Ile czasu może zająć przeprowadzka mrówek do nowego formikarium?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kokos
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 wrz, 2019

ndz 22 wrz, 2019

Jakiś czas temu kupiłam nowe formikarium dla mojej kolonii (messor barbarus) i chciałabym się dowiedzieć, ile zajmie ich przeprowadzka, ewentualnie jak ją przyspieszyć? Mrówki nawet nie przechodzą wężykiem do drugiego formi, tylko jedna to robiła, ale cóż, trochę jej się umarło.
Mam nadzieję, że dałam to do dobrej kategorii :' )
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

ndz 22 wrz, 2019

Ile masz robotnic? Jakie to formikarium?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 23 wrz, 2019

kokos pisze: ndz 22 wrz, 2019 Jakiś czas temu kupiłam nowe formikarium dla mojej kolonii (messor barbarus) i chciałabym się dowiedzieć, ile zajmie ich przeprowadzka, ewentualnie jak ją przyspieszyć? Mrówki nawet nie przechodzą wężykiem do drugiego formi, tylko jedna to robiła, ale cóż, trochę jej się umarło.
Mam nadzieję, że dałam to do dobrej kategorii :' )
Kategoria wg. mnie ok,

Kolonia pewnie jest za mała dla twojego formicarium - dlatego mrówki nie chodzą do nowego lokum ;)

Napisz jak liczną masz kolonie, jaki wężyk używasz. Najlepiej jak wrzucisz zdjęcia
Awatar użytkownika
kokos
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 wrz, 2019

wt 24 wrz, 2019

kolonia jakoś tak 50-70 robotnic, zaczęło coś się babrać z gipsem, zielony się cały zrobił (?), może od roślin albo coś, nie pomyślałam o tym wcześniej.
Wężyk - 10 mm od ant center, a formikarium.. To, z którego mają się wynieść to gipsowe lubi (też ant center), a drugie betonowe (herkules 2, również z ant center)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 25 wrz, 2019

kokos pisze: wt 24 wrz, 2019 kolonia jakoś tak 50-70 robotnic, zaczęło coś się babrać z gipsem, zielony się cały zrobił (?), może od roślin albo coś, nie pomyślałam o tym wcześniej.
Wężyk - 10 mm od ant center, a formikarium.. To, z którego mają się wynieść to gipsowe lubi (też ant center), a drugie betonowe (herkules 2, również z ant center)
Mi się przeniosiły podobne kolonie w ciągu kilku dni
Awatar użytkownika
kokos
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 wrz, 2019

śr 25 wrz, 2019

Zobaczy się, może kiedyś zechcą się przenieść
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 27 wrz, 2019

Zostaw zasłonięte nowe gniazdo, a stare z którego mają się przeprowadzić pozostaw odsłonięte
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 27 wrz, 2019

Najlepiej stwórz idealne warunki do życia w nowym gnieździe, a stare odsłoń. Mi przeprowadzka zajęła 2 dni. Trzeba być bardzo cierpliwym w myrmekologii. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 30 wrz, 2019

Z messorami można jeszcze zastosować jeden trik.
Temperaturę w domu masz pewnie koło 20st (lepiej byłoby nawet mniej) . Podgrzej im do 25-26 miejsce docelowe ;)
Odwrotnie niż zazwyczaj się kombinuje przy przeprowadzkach.
ODPOWIEDZ