Wścieklice

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Minos
Posty: 15
Rejestracja: pn 01 cze, 2009
Lokalizacja: Brzeg

ndz 31 lip, 2011

Witam!
Właśnie wróciłem z wakacji od babci. Przedwczoraj z tatą mieliśmy zamiar porąbać wielki spróchniały pień, ale znalazłem w nim kolonię wścieklicy (zwyczajnej?). Prace przerwaliśmy, a cała kolonia została przeniesiona do słoika (poczwarki/larwy/jaja/robotnica/królowa).
Kawałki próchna przełożyłem do miski, krawędzie wysmarowałem masłem i powoli je przenosiłem z próchna do słoika, później same właziły i znosiły młode.
Teraz jestem w domu, i mam wolne akwarium. Chciałbym przy jednej ściance dać korek (mam kilka dużych arkuszy grubości 3,5mm). Czy mogę dać 2 arkusze obok siebie z wyciętymi kilkoma korytarzami? Co dalej? Od środka docisnąć je do ścianki inną szybą?
Chciałbym zrobić coś takiego http://www.youtube.com/watch?v=9u-n0vGwkFo ale korek zamiast gipsu. Wybieg wolałbym wyżej, jak na filmiku, ale może lepiej zrobić tak, żeby na dole była zawsze woda (~3cm warstwa) i arena ponad powierzchnią wody?
Wymiary akwarium: 36x25x18cm.

EDIT:
viewtopic.php?f=4&t=2907 O takie coś mi chodzi. Wypełnienie jest styropianowe? Jak zrobię z korka, to jak mógłbym je nawadniać optymalnie?

Z tego co czytam, korek powinienem kilka dni moczyć i suszyć, by pozbyć się pleśni. W takim wypadku, jak zrobić przejściowe formicarium?
Obecnie w słoiczku jest pogięty fragment papieru włożony w tubkę od papieru toaletowego. Na wierzchu jest kilka kawałków mokrego próchna ze starego gniazda.
Słoik otworzyłem teraz i wstawiłem do pudelka, którego ścianki wysmarowałem masłem (zauważyłem, że to zły pomysł, gdy mrówki są złe, ale teraz jest ok, mam nadzieję że nie padną jak będą się myć), i to pudełko włożyłem do większego z wodą. Teraz są bardzo spokojne i jedzą miód, a raczej oblegają.

Czy styropian może służyć za wypełnienie akwarium? Mrówki nie zasiedlą się w nim?

Wiem, że dużo pytań, ale to lepsze niż zmarnowane mrowiskoO.o
Jakby co to zielony nie jestem totalnie, mam jeszcze nigerki, miałem pierwomrówki, ale królowa padła z niewyjaśnionych przyczyn :ojezu: No i pierwszy rok biologii za sobą :p

Zapewne takie pytania również były: czym kleić formicaria? Można sylikonem do szkła?
Ostatnio zmieniony ndz 31 lip, 2011 przez Minos, łącznie zmieniany 2 razy.
[i]Kto walczy z potworami powinien się strzec, by walka nie uczyniła go jednym z nich. Bo kiedy długo patrzysz w otchłań, to otchłań zaczyna patrzeć w ciebie.[/i]
Friedrich Wilhelm Nietzsche
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 31 lip, 2011

Minos pisze: Czy styropian może służyć za wypełnienie akwarium? Mrówki nie zasiedlą się w nim?
Na 100% nie. Formicarium socolovskiego było z gipsu ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
zeoloog
Posty: 246
Rejestracja: śr 01 cze, 2011
Lokalizacja: Kostrzyn / Słubice

pn 01 sie, 2011

Najlepszy byłby chyba sylikon akwarystyczny.
Wszystko zaczyna się od marzeń............................ i zazwyczaj na nich się kończy
Awatar użytkownika
Minos
Posty: 15
Rejestracja: pn 01 cze, 2009
Lokalizacja: Brzeg

pn 01 sie, 2011

Pytania dotyczące akwarium nieaktualne. Robię formicarium drewniane (bez drewnaO_o). Kupiłem klej akwarystyczny i chyba będzie ok, wstawię jak wszystko skończę. Kiedyś tam zajmę się estetyką, na razie spieszę się, żeby w końcu mrówki miały normalny dom.
[i]Kto walczy z potworami powinien się strzec, by walka nie uczyniła go jednym z nich. Bo kiedy długo patrzysz w otchłań, to otchłań zaczyna patrzeć w ciebie.[/i]
Friedrich Wilhelm Nietzsche
ODPOWIEDZ