Pierwsze formi ,pierwsze kroki ,czyli wszystko w jednym .

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Kane
Posty: 12
Rejestracja: śr 20 cze, 2012
Lokalizacja: Jastarnia

czw 21 cze, 2012

Witam na forum ,jest to mój pierwszy post ^^ .
Zamierzam hodować Lasius niger(są najłatwiejsze,będzie to moja pierwsza kolonia) ,poczekam do rójki i załapie królową ,lecz nie o to chodzi .
Chciałbym wiedzieć ,czy 'projekt' formikarium jaki zrobiłem , odpowiedni dla nigerów .
Zamieszczam kilka zdjęć ,będzie to formi typy T ,komór jest 13 . Ich wysokość (jak formi będzie już stało ,to ich 'głębia') waha się między 9 mm ,a 1,5 cm . Formi ma 4 wejścia ,by uniknąć korków i by wentylacja była sprawniejsza . Zostanie ono wykonane ze starego akwarium ,za wypełnienie będzie służył gips . Nawadnianie polega na rurce i komorze . Komora jest połączona z rurką ,by nawodnić formi ,należy nalać wodę do rurki .(chyba jasne :D )
Część gniazdowa ma 14 cm wysokości i 30 długości
Arena będzie maiła około 37 cm długości ,28 szerokości i 8 wysokości .
Dla porównania zdjęcia są z plastelinową królową i robotnicą :D
Dodatkowo mam pytanie ,czy dogrzewać formikarium jakimiś żarówkami ,czy może czymś innym ?

Zdjęcia,wybaczcie za jakość ,mam tylko telefon :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aee ... b268e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f4c ... 87135.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/179 ... 7e254.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2a8 ... 6a556.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9cd ... ff90d.html


To będzie moje formikarium ,jak moja kolonia do niego dorośnie . A tak w ogóle ,to ile będzie dorastać ? Na ten czas ,gdy będzie mała ,stopniowo coraz większe,zamierzam zrobić Formikarium za 3 zł . Na chwilę obecną nie mam nic :D Tylko chęci i ambicje . Na rójkę trzeba czekać ,formi za 3 zł zrobię w 15 minut ,plan dużego formi jest ,ale nie widzę sensu się śpieszyć z zrobieniem go . Jak będzie potrzeba dokończę budowę (o ile wszystko jest dobrze)

Z góry dziękuje za pomoc . Kane
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 23 cze, 2012

Chcesz po prostu zalać większość akwarium gipsem, tj. do wysokości gniazda. Będziesz miał po pierwsze bardzo ciężką konstrukcję, która może się rozlecieć, a po drugie będzie problem z nawadnianiem, bo cała woda rozejdzie się po dolnych warstwach gipsu. Najlepiej zrobić w miarę cienkie gniazdo obudowane szybą. Arena również ze szkła wyciętego pod wymiar klejonego po bokach, ew. postawiona na jakimś lekkim wypełnieniu. Nie jestem specjalistą od hodowli nigerek, ale temperatura pokojowa im zapewne w zupełności wystarczy. Jak chcesz podgrzewać arenę, to można halogenem, jak gniazdo, to najlepiej kabel grzewczy, mata, coś co ogrzewa jednocześnie powietrze wewnątrz i szybę.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Kane
Posty: 12
Rejestracja: śr 20 cze, 2012
Lokalizacja: Jastarnia

ndz 24 cze, 2012

Nie napisałem tego ,aczkolwiek nie chce zalać gipsem całego formi ,tylko przednią ściankę ,tak jak mówisz . Bardzo chodziło mi o to ,czy ten projekt jest odpowiedni ,czy mrówki nie będą czuły się tam nieswojo ,czy będzie im wygodnie . To formi zrobie tak za 1-2 lata ,jak kolonia do niego dorośnie . Dziękuje za odpowiedź .
Torkowsk
Posty: 9
Rejestracja: pn 04 cze, 2012
Lokalizacja: Bydgoszcz

ndz 24 cze, 2012

Kane pisze:Nie napisałem tego ,aczkolwiek nie chce zalać gipsem całego formi ,tylko przednią ściankę ,tak jak mówisz . Bardzo chodziło mi o to ,czy ten projekt jest odpowiedni ,czy mrówki nie będą czuły się tam nieswojo ,czy będzie im wygodnie . To formi zrobie tak za 1-2 lata ,jak kolonia do niego dorośnie . Dziękuje za odpowiedź .
Możesz zasypać cześć komór , a gdy kolonia będzie potrzebowała więcej miejsca same , robotnice odkopią zasypane komory
Kane
Posty: 12
Rejestracja: śr 20 cze, 2012
Lokalizacja: Jastarnia

ndz 24 cze, 2012

Na to nie wpadłem ^ ^ ,dziękuje za pomoc ,to chyba wszystko co chciałem wiedzieć .
Torkowsk
Posty: 9
Rejestracja: pn 04 cze, 2012
Lokalizacja: Bydgoszcz

ndz 24 cze, 2012

Kane pisze:Na to nie wpadłem ^ ^ ,dziękuje za pomoc ,to chyba wszystko co chciałem wiedzieć .
Niektóre gatunki nie wynoszą piasku, ale z tego co wiem l.niger to robi
Kane
Posty: 12
Rejestracja: śr 20 cze, 2012
Lokalizacja: Jastarnia

ndz 24 cze, 2012

A Formica fusca też to robi ? mam na podwórku [chyba ich ,są to po prostu większe od nigerek ,czarne mrówki ,zdaje mi sie że to one] bardzo sporą kolonie ,możliwe że w czasie rojki złapie akurat królową tego gatunki ,a nie nigerek .
Może być to także kolonia Formica cinerea .
Awatar użytkownika
Formiś
Posty: 80
Rejestracja: ndz 03 lip, 2011
Lokalizacja: Kórnik

ndz 24 cze, 2012

Formica fusca i Formica cinerea też, ale mrówki często nie wynoszą piasku przyklejonego do szyby (mają wtedy ciemniej), co znacznie utrudnia widoczność, więc lepiej zatkać kawałkami korka lub piaskiem same korytarze.
Kane
Posty: 12
Rejestracja: śr 20 cze, 2012
Lokalizacja: Jastarnia

ndz 24 cze, 2012

Rozumiem ,wszystkim dzięki wielkie za odpowiedzi i pomoc .
Życzę miłej hodowli ^ ^
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

czw 05 lip, 2012

Na taki piasek przy szybach dobre są dwa dobre i małe magnesy. Wystarczy zamocować je tak, aby przylegały do szybki po obu stronach części gniazdowej. Wystarczy jeździć tym z zewnętrznej strony i gotowe.
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
ODPOWIEDZ