Kopanie

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Wiochmean
Posty: 13
Rejestracja: czw 07 mar, 2013

pt 08 mar, 2013

Witam jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumialość:-P Mam pytanko dotyczące komory gniazdowej z gipsu dla nigerków. Mianowicie naszła mnie ochota żeby zobaczyć jak mrówki same powiekszają gniazdo. Chciałem na początku udostępnić im parę komór a resztę zasypać i patrzeć jak same się męczą z robieniem gniazda:-) Czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 08 mar, 2013

Krótko, zwięźle i na temat - owszem ;)
A rozwięźle - najlepiej jakimś drobnym żwirkiem. Pamiętaj też żeby komora była nie za szeroka i przede wszystkim nie za głęboka (jeśli chodzi o gniazdo poziome). Inaczej ci się wkopią w piasek i tyle je będziesz widział. Minimalne wymiary dobierz do rozmiarów królowej. Musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania w tunelach (jej szerokość i wysokość) oraz obracania się (i dobrze by było zginania w pół) w komorach (czyli jej długość i wysokość).
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Wiochmean
Posty: 13
Rejestracja: czw 07 mar, 2013

pt 08 mar, 2013

Dzięki za odpowiedź:-) Tak sobie właśnie przemyślałem żeby mi się gdzieś nie ząbunkrowały dlatego będą miały pełny luksus-komory na wymiar:-PNo a czy mogę użyć drobnej troty zamiast żwiru ?
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pt 08 mar, 2013

zrobilem dokladnie tak jak piszesz manicy, zasypalem piaskiem (morskim naszym polskim - wedlug mnie najlepszy do formi), i wykopaly wszystko :p
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Wiochmean
Posty: 13
Rejestracja: czw 07 mar, 2013

pt 08 mar, 2013

Aj tylko znajdź Bałtyk na Podkarpaciu:-P może mam jakieś zapasy z wakacji. Może z muszelek wytelepię:-P ale już lepiej ten żwirek
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pt 08 mar, 2013

Piaskownice dla dzieci są wszędzie.Jeżeli brudny to do wody i np przez bandaż.
Wiochmean
Posty: 13
Rejestracja: czw 07 mar, 2013

pt 08 mar, 2013

Ze zwykłym piachem nie ma problemu tylko zastanawiałem się nad tym morskim:P I jeszcze takie pytanko mogę zabarwić sobie gniazdo(sobie jak sobie) a jeśli tak to czym? Myślałem o glinie i barwnikach spożywczych
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

sob 09 mar, 2013

barwniki spozywcze jak najbardziej, tylko zalezy z jakiego "gipsu" robisz gniazdo musisz wziasc pod uwage ze kolor moze wyjsc o wiele ciemniejszy,

wracajac do piasku z polskich plaz, mi sie juz skonczyl bo nie jezdze nad polskie morze od 3 lat, ostatnia porcje wrzucilem do campo :roll:
ale on naprawde jest najlepszy, jasny i drobniutki :p
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 09 mar, 2013

Barwniki spożywcze - nie! Chyba, że znacie coś, co nie dało takiego rezultatu jak mi. Robiłam 2-3 próby z barwnikiem spożywczym i gipsem. Po pierwsze do zabarwienia wystarczy szczypta, jak wsypiesz jakąś 1/6 najmniejszej łyżeczki jaką masz barwnika na niewielką (moją) garść gipsu - to będzie za dużo. Gips będzie barwił wodę i całą resztę. Próbowałam wypłukać barwnik z niedużego kawałka (jakieś 3cm fi na 2 cm wysokości). po 3 dniach ciągle wypływał z niego barwnik.
Jak dodałam b.b.b niewiele do kolejnego takiego kawałka, to wyszło w miarę ok. - nie miał intensywnego koloru, nie barwił aż tak, ale zamiast niebieskiego był lekko zielonkawy :P
Po kilku dniach używania (tak, zamieszkały w nim mrówki). otwarty na powietrze wierzch takiego gniazda zmienił kolor na żółtawo -zielono- pomarańczowy. Nie wygląda to ciekawie, ale mrówki żyją.

Barwiłam kawą. W zależności od ilości taka intensywność barwy. Nie był to pełny brąz, taki raczej przygaszony i szarawy. Do tego bloczek śmierdział przez tydzień kawą. z racji tego, że strzeliłam jeszcze mokry w kąt lekko spleśniał.. Na mrówkach nie próbowałam.

Barwiłam gliną. Glinę rozpuściłam w wodzie (taka bardzo rzadka angoba), że tylko woda się zabarwiła w zasadzie i unosił się w niej b. drobny osadzik. Takie coś z tym osadem brałam na watę i tapowałam gniazdko (tu akurat z bloczka betonu komórkowego/ytonga), a następnie podsuszałam suszarką do włosów. Im więcej natapowane tym mocniejszy kolor. Barwa zależy od koloru gliny, jaki ma po wysuszeniu. Mokra może mieć zupełnie inny kolor (moja np. mokra miała żółtawy kolor, a po wysuszeniu dała kolor szarobrązowy)
Tu akurat mogę pokazać na zdjęciach:
http://imageshack.us/photo/my-images/36/dsc007381.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/68 ... aaaaa.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/196/aaaaaaagn.jpg/ tu w trakcie robienia

ktoś ostatnio się chwalił, że malował gips akrylowymi farbami. Część z nich chyba może być toksyczna. Są farby śmierdzące i nie. Nigdy z nimi nie próbowałam i nie wiem czy ktokolwiek jak n razie wpuszczał do takiego gniazda mrówki ;)
Ktoś tam próbował farbkami plakatowymi.

Można popróbować z barwnikami naturalnymi, pytanie czy nie będą pleśnieć :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Wiochmean
Posty: 13
Rejestracja: czw 07 mar, 2013

sob 09 mar, 2013

Myślałem skoczyć do cukierni i poprosić jakiś taki barwnik do tortów bez zapachu i bez smaku podobno są takie. Jeśli się nie uda to trzeba będzie sobie odpuścić kolorek. Nie będę ryzykował malowania farbami
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 11 mar, 2013

ja używam barwników do betonu, tak do barwienia formi jak i terrariów. Problem jest tylko taki, że ciężko kupić w mniejszym niż 5kg opakowaniu...
Ja robię właśnie terrarium i myślę że mógłbym się trochę podzielić ale to na pw.
główny maruda
ODPOWIEDZ