pierwszy raz :p

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

wondi
Posty: 10
Rejestracja: śr 23 sie, 2006
Lokalizacja: Bialysktok

czw 24 sie, 2006

Na początek chciałem powitać wszystkich.
Zakupiłem ostatnio (jeszcze nie dotarła, ale mam nadzieję, że juz w połowie przyszłego tygodnia dotrze) królowej L.niger i chce zmontować jej domek (jakoś przeraża mnie cała wizja przeprowadzania) i pytania mam następujące :
1 Czy mogę od razu zadomowić ją w formikarium docelowym typu I ścianka między 30x20 a 50x40 i korek między 7 a 20 (myślę nad 2*7, ponieważ dzisiejsze poszukiwania korka zaowocowały znalezieniem "płacht" 3 i 7mm)?
2 Czy zrobienie jedynie wejścia z małą komorą dla królowej wystarczy ? Gdyż* interesuje mnie formikarium, w którym to mróweczki będą kopać same .
3 Jeśli tak, to na jakiej wysokości ją umieścić ?
4 Jeśli nie, to jak dokonać tego, aby mrówki po znalezieniu wejścia i jednej komórki same podarzyły** tunele i komory, po czym przeniosły się tam wraz z rodzicielką z mini formikarium dostarczonego mi razem z królową (tak, jest to dzieło Pana, który udziela się na tym forum :p)? Mogą się tam przenosić nawet i rok, byle by było to raz, a dobrze.
5 Jakim sposobem można przyspieszyć przyrost kolonii? Czym je karmić, a raczej czego ma być więcej w paszy (chodzi o składnik, jaki należy dodać/zwiększyć jego ilość***)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam wondi.

Poprawił Johnbol. Zwracam uwagę na interpunkcję i brak konsekwencji w pisowni polskich znaków, oraz na składnię!

* Zdania nie zaczyna się od "gdyż".
** Chyba chodzi o "drążenie"...?
*** Patrzyłem długo, ale sensu w tym zdaniu niestety nie widzę...
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

czw 24 sie, 2006

Witam na forum i w gronie mrówkolubów ;)

1. Oczywiście, że możesz.
2. Zrobienie samej komory z korytarzem wystarczy. Tak mrówki same sobie dalej poradzą i wykopią :) (pamiętaj żeby korek był mokry)
3.Najlepiej na poziomie "gruntu".
4.Ja po prostu "wysypałem" młodą kolonię na arenę, i nie widzę aby miało to jakieś negatywne skutki.
5.Przyrost koloni można przyśpieszyć dokładając im poczwarki, ale po co to robić? :) Wiesz jaka jest radość oglądania jak larwy rosną... zamianiają się w poczwarki aż w końcu wylęga się pierwsza robotnica? :D
Karmić najlepiej mieszanką miodu,żółtka,cukru i wody. Oraz możesz im dawać zabite owady. Zanim nie pijawią się larwy nie musisz karmić.

Pozdrawiam :)
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

czw 24 sie, 2006

przy "wysypowaniu" jajeczka mogły sie uszkodzic
Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

czw 24 sie, 2006

e ;-) Chyba że z probówki wypad na nie jakiś kamyczek albo coś, ale jak tylko wypady z niej na arenę, to wątpliwe, by się uszkodziły :wink:

Pozdrawiam, Mr.Q
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

czw 24 sie, 2006

asak pisze:przy "wysypowaniu" jajeczka mogły sie uszkodzic
Jajeczek nie wysypywałem bo były przyklejone do probówki. ;) Zrobiłem tak, że najpierw wysypałem poczwarki, larwy, królową i robotnice. One zagnieździły się w korku, a potem na arenę wstawiłem probówkę z jajami i robotnice je przeniosły do korka :)


Poprawił Johnbol.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

czw 24 sie, 2006

To ja sie przy okazji spytam, czy korek grubosci 7mm bedzie na tyle chudy*, by nowe, kopane przez robotnice tunele byly widoczne przez szybki formi?


* Może lepiej "cienki"...?
Poprawił Johnbol.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

czw 24 sie, 2006

Dla L.niger?
Będzie dobry. Nawet jak byś miał grubszy, to by było widać tunele, bo mrówki je powiększają z miesiąca na miesiąc ;]


Poprawił Johnbol.
wondi
Posty: 10
Rejestracja: śr 23 sie, 2006
Lokalizacja: Bialysktok

sob 26 sie, 2006

Na poczatek za poprzedni post, a raczej za brak konsekwencji co do polskich znakow, trzeba opitolic M$. :p Ja osobiscie nie uzywam polskich znakow. :twisted:
Oczywiscie mam jeszcze jedno pytanie: Czym wypelnic arene (i nie chodzi o ozdoby)? :p Tylko jaki rodzaj podloza bedzie najlepszy dla nigerkow?
p.s. Jesli chodzi o skladnie, to ciezko zebrac slowa w zdanie o tak póznej/wczesnej porze. :p
p.s.2: Ostatnie zapytanie z pierwszego postu dotyczy karmy, a raczej ilosci mieszanki skladnikow w zwyczajowej mieszance podanej w faqu, badz w ktoryms z krokow :roll: i po prostu chodzi mi o to, czego tam dodac, badz czego dodaw wiecej, aby mi mroweczki szybciej rosly ( mam zamiar zrobic myk z podrzuceniem krolowej kilku obcych kokonikow)?


Poprawił Johnbol. Word może się przydać - czasami korekta wstawia też znaki przestankowe.
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 26 sie, 2006

Witam!
wondi pisze:Na poczatek za poprzedni post a raczej za brak konsekwencji co do polskich znakow trzeba opitolic M$ :p Ja osobisnicie nie uzywam polskich znakow
W pierwszym poście było już kilka polskich znaków, więc dlatego mowa o niekonsekwencji. No, chyba że masz na myśli to, iż pisałeś posta w Wordzie i on sam Ci wstawił gdzieniegdzie polskie znaki. Ale to można wyłączyć (choć nie wiem po co?), jeśli ktoś nie lubi "ogonków"...
wondi pisze:Jesli chodzi o skladnie to ciezko zebrac slowa w zdanie o tak puznej/wczesnej porze
O tak pÓźnej porze to faktycznie może być trudno... Choć bywa, że ludzie sobie jakoś radzą. Poza tym, jak widać, sprawdzanie pisowni w Wordzie może się przydać czasami.
wondi pisze:Czym wypelnic arene i nie chodzi o ozdoby :p Tylko jaki rodzaj podloza bedzie najlepszy dla nigerkow?
Jako materiał na arenę w formicarium typu "I" chyba najlepszy będzie drobny żwir (a pod nim materiał trzymający wilgoć), lub kreamzyt (tego ostatniego chyba używa Piotr - kreamzyt ma właściwości chłonne).
wondi pisze:ilosci mieszanki skladnikow w zwyczajowej mieszance
Teraz to chyba dla mnie jest zbyt późno, bo znów nie rozumiem sensu zdania... Może byłoby to odrobinę łatwiejsze, gdyby usunąć wyraz "mieszanki" z początku? Chyba że nie to "autor miał na myśli" (przypomina się podstawówka), a w takim wypadku to już zupełnie nic nie wiem... No ale mieszanka składników w mieszance to jest raczej coś nietypowego?
wondi pisze:czego tam dodac , badz czego dodaw wiecej aby mi mroweczki szybciej rosly
Możesz spróbować dodać odżywki dla sportowców (co ja już zrobiłem - lecz w niewielkiej ilości) i przedstawić swoje spostrzeżenia dokładnie w postaci "dziennika" na Forum. A co do "typowych" składników mieszanki, to raczej nie trzeba zmieniać proporcji - wydaje mi się, że są one dopasowane optymalnie dla "zdrowego" rozwoju mrówek.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob 26 sie, 2006 przez Johnbol, łącznie zmieniany 1 raz.
FABRICATI DIEM, PVNC!
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 26 sie, 2006

Johnbol pisze:Jako materiał na arenę w formicarium typu "I" chyba najlepszy będzie drobny żwir (a pod nim materiał trzymający wilgoć), lub kreamzyt (tego ostatniego chyba używa Piotr - kreamzyt ma właściwości chłonne).
a nie keramzyt? ;)
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 26 sie, 2006

Witam!

Oczywiście że keramzyt... Pisanie o 4 rano zdecydowanie mi nie służy.

Pozdrawiam!
FABRICATI DIEM, PVNC!
wondi
Posty: 10
Rejestracja: śr 23 sie, 2006
Lokalizacja: Bialysktok

sob 26 sie, 2006

Wiec keramazyt -co to za zwierz jest pomyslal wondi - powiadacie ,a jesli zdecyduje sie na zwir to pod dac drenaz (tak sie chyba nazywaja te bobki do kwiatkow :roll: ) ?
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 26 sie, 2006

Te "bobki" to właśnie keramzyt. Jest on na tyle "dekoracyjny", że nie musiałbyś wykładać na arenę żwiru. Keramzyt jest do nabycia w różnych frakcjach (np.: 2-4mm, 4-10mm, 10-20mm) chociażby na Allegro. Nie jesteś skazany jedynie na "grube kulki".
Zajrzyj do Galerii i zobacz sam, jak to wygląda w formicariach typu "I", które wyszły spod ręki Piotra. Oczywiście wystrój areny to już kwestia indywidualnych gustów, a o tych, jak wiadomo, się nie dyskutuje. Tak więc ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ze swojej strony dodam tylko, że oba wyjścia będą dobre.

Pozdrawiam!
FABRICATI DIEM, PVNC!
wondi
Posty: 10
Rejestracja: śr 23 sie, 2006
Lokalizacja: Bialysktok

sob 26 sie, 2006

ok dzieki ja bobkow kiwatowych posiadam sporo bo matulo ostatnio kwiatki przesadala i nabyla ja w sporej ilosci :D
ODPOWIEDZ