Zimowanie Messor Barbarus - problem

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Damian95
Posty: 2
Rejestracja: ndz 22 gru, 2019

ndz 22 gru, 2019

Cześć
Nie przeglądałem całego forum więc proszę o wyrozumiałość jeśli kiedykolwiek taki temat powstał :)
Witając się od razu , jestem Damian
Posiadam niewielką na razie kolonię Messor Barbarus, około 35-40 sztuk.
Formikarium typu T, korkowe gniazdo.
Mrówki od 11 listopada siedzą w piwnicy i mają tam 10-13 stopni , mają dostęp do wody oraz zostały nakarmione przed hibernacja.
W ostatnim czasie (kilka dni) zauważyłem że są bardziej ruchliwe niż przedtem , zauważyłem również że pojawiły się nowe jajeczka , co mnie troche jednak niepokoi.
Pytanie czy powinienem przerwać proces hibernacji czy po prostu dać im spokój i obserwować ? :)
To moja pierwsza hodowla więc proszę o potraktowanie jako amatora :D

Damian
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

ndz 22 gru, 2019

Cześć ,
ogólnie to Messor i większość egzotyków się nie hibernuje co najwyżej "schładza" do temperatury 15-17 stopni.
nie jest to jednak konieczne. jeżeli składa jaja to dobrze i sie nie martw. przerwij im koniecznie proces hibernacji jak najszybciej ale zrób to stopniowo nie że wynosisz je odrazu z piwnicy do pokoju gdzie jest 20-25 stopni (nie wiem ile tam masz) :p

Pozdrawiam
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Damian95
Posty: 2
Rejestracja: ndz 22 gru, 2019

ndz 22 gru, 2019

No to widzisz, tak to jest sugerować się poradnikami zamiast wiedzą osób które rzeczywiście się na tym znają :)
Okej więc dziś wieczorem je wyjmę do jakiś 17-18 stopni a póżniej wrócą tam gdzie były czyli jakies 20-22 stopnie :)
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ