Formikarium "na biurko"

Jak karmić i zaprewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderator: Moderatorzy

Mrowiec32

sob 05 paź, 2019

Podoba mi się idea mania formi na biurku, żeby było widoczne i dla człeka siedzącego, i dla przechodzących (oczywiście ustawione w takim miejscu i w taki sposób, żeby nie miało ciągłego potrącania ani wstrząsów). Ot na przykład coś takiego: https://allegro.pl/oferta/formikarium-n ... 7920455238

Zastanawiam się jednak nad oświetleniem. Mrówki raczej nie lubią dużo światła, a tutaj pełny widok i pełne światło z obu stron.

Czy są jakieś łatwe w hodowli mrówki ślepe lub niewrażliwe na światło? Najlepiej duże.
srebrny
Kontakt:

wt 08 paź, 2019

Mrowiec32 pisze:
sob 05 paź, 2019
Podoba mi się idea mania formi na biurku, żeby było widoczne i dla człeka siedzącego, i dla przechodzących (oczywiście ustawione w takim miejscu i w taki sposób, żeby nie miało ciągłego potrącania ani wstrząsów). Ot na przykład coś takiego: https://allegro.pl/oferta/formikarium-n ... 7920455238

Zastanawiam się jednak nad oświetleniem. Mrówki raczej nie lubią dużo światła, a tutaj pełny widok i pełne światło z obu stron.

Czy są jakieś łatwe w hodowli mrówki ślepe lub niewrażliwe na światło? Najlepiej duże.
Mógłbyś zastosować czerwony filtr - może jakas mata przeciwwstrząsowa ale to bardzo dużo zachodu wg. mnie
Bodzio

wt 08 paź, 2019

Z tego co wiem formikarium do którego załączyłeś link jest nieszczelne (mój kolega je miał), dodatkowo po co kupywać
jakieś badziewie z allegro kiedy mozesz kupić formikarium korkowe typu ''L'' z mrówkoyada http://mrowkoyad.pl/?18,pl_formikarium-korkowe-typu-l- :mrgreen:
Kosztuje o 20 złotych więcej ale masz gwarancję szczelności i dobrej wentylacji(nie wiem czy w tym z allegro jest wentylacja). :mrug:
Dodatkowo formikarium te ma komory widoczne tylko z jednej strony co oznacza ,że gdy chcesz zapalić np. lampkę na biurku, możesz je po prostu obrócić.
Na temat mrówek ślepych to chyba gatunki manica i myrmica. :D
Mrowiec32

wt 08 paź, 2019

Dzięki Bodzio za każdą z informacji.

Co do wyboru formi to tutaj wchodzi już sprawa nie tylko obserwacji, ale estetyki. Ośmielę się powiedzieć, że podoba mi się wizja takiego "mrowiska" (Czytałeś o HEXie Pratchetta? Może i ja sobie zapasowy kalkulator zrobię), a nawet jeszcze większego (widziałem coś o wysokości ok. 1 metra, ale to chyba były połączone wężykami "półki", też ciekawa koncepcja).
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Kontakt:

wt 08 paź, 2019

Sam ostatnio szukałem maty pod formikarium, możesz takie znaleźć w zoologicznym ceny od kilku do kilkunastu złotych, przynajmniej u mnie. Jak będę miał czas to pokuszę się o dodanie takich na sklep, czami ktoś pyta. Możesz także podłożyć złożony w kostkę ręcznik.
Folia czerwona dla mrówek - ale to samej raczej nie ma sensu kupować, bardziej przy okazji innych zakupów.
Mrowiec32

śr 09 paź, 2019

Co do czerwonej przesłony, spotkałem zdanie, że to niespecjalnie działa.
ODPOWIEDZ