Messor Barbarus - wyjazd na 2 tygodnie

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Aal
Posty: 12
Rejestracja: śr 23 maja, 2018

czw 26 lip, 2018

Witam
Na początku sierpnia wyjeżdżam na 2 tygodnie. Wiadomo jakie obecnie mamy temperatury, osobiście w mieszkaniu mam ok 30 stopni i nie zapowiada się, żeby temperatury spadły. Gąbkę przy komorze z jajkami - larwami nawilżam obecnie 2 razy w tygodniu. Podejrzewam, ze po 2 tygodniach będzie sucha jak skala... Niestety pod moja nieobecność nikt nie będzie mógł dojrzeć mrówek. Mam 2 opcje:
Bardzo obficie nawilżyć gąbkę kolo gniazda "rozrodczego" i ta druga z której obecnie mrówki nie korzystają.
Zabrać formikarium ze sobą w podroż 650km z Niemiec do Polski.
Hubert 02
Posty: 55
Rejestracja: ndz 21 sie, 2016

pt 27 lip, 2018

Ile jest robotnic ?

Jeśli z kilkadziesiąt i często wychodzą na arenę, to możesz dać im probówkę z lekko włożoną watą i wodą żeby mogły sobie pić jeśli będą musiały.

Ewentualnie jeśli to jakaś mniejsza kolonia w dużym formikarium to możesz przeprowadzić je do probówki którą umieścisz na arenie i tak samo zrobić jeszcze poidełko.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 30 lip, 2018

Jeżeli masz arenę to trzeba podać im dodatkowe źródło - ja bym podał im dodatkową probówkę z wodą, jakieś poidełko.

Możesz też umieścić gniazdo w chłodniejszym miejscu - upały teraz są straszne
Aal
Posty: 12
Rejestracja: śr 23 maja, 2018

wt 31 lip, 2018

Robotnic na dzień dzisiejszy jest ok 35 - 40 + spora ilość przyszłego potomstwa. Na arenę, praktycznie nie wychodzą, po za momentem podania ziaren. Kilka minut i arena zostaje wyczyszczona. Mam nadzieje, ze jak "poczują" wilgoć to również zaczną wychodzić. Arena jest niestety skromnej wielkości 7x7cm, na szczęście mam plastikowa probówkę, która mogę uciąć.
Wielkie dzięki za rady :)
Swoja droga mrówki zgromadziły sporo maku w dwóch komorach. Ziarna lnu i rzodkiewki w 99% wylądowały na śmietniku. Czy dobrym pomysłem będzie zaprzestanie podawania pokarmu?
Obrazek
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 01 sie, 2018

ja bym nasypał więcej pokarmu do areny dodał wody i tyle!
ODPOWIEDZ