Najlepszy sposób na ogrzanie tego gniazda

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

czw 24 maja, 2012

Witam,

Niedawno kupiłem takie gniazdo poziome. YTONG zabudowany ze wszystkich stron szybą. Jeszcze nie testowałem jak rozchodzi się w nim woda. Wymiary: szer. 11cm, dł. 23cm, grubość/wysokość 3,5cm. W przyszłości zamieszkają tam P. pallidula. Niestety w moim mieszkaniu panują niskie temperatury poza sezonem grzewczym. W upalne lato wyciągnie +/- 20 st. C, a tak przeważnie 16-18 st. C. W związku z tym będę musiał dogrzewać. Obecnie mrówki przesiadują na strychu, bo tam mają 25-29 st. C. Kupiłbym kabel grzewczy, matę, etc., i ogrzewał suchą część gniazda, żeby mieć gradient temp. i najlepsze warunki dla mrówek, ale problem będzie z termostatem, bo czujnika do wnętrza tej konstrukcji nie wcisnę. Myślałem więc o rozwiązaniu następującym - umieścić gniazdo w jakiejś luźnej zabudowie i z zadaną temp. ogrzewać tą "skrzynię" od środka. W tym wypadku w całym gnieździe będzie taka sama temperatura.

Jakieś pomysły?
Pozdrawiam
Obrazek
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
cerwer
Posty: 3
Rejestracja: śr 09 maja, 2012

czw 26 lip, 2012

Interesujące gniazdo, jestem ciekaw jak się sprawdzi. W górnym lewym rogu jest komora do nawadniania? Co do czujnika nie wiem jak duży on jest ale myślę że wiertło diamentowe o odpowiedniej średnicy poradzi sobie i z szybą i z YTONG-iem. Potem można byłoby to zakleić silikonem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 27 lip, 2012

hej, mam tańsze i gorsze pomysły, ale może Ci będą pasować.

1) ogrzewaniem może być komputer :P W pobliżu wylotu powietrza z wentylatora zasilacza

2) zwykła lampka/lub niezwykła zawieszona nad gniazdem

do tego termometr o taki lub jemu podobny
http://www.akwarystyczny24.pl/firmowy-t ... p-572.html
jeśli da się go wcisnąć pod szybę jeszcze (gruby jest na ok 0,5 do max 1mm). Kupiłam sobie taki dla tetrasów w BricoMarche. Fajny i szybko reaguje na zmiany temperatury.

Dodatkowe pudło to chyba niezbyt udany pomysł, jeśli chcesz stale prowadzić obserwację, no i dodatkowe pudło w mieszkaniu.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

pt 27 lip, 2012

Ja wpadłem na dziwny pomysł jeśli głupi to bijcie :wink: apropos dzielenia gniazda na części suchą i mokrą
Część Y-tonga po prostu maźnąć izolatorem do betonu. Nie może być bardzo trujący skoro u mnie nigerki po prostu się przez niego przegryzają i część przenoszą na budulec do gniazda (zresztą razem z ociepleniem :prisoner: ).
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 27 lip, 2012

@cerwer, gniazdo kupione od użytkownika q2ty (ogłoszenie w targowisku) jeśli by Cie kiedyś interesowało. 40zł dałem z tego co pamiętam. Nadal nieużywane, więc czy się sprawdzi nie wiem. Tak, komora nawadniająca w rogu. Tamten czujnik od regulatora temp. jest spory. Poza tym wszystko musiałoby być na wymiar, bo przez silikon Pheidole się przegryzą bez najmniejszego problemu.

@geb88, sprawa nie jest taka prosta, bo w okresie grzewczym w mieszkaniu centralne ogrzewanie jest włączane ok. godz. 14:00 (wcześniej się nie opłaca, bo nikogo nie ma w domu), tak więc do tej godziny mrówki miałyby 14 st. C (komputera specjalnie nie będę zostawiał 24h. Lampka nadaje się do ogrzewania areny. W przypadku gniazda będzie mi się skraplać para na całej szybie. Dochodzi do tego fakt, że musiałbym dać im ten miesiąc zimowania, a wiadomo, że nie może być wahań temp. od kilku st. do np. 25. Termometru nie wcisnę. Co do prowadzenia obserwacji, to do moich mrówek zaglądam raz dziennie na karmieniu. Poza tym i tak są na strychu, więc dodatkowe pudło nie będzie żadnym problemem.

@Manw, z dzieleniem gniazda mokre-suche problemu nie będę miał o ile uda mi się dolewać odpowiednią ilość wody. Z ciekawości, jak działa ten Twój izolator? To wnika w kostkę? Można by było też zrobić gniazdo z ytonga, później przeciąć i oddzielić lewą (nawadnianą) stronę od prawej szybą. Wtedy można by było lać do oporu ;)

Dzięki za odpowiedzi
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

sob 28 lip, 2012

@ Revan Tak, zasadniczo o to chodzi żeby wniknął do środka. Teraz robię gniazdo Y-tongowe z podobną ideą tylko ja to wymyśliłem tak :
Arena z podgrzewaniem-wężyk-suchy Y-tong +ew. podgrzewanie-wężyk-mokry Y-tong + komora do nawadniania.

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe :p . A potrzebny mi taki podział, bo będą tam mieszkały żniwiarki, a nie chce mi się znowu robić przeprowadzki z powodu kiełkujących nasion rozsadzających beton :roll:
ODPOWIEDZ