Dokładanie królowych i wypełnienie Formikarium Manica Rubida

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

sob 27 kwie, 2013

Witam czy ktoś z was próbował kiedyś dołożyć królowe do rozwiniętej kolonii Manica Rubida, w internecie wyczytałem, że w naturze robotnice zaciągają wałęsające się królowe do gniazda.
Drugie pytanie: Czy piasek jest dobrym wypełnieniem formi dla Manic?
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 27 kwie, 2013

1.Raczej wątpię, chyba że byś połączył królowe zanim pojawią się robotnice. Inaczej po prostu dorzucone królowe mogą stać się obiadkiem.
2.Piasek? Do gniazda? Chyba że chodziło Ci o piasek z gliną, to jak najbardziej, ale w samym piasku mrówki nawet nie będą mogły kopać, chyba że będzie mokry, ale to raczej kiepski pomysł...Dla Manic proponował bym gips, beton, korek, najlepsze by było ziemne tzn. mieszanka piasku z gliną, bo odzwierciedlało by naturalne warunki bytowania, korek i gips też będą dobre, beton też, jednak ziemne i gipsowe będą chyba najlepsze :) .
GG: 51713465
Awatar użytkownika
weelow
Posty: 20
Rejestracja: sob 27 kwie, 2013

pn 29 kwie, 2013

Witam
Byś musiał wybrać między tym na czym ci bardziej zależy. Odtworzenie naturalnych warunków w których żyją Manice to piasek a dobrą widocznością którą na pewno zapewnia gips, bo jak wiadomo w piasku mrówki będą kopały jak im się podoba co nie zawsze gwarantuje pełny obraz tuneli i komór w gnieździe :) Manica będzie w stanie przegryźć gips? :wtf:
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 29 kwie, 2013

Ja łączyłem. W przypadku istniejącej kolonii nie ma szans na połączenie, nawet przy długim chłodzeniu. Miałem 4 królowe z tej samej rójki, które były połączone od razu po znalezieniu - z pozoru było ok, ale na przestrzeni kilku miesięcy się powyrzynały. Kombinowałem z różną ilością robotnic - nie pomagało. Królowa potrafiła czyścić drugą, a chwilę potem coś jej odwalało i atakowała ją gryząc i próbując żądlić.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

pn 29 kwie, 2013

Chyba jednak odtworzę naturalne warunki życia i dam piasek.
Co do kilku królowych u mnie 2 królowe się dogadywały i wychowywały potomstwo, dodawać do istniejącej kolonii królową się boje, bo rubida to nie Niger i potrafi wybić pół kolonii, ale niech wypowie się jeszcze ktoś kto próbował dokładać.

P.S.
weelow pisze:Witam
Byś musiał wybrać między tym na czym ci bardziej zależy. Odtworzenie naturalnych warunków w których żyją Manice to piasek a dobrą widocznością którą na pewno zapewnia gips, bo jak wiadomo w piasku mrówki będą kopały jak im się podoba co nie zawsze gwarantuje pełny obraz tuneli i komór w gnieździe :) Manica będzie w stanie przegryźć gips? :wtf:
Z obserwacji swojej kolonii stawiam, że dadzą radę przegryźć gips, a na pewno królowa, kiedy dałem im larwę z takim pancerzem, że trudno go przekroić nożem to, gdy zabrała się za nią królowa słychać było chrupanie chityny :D.

P.P.S. Chciałbym jeszcze wiedzieć czy ktoś z was próbował łączyć 2 królowe formica rufibarbis, oraz czy to dobry gatunek do hodowli?
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
ODPOWIEDZ