Pierwsze formi dla nigerek :D

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

danielpe111
Posty: 5
Rejestracja: wt 11 cze, 2013

wt 11 cze, 2013

Witam. Jestem tu nowy, mam 16lat mrówkami zainteresowałem się w 2011 roku ale nigdy nie podjąłem się hodowli. W zeszłym roku małą jeszcze próbówkową hodowle oddałem koledze, w tym roku sam zbudowałem formikarium i planuje wpuścić tu nigerki co o nim sądzicie? Coś dodać? Coś zmienić? :D Część gniazdowa nie za ładna ale to tylko projekt zrobię coś ładniejszego :D

http://imageshack.us/photo/my-images/706/wp001044.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/818/wp001043.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/32/wp001042j.jpg/
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 12 cze, 2013

heh...tak walnę prosto z mostu: lepiej już na początek hoduj je w probówce, a potem zamów dla nich jakieś formikarium na Mrowkoyad.pl lub Curtus.pl...
Nie obraź się, ale to formikarium nie wygląda mi na ani funkcjonalne, ani też wystarczające na długo: załóżmy że dojdzie do Cb królowa nigerki z 6-7 robosiami i potomstwem: posiedzą w tym co najwyżej miesiąc, a po miesiącu zaczną Ci drylowac korek. Potem już tego prowizorycznego gniazdka nie będzie.
Na CURTUS.pl możesz zamówić gniazdo i arenę + kolonia nigerek, to samo z mrowkoyadem.
Mrowkoyad ma też swoje aukcje na Allegro.
Jednym słowem: zamów im coś porządnego, estetycznego i wystarczającego na długo.
Ok, wiem ze to twoje pierwsze gniazdo, więc bez obrazy: jak na pierwsze: ok, ale jak chcesz się przekonać na ile to gniazdo wystarczy, zamów kolonię nigerek na mrowkoyadzie i wpósc ją tam, sam się przekonaj na ile starczy.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 12 cze, 2013

hej, spokojnie, miałam gorsze formikaria i wszystko żyło. Fajny pomysł z tymi klamerkami. Ja mam tylko 3 uwagi:
1) nawadnianie- jak korek będzie nasiąkał wodą (wypada, żeby mała kolonia miała jakiś dostęp do wilgoci w gnieździe). Musisz też wiedzieć, że jeśli wysypiesz na arenę piasek/ziemię to mrówki mogą-a nawet niemal na pewno -zacząć kopać na arenie zamiast mieszkać w przygotowanym gnieździe
2)tylko jedna komora- wiąże się to z powyższym- mrówki muszą mieć do wyboru jakieś miejsce w gnieździe, które im będzie bardziej odpowiadać ze względu na wilgoć w powietrzu (potrzebną potomstwu w różnym stopniu na rożnym jego etapie rozwoju). Dlatego też generalnie robi się minimum 2 komory na start.
3) wężyk igelitowy - jest w zasadzie zbędny, bo wyjście z gniazda prowadzi na arenę. No chyba, że chcesz je przysypać piaskiem i wężyk będzie prowadził wyżej z tego zasypanego wejścia.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
danielpe111
Posty: 5
Rejestracja: wt 11 cze, 2013

śr 12 cze, 2013

Co do części gniazdowej pisałem ze to tylko prowizorka będzie coś lepszego. Co do kupna formi nie chciałem kupować- funduszy brak a po drogie chciałem zrobić coś sam :D
aa no i komory są dwie tylko jedna taka mała i nie za bardzo widoczna na zdjęciach :D

po to jest czas na możliwość edycji, żeby z niej korzystać ;) nie piszemy posta pod postem
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 12 cze, 2013

ale jeśli prowizorka nie będzie działać tak jak powinna, to do niczego się nie nadaje. A najważniejszą sprawą jest tutaj możliwość namoczenia tego korka ;) i jak z tym sprawa stoi?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
danielpe111
Posty: 5
Rejestracja: wt 11 cze, 2013

śr 12 cze, 2013

Nawodnienie będzie w górnej części formi nad jedną z komór bo obecna część gniazdowa jest do przeróbki :P
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

śr 12 cze, 2013

Kiedyś robiłem identyczne jak ty i to był największy błąd.
Te dziury na dole co jest taśma,to się przedostaną przez nie.Taśmą tego nie zakleisz,nie ma nawet co probować,bo ona się troche odklei i wszystkie mrówki uciekną.Musisz coś wymyśleć,jednak ja nie mam na razie pomysłu xD
danielpe111
Posty: 5
Rejestracja: wt 11 cze, 2013

śr 12 cze, 2013

Myślałem nad podgrzaniem tych dziur zapalniczką i je jakoś zakleić :D dziś spróbuję:D
ODPOWIEDZ