Zbyt wczesna wprowadzka

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Kacperek
Posty: 25
Rejestracja: pt 26 lip, 2019

ndz 06 paź, 2019

Witam, ok. 3 miesiące temu zamówiłem formikarium Tower XL z wypełnieniem korkowym i kolonią Messor Barbarus . W dzień odebrania paczki robotnic było 5-6. Byłem bardzo nimi zafascynowany i zaglądałem do nich codziennie. Gdy robotnic było 10 a poczwarki dwie stwierdziłem że mogę wpuszczać je do formikarium (co było błędne). Wiedziałem że nie powinienem tego robić ale nie mogłem się doczekać przeprowadzki. Mrówki przeprowadziły się w ok. godzinę. Przed przeprowadzką wysypałem na arenę ziemię z lasu. Trochę ziemi wpadło do najniższej komory lecz mrówki przeniosły ją do drugiej, znajdującej się u góry. Parę tygodni temu mrówki umiejscowiły śmietnik w najniższej komorze, w której w tym samym czasie przesiadywała królowa. Teraz i królowa i śmieci znajdują się w tym samym miejscu. Zauważyłem także że mrówek więcej ubywa niż przybywa. Postanowiłem że przeniosę je znów do probówki, podczas ich nieobecności zassam wszystkie śmieci plastikową butelką z wężykiem i gdy mrówek będzie ok. 35 wprowadzę je ponownie.

Więc pytanie: jak wprowadzić je do probówki?
Długo zwlekałem z tym postem bo wstydziłem się okazać mój błąd. Jest to moja pierwsza kolonia.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 06 paź, 2019

Witam.
Jeden z najczęstszych błędów ;) Zasłonięta probówka pod wyjście gniazda, a gniazdo odsłonić i ewentualnie doświetlić (uwaga na temperaturę).
Tutaj:
viewtopic.php?f=33&t=6766
Właściwie te same problemy, poczytaj bo pewnie jest tam więcej szczegółów...
Lipa że wiedziałeś, a mimo to przeprowadziłeś :p
Pozdrawiam
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

ndz 06 paź, 2019

Aby uniknąć problemów z przegrzaniem gniazda, może by stosować LEDowe "żarówki"?
ODPOWIEDZ