możesz połączyć rurkami kilka pudełek po CD, dać do środka drobny wilgotny piasek i zobaczyć jak będą kopać i robić komory. Taka prowizorka kosztuje tyle co nic, ale da ci orientację w tym jak zbudować dla twoich mrówek gniazdo. Myrmice łatwo przeprowadzić na nowe miejsce.

Przeczytałem, że masz ledwie kilka mrówek. To w takim razie nie ma jeszcze potrzeby robienia formikarium 250x250mm. Takie to dla 100-200 robotnic byłoby dobre. :-)

(Co by dawać dobry przykład mod.: Harnaś)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 26 lip, 2010

Oj, muszę to napisać :p :D :mrgreen:
edytuj posty nie pisz jednego pod drugim
qń pisze:Pudełko Ferrero to trochę mało.
Ja mam myrmiki w dużym pudełku po ferrero (210mm x 210mm x 40mm) jak im podam muche albo sporą kroplę mieszanki to czasem z probówki wychodzi 60% (lub więcej) robotnic. U Ciebie na kilkukrotnie mniejszej arenie jak ich wyjdzie koło setki to areny nie otworzysz tak żeby się nie rozlazły :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
ODPOWIEDZ