Szybka paruje :)

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

kukus
Posty: 11
Rejestracja: sob 17 wrz, 2011

sob 22 paź, 2011

Zbudowałem sobie kompakcik.
Tuneliki w korku przykryte szybą.
Problem mam taki że nawadniając korek paruje mi szyba.
Raz ze nic nie widzę dwa ze woda skrapla się przez co powstają duże krople do których potrafi przylepić się królowa :?

Czy korek musi zawsze być nasiąknięty?
Nie wystarczy poidełko?
Może macie jakiś ciekawy sposób? Chciałbym oczywiście by maluchy miały wilgoć tak jak pod ziemią ale chciałbym też coś widzieć :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 22 paź, 2011

Skoro powstają krople do których przylepia się królowa to najprawdopodobniej za dużo wody lejesz.
kukus
Posty: 11
Rejestracja: sob 17 wrz, 2011

sob 22 paź, 2011

Otóż nie :)
Korek jest cały suchy i daje dosłownie 2-3 krople przy ściance które wsiąkają w korek.
Mrówki sobie spijają wodę która dosłownie po kilku minutach zaczyna skraplać się na szybie.
Temperatura w terrarium waha się 26-28C.

A tak wogóle to czemu miałaby się nie skraplać?
Jeżeli szyba jest nad czymś wilgotnym a otoczenie jest ciepłe to chyba woda wręcz powinna się skraplać.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 23 paź, 2011

kukus pisze:Czy korek musi zawsze być nasiąknięty?
Nie wystarczy poidełko?
Może macie jakiś ciekawy sposób? Chciałbym oczywiście by maluchy miały wilgoć tak jak pod ziemią ale chciałbym też coś widzieć :)
Oczywiście, że musi. Wilgotność w gnieździe to podstawa z podstawy podstaw hodowli mrówek.
Gniazda typu kompakt jeżeli chodzi o parowanie są wręcz idealne gdyż takie coś praktycznie w nich nie występuje. Bufor ciepłego powietrza utworzony przez arenę która jest też nad gniazdem eliminuje efekt parowania gniazda przez różnicę temperatur. Jedyną opcją jaką sobie tutaj wyobrażam jest to, że podgrzewasz terrarium od spodu. Lub też tak jak napisał pawelllQwE lejesz za dużo wody. A tak BTW jak to jest możliwe, że nawadniasz 2 krople i one od razu się skraplają? To znaczy, że korek jest już maksymalnie nasiąknięty.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
kukus
Posty: 11
Rejestracja: sob 17 wrz, 2011

ndz 23 paź, 2011

Macie mnie :oops:
Terrarium stoi na dekoderze dzięki czemu udaje się utrzymać taka temperaturę.

Niestety z tego co pamiętam, zanim zacząłem podgrzewać terrarium również miałem taki problem.

Temperatura pokojowa 20-21C stąd pomysł na podgrzewanie.

Ok to dziś zdejmę maluchy z podgrzewacza i zobaczymy co będzie.
ODPOWIEDZ