Piasek z plaży do Formikarium?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Madazik
Posty: 16
Rejestracja: czw 07 cze, 2018

pt 22 mar, 2019

Hej, mam zeszłoroczną kolonię Lasius Niger, niedawno je "odhibernowałam" i podłączyłam ich probówkę do areny, pierwszy raz (wcześniej miały podłączone tylko puste plastikowe pudełko). Na arenę wysypałam piasek który kilka lat temu zebrałam nad morzem (Morzem Czarnym) i "wypiekłam" w piekarniku, a potem trzymałam w zamkniętej butelce. Nie myślałam o tym jak sypałam ten piasek na arenę, ale kiedy po kilku dniach otworzyłam pokrywkę to można było wyczuć "słony" zapach, jak nad morzem, więc do mnie dotarło że ten piasek musi być mocno "przesiąknięty" solą.
Pytanie jest takie: czy to może zaszkodzić Nigerkom? Sól podobno jest szkodliwa. Siedzą w tym już kilka dni, rzadko wychodzą z probówki ale naniosły sporo piasku do wnętrza wężyka który łączy probówkę z areną (zdj), jakby chciały się odgrodzić - pytanie czy to przez sól czy po prostu chcą się odgrodzić od areny? Nic innego niestandardowego nie widzę w ich zachowaniu, ale jak mówiłam - pierwszy raz mają dostęp do czegoś takiego jak piasek.
Pewnie zdecyduję się nie ryzykować i poszukam innego piasku, ale jestem ciekawa czy ktoś wie coś na ten temat.
W internecie znalazłam tylko tyle, nie wiem na ile i czy w ogóle można to odnieść do mrówek znalezionych w południowej części Polski:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs ... .tb00650.x

Obrazek
L. cf niger (2x2018)
L.flavus (2019)
F. cf rufibarbis (2019)
M. rubida (2020)
C. herculeanus (2020)
Może się uda L.fuliginosus C:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 22 mar, 2019

Witam.
To że zasypują wejście jest normalne. Ja bym zmienił piasek-wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "sól na mrówki" i wyświetla się wiele stron z domowymi sposobami na pozbycie się mrówek, na pewno mają powód dla którego nie lubią soli. Szkoda by było przecież nawet jeśli by się tylko wolniej rozwijały przez to.
Też mam niger od zeszłego roku (dziennik znajdziesz w moim profilu), ile ich masz? :)
Pozdrawiam
Madazik
Posty: 16
Rejestracja: czw 07 cze, 2018

ndz 24 mar, 2019

Odpięłam tę probówkę i na razie wróciły do plastiku ^^ Jakby jeszcze trafił tu ktoś kto wie coś na temat z pytania to byłabym wdzięczna za zaspokojenie mojej ciekawości.

slodkie_ciacho: Generalnie to w porównaniu z Twoimi moich jest malutko. Częściowo możliwe że to dlatego, że przez dobre dwa miesiące o ile nie więcej były trzymane w temperaturze ok. 19 stopni, bo tyle mam zimą w pokoju, a nie chciałam ich podgrzewać bo liczyłam że się szybko przeniosą do czystej probówki (czego uparcie nie chciały zrobić) i będę mogła je hibernować. Kolonie mam dwie, każda mniej więcej tej samej wielkości, nie wiem ile ich tam jest ale na zdjęciu mniej więcej widać C:
Też chyba założę w końcu jakiś porządny dziennik, bo fajnie się takie czyta ^^

Obrazek
L. cf niger (2x2018)
L.flavus (2019)
F. cf rufibarbis (2019)
M. rubida (2020)
C. herculeanus (2020)
Może się uda L.fuliginosus C:
ODPOWIEDZ