Formikarium dla Lasius Niger

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

sob 09 kwie, 2011

Witam serdecznie. Właśnie dołączyłem do tego forum. Mam na imię Szymon mam 17 lat mieszkam w Wyszkowie 60 km od Warszawy. Od tygodnia mnóstwo czytam na temat mrówek. W piątek zamówiłem ze sklepu mrówkoyad.pl Królową Lasius Niger i kilka robotnic + akcesoria. Wiem ,że jakiś czas będą mieszkały w próbówce. Ale przymierzam sie do budowy formikarium. Zrobiłem projekt, obliczyłem wszystko mam materiały (nie mam korka, moje pytanie czy znajdę go w sklepach budowlanych?; Będę czymś lepił to formikarium- czy macie zasłużone środki?). Będzie to formi typu I wym: arena 30x25 i gniazdo 25x20. Moje pytanie, na ile mrówek starczy mi to formikarium?
Proszę o porady każdego typu. Wstawię też projekt.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 09 kwie, 2011

Ja też jestem Szymon i mam 17 lat :D
Korek w budowlanym jak nie, to przez internet, tylko trzeba go przygotować, bo w większości są impregnowane- jak to zrobić? użyj wyszukiwarki. Lepił, czyli kleił ? Kleić najlepiej silikonem akwarystycznym, a jak niedostatek tego drogiego cholerstwa to wystarczy zwykły uniwersalny.
Formi o takich wymiarach starczy na duuużo mrówek :)
Jeszcze zajrzyj do linków na dole, jak czegoś nie wiesz to szukaj w wyszukiwarce na forum lub w BMW, jak nie znajdziesz to pisz na forum.

http://formicopedia.org/mrowki/Budowa_formikarium

http://formicopedia.org/mrowki/Korek
Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

sob 09 kwie, 2011

Szukam szukam i nie znalazłem nic na temat korka impregnowanego. Czy da się go jakoś dostosować?
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 09 kwie, 2011

Z antmanii:
"Zanim wytniemy komory i będziemy wkładać korek do formikarium należy go odpowiednio przygotować. Proces ten trwa ok. 2 tygodni i polega na moczeniu korka w całkowitym zanurzeniu i codziennej wymianie wody. Kiedy korek już już dobrze wymoczony należy go całkowicie wysuszyć (ja suszę korek na kaloryferze). Kiedy korek jest już suchy możemy zabrać się za wycinanie komór i jego instalację w formikarium spokojni o to, że mrówkom nic złego nie grozi."

http://formicopedia.org/mrowki/Formikarium_korkowe

http://formicopedia.org/mrowki/I_formikarium

viewtopic.php?f=29&t=1803
Ostatnio zmieniony sob 09 kwie, 2011 przez Umbramen, łącznie zmieniany 1 raz.
Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

sob 09 kwie, 2011

Już to czytałem- ale nie wiedziałem że to chodzi o impregnowany. Ale to najlepiej zrobić z każdym, żeby zminimalizować powstawanie grzyba?
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 09 kwie, 2011

Przy każdym swoim poście masz możliwość edycji- nie pisz posta pod postem.
Dla nigerek 1cm aż za dużo, ile wpuścisz tyle zamieszka.
Proponuje ci abyś zaczął od formi gipsowego lub betonowego, jest łatwiejsze i równie dobre.
Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

sob 09 kwie, 2011

A jakie będą problemy z korkowym? Jeśli 1 cm za dużo to ile radzisz?



Mam jeszcze jedno pytanie. Ile w przybliżeniu zamieszka mrówek w formikarium? Na jaką grubość zrobić korek? Myślałem o 1 cm będzie ok?


To były jednak 2 pytania.
Ostatnio zmieniony sob 09 kwie, 2011 przez Sott23, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Edytuj posty a nie pisz jeden pod drugim.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 09 kwie, 2011

8 mm. Możesz nie wymoczyć dobrze przez co ci mrówki padną, możne ci pleśnieć, może ci parować. Jak na pierwsze formi polecam betonowe i L. niger, doczytasz, zdobędziesz doświadczenie to się weźmiesz za coś większego. Scal te posty powyżej.
Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

sob 09 kwie, 2011

Oto i projekt.
Obrazek
Obrazek
Na 1 obrazie mamy arenę. Ma ona rozmiary : 30x25cm i wysokość 5 cm. Jest tam zapis x- to znaczy grubość szkła, jest tam wliczone aby elementy były dokładnie przycięte. Korek jaki mam zamiar zastosować to 0,8cm. Na 2 obrazie jest gniazdo. Będzie się składało z 3 szyb: 2-to podstawa która będzie przylepiona do ściany 25cm.1-szyba przednia, mam pomysł by jej wcale nie kleić aby zawsze można było zdjąć i wyczyścić lub zrobić inne rzeczy. Jest ona krótsza(rozmiar na zdj.1) a zamocowana będzie za pomocą spinaczy( blaszki wygięte obłożone sylikonem by nie rysował szyby, będą ściskały szybę przednią i tylną. Myślałem tez o przymocowaniu stałym ale pomyślałem że tu będzie lepsza cyrkulacja powietrza. Będzie ich razem 9 po 3 na każdą ścianę. Element nr 3 to szybka o wys 2 cm, która będzie przymocowana do areny po stronie gniazda- będzie służyła za pojemnik z wodą która będzie wsiąkana przez korek który jak na rysunku będzie dosięgał dna areny. Na zdj. 2 jest też wata która będzie tylko z prawej strony- co myślicie na taki system nawadniania? Proszę o skorygowanie w razie potrzeby mojego myślenia. Wszystkie pomysły chętnie przyjmę.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 09 kwie, 2011

Szczerze nic z tego nie rozumiem, jedyne co rozumiem to że wata będzie współuczestniczyć w nawadnianiu gniazda, i tutaj mówię "nie".
Zapleśnieje i zrobi się syf, zamiast waty daj drobną gąbkę (taką materacową) i powinno być ok. I 5cm to trochę za niskie, pokrywę jakąś do tego chcesz zastosować ?
Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

ndz 10 kwie, 2011

Ale tam będzie fosa, więc nie będę tego przykrywał. Tylko myślę czy 5cm to nie za dużo, nie chciał bym żeby tak sterczało.
ODPOWIEDZ