Klejenie silikonem sanitarnym a moze czyms innym?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Snajpa1992
Posty: 15
Rejestracja: sob 14 sie, 2010

sob 14 sie, 2010

Witam, jestem nowy, a przez to zupełnie zielony :)

chce skonstruować formikarium kompaktowe samodzielnie i mam jedno pytanie: czy mozna sklejac szyby zwykłym silikonem sanitarnym (nie wiem jeszcze, czy w ogóle to się będzie kleiło)?
Pytam, bo mam takie cudo w domu a klej (silikon) akwarystyczny zawsze mogę kupić :)

a przy okazji: jakie wymiary polecalibyście "na start" dla kolonii M. barbarus? Docelowo będę myślał o formi typu R lub L, a początkowo, chciałbym je trzymać w mniejszym kompakcie, "na płasko"...
Jakieś 15x25 cm starczy z czego 15x15 gniazda?

Z góry dzięki za odp!
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 14 sie, 2010

Kiedyś też chciałem użyć tego silikonu, ale warto po prostu spróbować. Sądząc po powierzchownej analizie myślę że da radę skleić szkło. Jednak nie wiem jak będzie wyglądał po wyschnięciu.
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

sob 14 sie, 2010

Od strony technicznej będzie działać. Rok temu zrobiłem formi klejąc takim właśnie silikonem. Wygląda dobrze, mrówki nie protestują i kolonia ładnie się rozwija.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 14 sie, 2010

Ja bym jeszcze polecił dodać przegrodę między złożem gniazda-korkiem, a areną. To jest pasek szkła o wysokości np. 0,5cm i wtedy przy nawadnianiu nie będzie Ci arena mokła. Znam ten problem z doświadczenia.
Snajpa1992
Posty: 15
Rejestracja: sob 14 sie, 2010

sob 14 sie, 2010

dzięki wielkie...
a te wymiary?

wieczorkiem pewnie zajme sie za ciecie szyby :D
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 15 sie, 2010

Wymiary sobie sam wybierz. Daj tylko pod uwagę grubość szyb. Zaprojektuj na kartce albo w 3D na kompie i zobacz błędy. Wysokość 10cm starczy. szerokość u mnie jest 15cm chyba, a długosc 25cm chyba, bo nie chce mi się mierzyć teraz. Uwzględnij prowadnice, te górne naklej tak zeby było pod nimi luzu trochę, szyba ma się suwać lekko. Pod szybą-pokrywą też muszą byc prowadnice. Widać je na moich zdjęciach w dzienniku gdyż dorobiłem je z drewnianych patyczków po lodach. To w sumie najważniejsze praktyczne rzeczy.
ODPOWIEDZ