grzanie: równomierne konra miejscowe

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

śr 13 lut, 2013

Pytanie mam do Was, szanowni mrówczarze :) . Jak sam tytuł wskazuje tym razem interesuje mnie temat robienia mrówkom plaży :plaza: .

Czy lepiej równomiernie podgrzewać całą część gniazdową, czy może jednak mądrzejszym będzie podgrzewanie jedynie części gniazda?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 13 lut, 2013

ja jestem za nierównomiernym - z takiego względu, że mrówki mogą sobie same wybrać gdzie im lepiej. Jako dogrzewanie obecnie stosuję lampkę 40 W z pewnej odległości i/lub grzejnik ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

śr 13 lut, 2013

Ja planuję wtopienie w szkło przezroczystej ścieżki przewodzącej i podpięcie tego do zasilacza :) . Tylko właśnie się zastanawiam jak zaplanować ścieżkę i stąd moje pytanie :) .
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 14 lut, 2013

Zdecydowanie podgrzewanie powinno być nierównomierne. Większe przy wyjściu mniejsze w głębi gniazda tam gdzie wyższa wilgotność. Taki system wspomaga wentylację oraz migracje wilgoci w gnieździe.
główny maruda
dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

czw 14 lut, 2013

a ja także mam pytanie. dogrzewa sie tez czesc gniazdową wilgotną? czy moze tylko arene? i tutaj troche monotonnie, moje mrowki to l.niger. moze nie podgrzewać. ajeżeli jż, to 24/0 12/12 czy mniej?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 15 lut, 2013

Drwal odpowiedział na pierwszą część pytania ;)
Jeśli masz w pokoju jakieś 20-25 *C, to nie ma sensu dogrzewać. A jeśli potrzebujesz, to najlepiej dogrzewaj je w rytm twojej doby (przede wszystkim tyczy się dogrzewania lampką), ew. zaopatrz się w wyłącznik czasowy. Nie ma sensu podgrzewać cały czas. IMO, powinno starczyć kilka godzin w ciągu dnia.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ