Projekt Gigant by dexter688

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 11 paź, 2010

Witam. Moim głównym tegorocznym celem było zdobycie królowej F.sanguinea. Postanowiłem więc zbudować godne lokum dla zbójów.

Formikarium powstało z akwarium o wymiarach 56x30x40. Wymiary gniazda -> 56x22 (oczywiście wielkości podaję w centymetrach). Przestrzeń za gniazdem jest wypełniona styropianem. Przy budowie formi wykorzystałem kilka pomysłów socolovsky'ego. :D

Obrazek

Do nawadniania służy niewidoczna z zewnątrz komora o pojemności około 70ml, do której prowadzi widoczny na zdjęciu wężyk. Gniazdo jest przecięte w pionie, dzieląc część gniazdową na połówki: wilgotną i suchą. Komora nawadniająca jest umieszczona tuż poniżej poziomu areny. Mam więc nadzieję, że część wilgotna będzie w miarę rónomiernie nawilżona. Komory mają średnio 4x2 cm (szer. x wys. ). Głębokość komór i korytarzy ok. 12 mm.
Jako, że ma to być formi dla zbójów postanowiłem utrzymać arenę w leśnym "klimacie".

Obrazek
Obrazek

Wszystkie przedmioty wykorzystane do ułorzenia areny były wyprażone w temperaturze ok. 100*C lub większej.
W planach jest jeszcze zrobienie zabezpieczenia tj. pokrywy z siateczkami.

Zastanawiam się jeszcze nad rozsypaniem na arenie żywicy sosnowej, która jest rzekomo stosowana przez leśne mrówki do odkażania.

Co o tym myślicie?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 11 paź, 2010

Wystrój areny powala, ale nie wiem, czy gniazdo nie jest dla zbójnic za duże - jak osiągną taką liczebność, to arena będzie musiała być o wiele większa.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 11 paź, 2010

Pięknie, pięknie ;)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 11 paź, 2010

Formik pisze:Wystrój areny powala, ale nie wiem, czy gniazdo nie jest dla zbójnic za duże - jak osiągną taką liczebność, to arena będzie musiała być o wiele większa.
Hmmm... Znając życie to masz racje. Pożyjemy - zobaczymy. Jak na razie mam dwie kolonie zbójek. Ta większa: królowa + 6 robo zbójnic + 7 niewolnic. W przyszłym roku zamierzam podrzucić do jednej kolonii kilkaset poczwarek seviformic i przeprowadzić mrówy do formi.

PS Formikarium waży 25kg :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

pn 11 paź, 2010

Ja przy takich projektach zwracam uwage na przesten która według mnie marnuje sie pod tym styropianem, zrobil bym im jakieś kombinacje z kawałków szkła badz innych materiałów, tak zeby jak najbardziej to wszystko wykorzystać ;-)
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pn 11 paź, 2010

Mnie się bardzo podoba, wizualnie ekstra. Tylko niestety Formik ma rację, arena może szybko stać się za mała dla tak żywiołowych mrówek jak zbóje. No ale wystarczy, że podłączysz jakąś bonusową arenę, kiedy zacznie robić się ciasno i będzie git. Jak już formi będzie zamieszkane, to napisz czy nie powstaje Ci gdzieniegdzie pleśń. U moich nigerków trochę tego paskudztwa wyrosło, widocznie mrówkom trudniej jest utrzymać czystość w wielkim gnieździe (nawet, jeśli robotnic jest bardzo dużo). Mrówki jakoś dają radę z hamowaniem rozwoju grzyba, oblepiają go na przykład ziarenkami piasku, żeby się nie mógł rozrastać. Ale i tak mnie wkurza ten syf. Chyba poeksperymentuję z dodawaniem naturalnych fungicydów do wody nawadniającej gniazdo. Twój pomysł z żywicą też może być dobry.
Sorki za offtop, powtórzę jeszcze raz- bardzo fajne formikarium!
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

wt 12 paź, 2010

Wygląda imponująco :wink: wszystko tak ładnie umieszczone. Gratulacje
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 12 paź, 2010

socolovsky pisze:podłączysz jakąś bonusową arenę, kiedy zacznie robić się ciasno i będzie git.
O tym samym pomyślałem, po przeczytaniu postu Formika.
socolovsky pisze:powtórzę jeszcze raz- bardzo fajne formikarium!
socolovsky pisze:Mnie się bardzo podoba, wizualnie ekstra.
Pochwała z ust mistrza - bezcenne :wink: Dzięki :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

sob 06 lis, 2010

Jeśli masz możliwość, to zasyp przynajmniej 3/4 komór, albo naprawdę pilnuj pokarmu który będziesz podawał. Moje zbójnice w gnieździe z kilkoma komorami zasiedlały na zmianę dwie, a w reszcie urządziły sobie wysypisko. Pleśń nie jest fajna ;)
Poza tym, ładna arena.
Comfortably numb
ODPOWIEDZ