formikarium typu pieniek od curtusa

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pt 15 lut, 2013

nie mogłem znaleźć odpowiedzi w szukajce. Jak to powstrzymuje przed ucieczką? jest tam ciś o wazelinie na stronie, ale dalej nie rozumiem jak toto zabezpiecza. ma ktoś takie cudeńko? :D
Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

pt 15 lut, 2013

Ja mam :) . Tam jest tak zwany rant (widoczne na zdjęciach wąskie poziome szybki na górze ścianek areny). Na spodniej części smarujesz go wazeliną i mrówy raczej nie mają ochoty po tym chodzić :) . Można też posmarować talkiem (talkohol można w mrówkoyadzie kupić), ale to wymaga częstszych poprawek :) .
dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pt 15 lut, 2013

a zdarzyla ci sie jakas ucieczka? bo bardzo pieknie te formi wygladaja, ale za najmniejsza ucieczke matka by mnie zabila xD
Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

pt 15 lut, 2013

:p Odpowiem tak: nie zdarzyła się, ale też ja to formikarium mam od jakiegoś tygodnia :p . Piotr pisze na stronie curuts.pl, że jemu się nie zdarzyła ucieczka. Może jeszcze ktoś się znajdzie, kto będzie mógł skuteczność potwierdzić. Z tego, co zdążyłem się zorientować, sporo zależy też od gatunku mrówek. Moje Camponotusy jakoś nie przejawiają chęci do ucieczki, nie budują sobie przez wazelinę mostów z piasku, a są na tyle ciężkie, że od szkła pokrytego talkiem natychmiast odpadają :) .
dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pt 15 lut, 2013

to super! w takim razie mam juz upatrzone nastepne formi i mrowke. :D
Marzena
Posty: 42
Rejestracja: czw 17 sty, 2013

pn 18 lut, 2013

po moim 1,5cm rancie wysmarowanym wazeliną Messory chodzą bez problemu niestety
dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pn 18 lut, 2013

teraz pytanie czy cięższa królowa by też dała rade, bo robotnice to sobie moga i po biórku łazić, byle się nie osiedlać :D
a jak tak patrze na ten rant, próbowałaś ściane pionową posmarować talkoholem a poziomą wazeliną? może zniechęciłyby się zsuwaniem po talkoholu, a po wazelinie napewno z chęcią nie chodzą.
Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

wt 19 lut, 2013

Pytanie ile tej wazeliny, bo słyszałem, że jak jest za gruba warstwa to łatwiej po niej łażą niż po cieniutkiej warstewce. Moje Camponotusy pomacały antenkami wazelinę i zrezygnowały. Potem testowałem talkohol i na niego już próbowały wchodzić, ale natychmiast spadały.
Marzena
Posty: 42
Rejestracja: czw 17 sty, 2013

wt 19 lut, 2013

Warstwa dobra, nie wiem jak inne ale Messory łażą mi po wszystkim. Przyszły w formi z talkoholem i wychodziły, teraz są z rantem i wazeliną i wychodzą. Nie po to rant robiłam żeby smarować całe ściany dwoma syfami-wygląda to potem jak nie napiszę co. Po prostu będą zamknięte i tyle. Widziałam w jakimś sklepie zoo w Krakowie pieniek Curtusa- ale do tego była jeszcze kopuła- jak akwarium stawiane na górze.
Znalazłam http://www.kameleony.sklep.pl/mrowki-i-formikaria/
dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

wt 19 lut, 2013

no , to ja mam nadzieje , że moje mrówki nie będą niczym Jezus po wodzie chodzić po wazelinie. :mrgreen:
ODPOWIEDZ