Jak nawilżać formikarium T

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

pn 14 sty, 2019

Witam. To mój pierwszy post. Zaczynam przygodę z mrówkami. Kupiłem formikarium typu T z wypełnieniem korkowym. Najpierw próbowałem zakrapiać wodą od góry z jednej strony, ale korek kompletnie nie nasiąkał. Wpuściłem więc kanałami 5ml wody w dolny narożnik i ładnie nasiąknął. Dziś minęło już kilka dni od startu i w tym nasiąkniętym rogu zagnieździła się właśnie królowa. Zastanawiam się teraz jak mam nawilżyć ten dolny narożnik żeby nie wytopić mrówek. Od góry korek nie pije wody, jak go zwilżam to szybciej wysycha niż wsiąka.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 14 sty, 2019

Witaj,

Błąd numer jeden to nie przetestowania gniazda - miałem podobny problem u siebie z korkiem.

U mnie rozwiązaniem była cierpliwość i podlewania gniazda wg wskazań od "producenta" z czasem korek zaczął ładnie pić wodę.

Pochwal się zdjęciem jak wygląda gniazdo ;)


ps Ten link może ciebie zaciekawić https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Hodowla
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

pn 14 sty, 2019

Nawilżony jest dolny lewy róg.
Załączniki
IMG_20190114_175716.jpg
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 15 sty, 2019

Po lewej stronie górnej nie ma jakiegoś kanalika do nawadniania? Z tego co kiedyś ja miałem podobne to właśnie był jakiś otwór po boku do nawadniania
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

wt 15 sty, 2019

Nie ma kanalika, ale właśnie taka myśl mi przyszła do głowy żeby po samej ściance wierłem wydrążyć, i zatyczkę z korka zrobić.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 15 sty, 2019

Arc pisze: wt 15 sty, 2019 Nie ma kanalika, ale właśnie taka myśl mi przyszła do głowy żeby po samej ściance wiertłem wydrążyć, i zatyczkę z korka zrobić.
Możesz zrobić ciut inaczej - wziąć wywiercić dziurę w boku. a w to zamiast robić zaślepki wkleić uciętą igłę od strzykawki - wtedy masz pewność że mrówki nie przegryzą się przez igłę. Ja taki kiedyś zrobiłem u siebie i działało bez problemów.
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

wt 15 sty, 2019

Nie będzie problemu ze wstrzyknięciem wody w pełną powierzchnię korka?
Mrówczy Świat
Posty: 8
Rejestracja: wt 15 sty, 2019

śr 16 sty, 2019

Są kanaliki po obu stronach, też mam formikarium korkowe typu "T", którego nie używam, ale kanaliki są. (mam te mniejsze L)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 16 sty, 2019

Arc pisze: wt 15 sty, 2019 Nie będzie problemu ze wstrzyknięciem wody w pełną powierzchnię korka?
U mnie dawało radę
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

wt 29 sty, 2019

Zrobiłem otwory i nawadniam strzykawką z igłą. Nie wiem czy nie za mocno nawadniam bo pojawiła się zielona pleśń. Jest też na korku w miejscach nienawodnionych. Mrówki wytynkowały sobie gniazdo piaskiem i na tym skończyła się obserwacja😡. Dałem im nogę świerszcza pokrojoną, zrzuciły ją na dół chyba wyjadły z niej co dobre a resztę wystawiły przed wytynkowany korytarz na dole. Teraz to pleśnieje i nie ma szans żebym to usunął, one nie garną się żeby to wynieść na górę. Jakieś uwagi, bo chyba nie tak to powinno wyglądać?
Załączniki
Pleśń.
Pleśń.
Otwory do nawadniania.
Otwory do nawadniania.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 29 sty, 2019

Witam.
Na moje oko to tam nie widać mrówek, a więc jest ich za mało na takie gniazdo, dlatego też nie wyniosły resztek tylko robią śmietnik w środku.
Piaskiem regulują sobie wilgoć jak i zaciemniają gniazdo.
Pozdrawiam
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

śr 30 sty, 2019

Rzeczywiście, jak ostatnio widziałem była królowa, 5 robotnic i jajka, pewnie jeszcze nic się nie wylęgło. Chyba przestanę im dawać kawałki nóg do póki nie będzie ich tyle żeby mogły to wynosić. Karmię miodem i białym proszkiem który dołączył sprzedawca, chyba to jakieś proteiny. Czy pleśń oznacza za dużą wilgotność? Czytałem gdzieś że pleśń na korku pojawia się i z czasem ustępuje.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 30 sty, 2019

Arc pisze: śr 30 sty, 2019 Rzeczywiście, jak ostatnio widziałem była królowa, 5 robotnic i jajka, pewnie jeszcze nic się nie wylęgło.
Taka kolonia powinna mieć probówkę + może jakąś mała arenkę taką 5cm na 5 cm - przeprowadź ją czym prędzej do probówki bo kolonia zdechnie.
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

śr 30 sty, 2019

Szkoda że sprzedawca o takich tematach nie wspomina, nie miałem ciśnienia żeby przeniosły się z próbówki😡. Jak je zachęcić do przenosin? Rozumiem że jak im się na dole za sucho zrobi to się przeniosą, tylko zanim tam się sucho zrobi to zejdzie z miesiąc 🤔.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 02 lut, 2019

Tak - postaw osłoniętą prbówkę z mniejszym wejściem na arenę - np przyblokuj wejście kawałkiem korka z wina ;) Zawiń proówkę w forlie aluminiową i postaw zaraz przy wyjściu z gniazda.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 02 lut, 2019

Witam
Arc pisze: śr 30 sty, 2019 Rozumiem że jak im się na dole za sucho zrobi to się przeniosą, tylko zanim tam się sucho zrobi to zejdzie z miesiąc 🤔.
Nie zawsze-flavus to chyba prędzej zdechnie niż się przeniesie po dobroci.
Arc pisze: śr 30 sty, 2019 Jak je zachęcić do przenosin?
Polecam przejrzeć ostatni temat:
viewtopic.php?f=33&t=6250
i 3ci post z tego:
viewtopic.php?f=33&t=6253
Światło naprawdę pomaga, tylko należy to robić z głową żeby nie przegrzać, najlepiej LED.

Pozdrawiam
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

sob 02 lut, 2019

Dzięki za rady. Wdrażam od zaraz. Próbówka ma mieć na końcu wodę oddzieloną warstwą waty? W takiej próbówce dostałem mrówki. Jak uzupełniać tą wodę jak mrówki są już w próbówce?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 02 lut, 2019

Jeżeli trzymasz w probówce to tak powinno to wyglądać. Taka woda z tego co się orientuję starcza na kilka miesięcy, ale ja używam strzykawek i dolewam co dzień/dwa więc z tym nie pomogę zbytnio, też przydało by mi się tego nauczyć hehe
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

wt 05 lut, 2019

Ponaświetlałem latarką ledową przez trzy godziny, dwa dni temu, kontrolowałem czy szyba się nie nagrzewa, mrówki zaczęły nosić ziarenka piasku i zasypywać wejście do gniazda, nie garnęły się do wycieczki w górę w stronę próbówki, więc odpuściłem. Dziś chciałem powtórzyć akcję i po podświetleniu zobaczyłem że królowa padła. 😢 To chyba koniec tej kolonii, i moja porażka na początku przygody z mrówkami. Jakieś pomysły dlaczego królowa padła a robotnice żyją? Przegrzanie raczej wykluczam, a chciałbym wyciągnąć wnioski z tej porażki.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 06 lut, 2019

Witam.
A kiedy ostatnio nawadniałeś (pisałeś o wysuszeniu gniazda)?
Przegrzać LEDem raczej trudno więc to na pewno nie to, prędzej stres z tym związany choć i to wątpliwe.
Pozdrawiam
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

śr 06 lut, 2019

Nie nawadniałem od kiedy o tym pisałem, ale gniazdo w dalszym ciągu jest wilgotne. Dziś zobaczyłem małą białą mrówkę, chyba się wylęgła.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 07 lut, 2019

Korek bardzo długo trzyma wodę. Biała nie wybarwiona mrówka, to świeżutka robotnica :)
Arc
Posty: 11
Rejestracja: pt 11 sty, 2019

czw 07 lut, 2019

Czy jak kupię drugą kolonię jest szansa że te sieroty które mi zostały się do niej dołączą?
bartek_ants
Posty: 24
Rejestracja: pt 25 sty, 2019

czw 07 lut, 2019

Arc pisze: czw 07 lut, 2019 Czy jak kupię drugą kolonię jest szansa że te sieroty które mi zostały się do niej dołączą?
Poszukaj na forum tematu adpocji. Wiele osób o tym pisało, bo często zdarza się że królowa se utnie wieczną drzeme. Ja się nie za bardzo wypowiem bo nie miałem okazji adoptować królowych.
Moje mrówki - P. Nodus, M. Barbarus, L. Niger.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 11 lut, 2019

Arc Napisa jaki gatunek mrówek bo coś nie mogę znaleźć -adopcja może się udać ;)
ODPOWIEDZ