Formicarium Pionowe - Gipsowe

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Chemik89
Posty: 21
Rejestracja: sob 06 cze, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

Formikarium jest obecnie w fazie Beta testów :) nigerki jak narazie się specjalnie nie skarżą - chociaż na pewno wolałyby większą arene - czasem lubią sobie wydeptać ścieżkę na wolność, tworząc ładną linię zaopatrzeniową na kancie formicarium prowadzącą zwykle do leżącego nieopodal pojemniczka z miodem :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykonane z odlewu z Kleju Gipsowego (bo tańszy i schnie w godzine).
Zamiast plasteliny do zrobienia formy do odlewu polecam użycie naturalnej gliny bądź gliny modelarskiej z piaskiem (taniej, faktura ciekawsza)
Krawędzie wewnętrzne nie powinny byc pokryte sylikonem - dość łatwo mrówki są w stanie po nim przejść. U siebie zalepiłem je taśmą klejącą i pokryłem oliwką dla dzieci (zdecydowanie lepiej się sprawia od wazeliny, również nie wysycha, nie spływa i nie szkodzi mrówkom) - ale i tak znajdują czasem sposób :(
"Arene" trzeba dokładnie odlać - aby nie było najmniejszej dziurki - inaczej będą z nią namiętnie walczyć aż się przekopią :)
Jak widać chętnie wykorzystują piasek z areny i korygują niektóre przejścia :>
Ogrzewać należy lampką od góry - jednak tak by światło padało na całą frontową szybę - inaczej woda zacznie się skraplać. Nie należy w żadnym razie podgrzewać od dołu czy tez tyłu.
Podstawe w następnej wersji wykonam niejako w formie fosy - cały czas napełnionej wodą. Obecnie mam niewielki wlew jednak mrówki lubią do niego wchodzić (jak uda im sie uciec) i giną śmiercią tragiczną przez utopienie ...

Tak czy inaczej - uważam ten typ formicarium za bardzo dobry:

+Dość łatwy w wykonaniu
+Kompaktowy
+W miarę naturalny układ mrowiska pionowego - na dole mokro - u góry sucho
+Minimalne wymagania co do obsługi - wystarczy zapewnić pokarm i dolać wody - i można wyjechać na 2tygodniowe wakacje :)
+Łatwo przeprowadzić zimowanie z racji kompaktowych wymiarów - nieco przesuszamy całość, kładziemy na "płycie grzewczej"/zwoju drutu grzewczego w pomieszczeniu w którym jest mróz bądź bez płyty w lodówce.
+Ładnie się prezentuje

-Demontaż całości najpewniej będzie wymagał rozebrania całego gniazda
-Mała arena - nie nadaje się dla wszystkich gatunków
-Całość właściwie stoi w wodzie - mogą się w niej rozwijać grzyby/pleśń/roztocza - u mnie narazie OK
Ostatnio zmieniony śr 20 cze, 2012 przez Chemik89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

To jest całość areny? Jest stanowczo za mała.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Chemik89
Posty: 21
Rejestracja: sob 06 cze, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

nie jest wcale taka mała :) typowe kompakty nie mają wiele większej - o innych wynalazkach nie wspomne.
Planuje również połączyć ją z większą areną - być może wspólną z innymi gatunkami.

Następną wersje wykonam chyba w formie odwróconego "L" lub "T". Robienie w obecnej formie jeszcze szerszej (ta ma 4cm szerokości) uczyni całość zbyt ciężką.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

Chemik89 pisze:nie jest wcale taka mała :) typowe kompakty nie mają wiele większej - o innych wynalazkach nie wspomne.
Planuje również połączyć ją z większą areną - być może wspólną z innymi gatunkami.

Następną wersje wykonam chyba w formie odwróconego "L" lub "T"
Typowy kompakt ma powierzchnię areny około 3-4 dm^3. Tutaj jest... 0,5dm^3?
W typowym kompakcie zmieści się kolonia do 200 nigerek, przy czym będzie to mega upierdliwe. Tutaj zmieści się ich nawet 700-800. Już na chwilę obecną masz tam około 200, bez areny. Nie ma się co dziwić, że desperacko próbują uciec.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

śr 20 cze, 2012

Samo formi wykonane bardzo ładnie. Tylko ta arena faktycznie o wiele za mała.
Chemik89
Posty: 21
Rejestracja: sob 06 cze, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

20x4 cm.
Oczywiście - dla nigerek nie jest to za wiele - ale dla niektórych gatunków - jak podziemnice - powinno byc w sam raz.

chymm ... czyli jednak będe musiał skupić się na konstrukcji modułowej.
Początkowo chciałem tego typu pionowe gniazdo wybudować w akwarium 30L - jednak same gabaryty znacząco utrudniłyby zimowanie ..
Ostatnio zmieniony śr 20 cze, 2012 przez Chemik89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

Chemik89 pisze:dla niektórych gatunków - jak podziemnice - powinno byc w sam raz.
Z tym się w pełni zgadzam, ale zauważ, że trzymasz w nim nigerki, dla których taka arena jest (jak już wspominałem) stanowczo za mała :lol:
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Chemik89
Posty: 21
Rejestracja: sob 06 cze, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

cóż - te nigerki robiły za pokarm dla innych gatunków(ich kokony) - teraz robią za króliki doświadczalne dla nowej areny - nigdy nie miały łatwego życia :(

co do ilości - szacuje że jest ich ~350 + 150 w kokonach. "komnaty" są głębokie na 2-3cm - całość pomieściłaby sporo ponad 1k mrówek zachowując sensowną swobodę.
Ostatnio zmieniony śr 20 cze, 2012 przez Chemik89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

Wybacz, ale to niczego nie tłumaczy. To tylko potwierdza, że powinny mieć arenę.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Chemik89
Posty: 21
Rejestracja: sob 06 cze, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

i będą - gdy tylko wymyśle jak ją dobudować :>

następną wykonam chyba bardziej na kształt

Obrazek

jednak powierzchnia dla gatunków jak niger/ciranea nadal będzie chyba zbyt mała ?
Ostatnio zmieniony śr 20 cze, 2012 przez Chemik89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

Chemik89 pisze:ciranea
cinerea ;)

Zależy dla jakiej kolonii. Gniazdo jest w stosunku do areny za duże - to mogę powiedzieć na pewno.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Chemik89
Posty: 21
Rejestracja: sob 06 cze, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 cze, 2012

Formik pisze:
Chemik89 pisze:ciranea
cinerea ;)
zawsze mi sie myli :)

czyli pozostaje plan pierwotny:
Obrazek
ODPOWIEDZ