Zabezpieczenie otwartego formi

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 01 mar, 2015

Cześć, po długiej przerwie od mrówek chciałbym założyć domową kolonię. Dysponują formikarium (zdjęcie poniżej) i niedługo będę wprowadzić do niego kolonię C. ligniperdus. Zastanawiam się jednak nad tym jak je zabezpieczyć przed uciekaniem mrówek. Chciałem zastosować dyspersję teflonową ale nigdzie nie mogę jej namierzyć do kupna a wolałbym z antstore nie zamawiać takiego drobiazgu. Kojarzycie, gdzie można się w coś takiego zaopatrzyć lub może są jakieś inne równie skuteczne zabezpieczenia? Nie chciałbym korzystać z wazeliny, talkoholu ani szczelnie zamykać formi. Będę wdzięczny za radę.

Obrazek
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 01 mar, 2015

Wstaw do miski z wodą?
główny maruda
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 01 mar, 2015

Drwal pisze:Wstaw do miski z wodą?
Pewnie byłoby to skuteczne ale szukam czegoś co by nie zwiększało ilości zajmowanego miejsca, było skuteczne i estetyczne ;) Zastanawiam się też nad różnego rodzaju smarami i plastrami z dodatkiem teflonu, pytanie tylko czy ktoś coś takiego testował?
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pt 17 kwie, 2015

Od razu napiszę - camponoty śmigają po wazelinie aż miło. Innych "smarów" nie testowałem.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pt 17 kwie, 2015

Na ten moment zamówiłem na formikarium klosz w kształcie akwarium, którym będzie zamykać całość. Na sąsiednim forum ktoś poradził olejek pomarańczowy i tym wysmaruję brzegi. Jak się sprawdzi to zrezygnuję z klosza a jak nie to będę dalej szukać. Niezależnie próbuję kupić dyspersję teflonową na siłę omijając AntStore. Póki co namierzyłem fabrykę we Włoszech ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dzięki za ostrzeżenie w sprawie wazeliny.
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

sob 18 kwie, 2015

Kup uszczelkę do okien (szersza węższa lub coś podobnego) z taka większą rynienka i nalej olej naturalny sam stosowałem i bardzo dobry sposób.
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
Formiś
Posty: 80
Rejestracja: ndz 03 lip, 2011
Lokalizacja: Kórnik

wt 21 kwie, 2015

A czy smar teflonowy w spreju jest szkodliwy dla mrówek? Po nałożeniu wacikiem na rant działa bardzo skutecznie, a można go kupić bez problemu za kilkanaście złotych.
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 21 kwie, 2015

Będziesz kombinował z jakimś sprayem zamiast użyć oleju naturalnego?
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
ODPOWIEDZ