Gniazdo dla C. herculeanus

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 06 wrz, 2012

Hej.

Myślę i wymyślam nowe.. gniazda, jak to ktoś gdzieś śpiewał.

Gniazdo docelowo dla C. herculeanus. Orientacja pionowa, wielkość 20x30 cm, grubość samego złoża 2 cm.
Na samo złoże mam 3 pomysły:
A) korkowe - jeśli stanę się nagle bogata, to kupię płytę korkową 5mm (koszt 30,40 zł z dostawą) poskładam na 4 i zszyję jakoś nylonowymi nićmi, chociaż to grube strasznie.
B) wióry z dodatkiem gliny lub gipsu. Popróbuję co lepiej wygląda i jak długo trzyma wilgoć, co można zrobić z mieszanki z gliną, a co z gipsem itp itd.
C) gips - jak to gips. Budowlany. Średnio ten pomysł mi się podoba.

Materiał to szyby 4mm grubości (takie się nawinęły) i aluminiowe kątowniki 1cm (jeden pocięty na 4 części, cena ok. 6-7 zł/szt.). Sklejane w całość sylikonem akwarystycznym (ok. 23 zł za tubę).
Rysunek - "projekt": http://img849.imageshack.us/img849/1253 ... 100001.jpg

Gniazdo musi być wyjmowane (możliwe wyjazdy, zimowanie itp), chociaż nie musi być rozbieralne. Będzie wstawione do akwarium blisko 20 litrowego.
Wymyśliłam sobie więc taki pomysł, aby część gniazdową (wkład + 2 szyby) umieścić w obejmach, każda skonstruowana z 2 kątowników + wąska szybka na całej wysokości(20 cm), do której kątowniki będą przyklejone sylikonem. W ten sposób gniazdo dałoby się rozbierać i łatwiej mi będzie wykonać odlew czy to z wiórowej papki czy to z gipsu.
Coś wymyślę żeby mogło stać i się nie wywalać, jak znajdę więcej zbędnego szkła.


Teraz część z pytaniami:
1) Jeśli wkład byłby korkowy, to jakie zastosować nawilżenie. Podsiąkanie jak na razie odpada, chociaż pomyślę nad tym. Myślałam może o jakiejś komorze w głębi gniazda, gdzieś u dołu i wężyku, tylko jak by tu zrobić otwór na niego (chyba żeby przylegał do jednej z pionowych ścianek). Tak właśnie mi przyszło do głowy, że komora wilgotnościowa mogłaby się znajdować przy górnej krawędzi, gdzieś z boku, z wlewem a la' bak- tylko czy teraz czy woda nie będzie za szybko i za mocno przesączać się w dół.
2)W przypadku gipsu i papki wiórowej, chcę zrobić nawadnianie poprzez rurkę do zbiorniczka na dole. Jakieś przeciwwskazania? Jakiej wielkości na oko powinien być zbiorniczek dla takiej wielkości gniazda?
3) Chcę zrobić komory na przestrzał, czy uda mi się to z gipsem, czy też popęka/będzie delikatne? O wióry nie pytam, bo pewnie nikt nie używał czegoś takiego.
4) Jakieś uwagi do całości? Może inne pomysły?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ