Kryjówki

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Włóczymyśl
Posty: 40
Rejestracja: sob 05 lut, 2011
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

wt 26 lip, 2011

Mam istną wojnę z moimi Manica które w suchym jak pieprz piasku sa w stanie wybudować sobie gniazdo... zresztą, ten piach i tak bardzo trudno jest utrzymac w stanie sypkim bo ciągle łączą go z wodą z miodem, a wtedy klei się znakomicie :music: - jakie podłoże stosujecie u swoich mrówek? Męczy mnie potrzeba codziennego zakopywania wybudowanych korytarzy, a z części gniazdowej nie usułują się wydostać tylko wtedy gdy jest tam ciemno co musi być oczywiście wykluczone ze względów estetycznych... myslę nad wykorzystaniem mchu ale myślę, że może się to okazać idealną kryjówką-bez-potrzeby-kopania; nic innego nie przychodzi mi do głowy, duże kamienie mają kąty pomiędzy które mrówy włażą, nie wiem jak zapewniają wilgoć larwom na arenie gdzie jest sucho ale wynoszą się na nią gdy tylko mogą; skończy się na super-nieestetycznej arenie z samego tylko szkła albo na zaciemnieniu gniazda i użyciu czerwonej lampki w chwilach obserwacji... ojaglupek:
Formica lemani, Manica rubida. I chcę Czterokropka... <3
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 26 lip, 2011

Mech nie - tym bardziej się tam przeprowadzą.

Trzeba znaleźć przyczynę dlaczego się tam wynoszą - złe warunki w gnieździe, a może podgrzewasz arenę? Choć jeśli piszesz, że w gnieździe pozostają gdy jest ciemno to może właśnie ciemność jest dla nich priorytetem.

Jeśli nie chcesz mieć pustej areny, to posyp niewiele piasku - kilka mm, w tym na pewno się nie zakopią ;) Albo zrób arenę wylaną gipsem - jeśli będzie wystarczająco twardy to też nie powinno być problemu choć i tak pewnie będą starały się ryć.

Ale na Twoim miejscu wysypałbym niewiele piasku na arenę, tak, żeby tylko zakrył dno, a na gniazdo nałożył przezroczystą czerwoną folię - dla mrówek będzie ciemno i nie będą się stresowały a na arenie nie będzie warunków do zakopania.
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

wt 26 lip, 2011

Najlepiej wylać na arenę rozpuszczoną w wodzie gline z piaskiem (wykopana z ziemi)
Jak wyschnie to jest twarde ,stabilne i ma ładny kolor (gips biały/szarny, glina z piaskiem odcienie żółtego/brązowego.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 26 lip, 2011

Z doświadczenia wiem, że Manica nienawidzą światła. Dostają amoku i potrafią nawet zacząć gryźć same siebie (przez pomyłkę).
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 20 sie, 2011

Ja stosuje cienką gipsowa wylewkę na dno areny. Mogą próbować kopać do woli.
główny maruda
ODPOWIEDZ